Už asi rok od chvíle, kdy se nájmy v Praze začaly vyrovnávat splátkám hypotéky, sháníme bydlení, které by nám říkalo pane. Vzhledem k tomu, že se řadíme do ekonomické vrstvy „holé zadky“, máme i limit hypotéky nastavený na dnešní dobu poměrně nízko. A tak ani hledání vhodného domu nebylo příliš jednoduché. Alespoň trošku slušná dostupnost do Prahy, kde má přítel práci, byla kamenem úrazu. Ceny v daných lokalitách se vyšplhaly na opravdu šílenou hranici.

Každopádně jsme zpočátku vůbec netušili, do čeho se vlastně řítíme a jaké obohacující zážitky nás to vlastně čekají. Osoba realitního makléře se ukázala být něčím, co jsme si neuměli představit ani v těch nejdivočejších snech. Nejen že jsou obdařeni slušnou dávkou představivosti, ale bohužel jsem zjistila, že nemluvím řečí jejich kmene, ať se snažím sebevíc.
Postupem času jsem se naučila několik důležitých frází a slovíček v super stavu po průběžné, dlouhodobé rekonstrukci" znamená, že když uděláte střechu, podlahy, koupelnu, vodu a elektřinu, bude objekt obyvatelný. Drobný problémek" překládej jako sklep od země po strop dva roky kompletně pod vodou. Po ujetí 50 kilometrů už mě ani nešokovalo laškovné ono je to sice už prodané, ale pojďte se podívat, jak je to krásné" a s připitomělým úsměvem a obdivnými výkřiky jsem se odevzdaně nechala provádět po domě, který před týdnem někdo koupil. Žebříček hitparády vedl výrok: Ono se to sice maličko trhá, ale opravit to jde, je to maličkost, stačí to podkopat. Ale musíte hodně opatrně, aby to celé nespadlo."

Tento živočišný druh má i několik speciálních rituálů, jako nejroztomilejší oceňuji paní makléřku, která v zimě dohodla prohlídku na sedmou hodinu, až na místě se pak svěřila, že je v baráku odpojená elektřina. Ale nemusíme se prý bát, ona má baterku. Z kabelky s vítězným úsměvem vylovila takovou tu tužkovou maličkou a začala nám s ní ukazovat" rozlehlý dům. Tenhle světluškový rituál jsme úplně nedocenili, prohlídku sklepa po strmých schodech jsme k její mrzutosti s díky odmítli.

Po tomhle začátku už jsme na další prohlídky jezdili spíš ze studijního zájmu než s nějakým očekáváním ohledně domů.
A stejné to bylo i včera. Cesta začala tím, že jsme uvízli asi hodinu hned na kraji Prahy u velké autonehody a jak čas postupoval, pomalu jsme ztráceli naději, že ještě něco uvidíme. Naštěstí makléřka měla pochopení a počkala. Při příjezdu k domu nás zaujaly opálené" děti běhající okolo, jako sousedy by si je vybral málokdo. Když ale zaběhly do objektu, na který jsme se jeli podívat, naše odhodlání  dostalo povážlivou trhlinu. Po vstupu do domu mě ale čekal opravdový šok. Tak čisto a útulno nenajdete ve většině  domácností  nás, spořádaných", upravené vychované děti slušně zdravily a asi 35letá paní byla nejen velice sympatická, ale také bez jakéhokoli afektovaného přízvuku" tak typického pro naše tmavší spoluobčany.

Během celé prohlídky jsem si připadala jako Alenka v říši divů, žasla jsem nad čistotou celého domu, pohostinností paní domácí a k naprostému úžasu jsem zjišťovala, že dokonce i makléřka mluví stejnou řečí jako my.

Kdyby na mne ráno v e-mailu nečekal návrh smlouvy na koupi, měla bych dojem, že se mi to všechno jen zdálo. Každopádně jsme včera získali víc než jen bydlení. I když mě obezřetnost po zkušenostech z dřívějška těžko opustí, se škatulkováním do budoucna budu opatrnější, ať už jde o realitní makléře, nebo kohokoli jiného. :o)

Z_U_Z_U

Reklama