Poprvé jsem tetování viděla na předloktí svého strýce. Často jsme se nevídali, a dřív jsem si toho modrého obrázku nevšimla. Připadal mi nádherný. A ta slečna s kudrnatými vlasy taky. A pod ní ještě velký nápis Bobi. Byla jsem dítě zvídavé, a tak jsem překonala ostych a zeptala se rázného strýčka, koho že to na té ruce má. Usmál se a odpověděl, že je to největší láska jeho života. Tahle paní Bobi?" Ano."

Jenže mi to začalo vrtat hlavou. Vždyť jeho manželka by měla být jeho největší láskou. A ta paní vypadá úplně jinak než teta a teta se přece nejmenuje Bobi! Stala jsem s dítětem činu, které dbá o čest rodiny. Začala jsem se nenápadně vyptávat. Nejdřív bratra, že prý má strejda někoho jiného. Bratr je o nějaký ten rok starší, takže se na mne chápavě" podíval a nevěnoval mi pozornost. Změnila jsem taktiku. Zašla jsem za sestřenicí a jen tak mezi řečí se zmínila o tom, že její tatínek asi od nich odejde. Vytřeštila na mne oči, prý proč. Víš, on má jinou paní. Ale až to budu vědět všechno, tak ti to povím."  Pak jsem jí ještě jako hrdinka filmů řekla, aby byla statečná.

Nebyla. Letěla za tetou, že táta se stěhuje pryč a že zůstanou sami a že bude jediná z rozvedené rodiny ve třídě. Začalo vyšetřování. Hrdinně jsem se přihlásila k tomu, že mi to strejda řekl a důkazem je ten modrý obrázek na jeho ruce. Nejdřív zavládlo ticho a pak se teta rozesmála na plné kolo. Byla jsem naštvaná, že se mé detektivní práci směje a že je jí jedno, že bude rozvedená. Za chvíli přišla s krabicí fotografií.

Na tetě jsem vždy obdivovala její krásné dlouhé vlasy a najednou na mne z fotek vykoukla mladá holka s krátkými kudrnami. Bylo mi vysvětleno, že kdysi nosila trvalou. A co to jméno?" Ty jsi teta Boženka a vždycky jsi byla Boženka!"  To ano, ale když jsem se strejdou chodila, tak mi říkal Bobi." Má duše malé slečny Marplové dostala ránu. Zmohla jsem se jen na dotaz, jak se ten obrázek strejdovi na ruku dostal. Zavládla chvíle mlčení, a prý že to bych nepochopila.

Až po letech jsem se dozvěděla, že rázný strýček si díky ruční výměně názorů" s jistým důstojníkem o rok prodloužil vojnu vězením, a tam si také nechal svou životní lásku Bobi s kudrnatými vlasy vytetovat na ruku. Ale to už je jiná historie.

Blanka
Milá Blanko,
díky za skvělý tetovací příběh.
A pak že tetování není vizitkou vězňů. :-)


Reklama