Již několik dní nám pomalu natékala voda do mikáda na WC. Blížil se pomalu čas Vánoc a já jsem z toho byla čím dál více na nervy. Manželovi jsem neustále říkala, že se má na to podívat a eventuelně jak to půjde, tak opravit. Nic se stále nedělo, však to znáte, milé dámy, doma jsou dodací lhůty nejdelší. Mohla jsem neustále mluvit a tom, ať na Vánoce nemusíme chodit splachovat s kýblem.
Byl 15. prosinec, manžel měl odpolední směnu a já přišla z práce domů a jak to tak bývá, moje kroky vedly nejdříve na naše WC. A na má slova došlo! Chci spláchnout a ejhe, charakteristický zvuk se neozývá - proud vody v mušli nikde a ani syčení přitékající vody není slyšet. No to mě pěkně dožralo. Sklopím prkénko na mušli, dám nahoru lavór a jak jsem malá asi 162 cm, tak se snažím do mikáda dosáhnout. (Jó, to se věšely mikáda co nejvýše, aby měla voda co největší sílu uklidit mísu na WC.)
A jak se tak natahuji, vyklouzl potvora lavór. Abych zmírnila pád, tak jak jsme měla ruce nahoře, chytila jsem se mikáda. Tím jsem ho strhla a ulomila celý kohoutek, který přivádí vodu na WC. A teď to začalo. Voda, přímo ledová, začala stříkat z utrženého kohoutku.
Volám na dceru, ať mi podá nějaký hadr a igelit a též zajde za tetou Dášou, která bydlela ve vedlejším vchodě, naštěstí v přízemí, ať zastaví vodu. Nikdy nezapomenu, jak držím jednou rukou tlak vody hadrem na podlahu a po těle mi stékají ledové potoky vody. Byly to nekonečné a kruté chvíle, které jsem zažívala, než se podařilo najít hlavní uzávěr vody pro náš vchod.
A teď začala nová odyssea hledáním nějakého muže, který by alespoň vyměnil urvaný kohoutek na WC. Vzala jsem telefon a obvolávala šikovné muže. Ani jeden nebyl doma. Tak jsem nechala aspoň vzkaz jednomu známému instalatérovi, byl totiž na pivu, jak mi jeho manželka sdělila. Vysvětlila jsem jí svoji situaci a požádala jsem ji, aby ho poslala, jestli přijde v rozumnou dobu domů. Naštěstí přišel za hodinku.
Dobře se bavil tím, jak jsem šikovná, nejenom že mi spravil urvaný kohoutek, ale nabídl mi i mikádo. Já bláhová to odmítla, že zítra zajdu na byťák a ti mi dají bez problémů nové mikádo. A chyba lávky, ve skladu byla inventura. Paní skladnice mi důvěrně sdělila, že se mám ozvat až po 15. lednu.
Z toho plyne poučení, že nemáš žádnou věc odmítat. A tak jsme celé vánoce a půl ledna stejně chodili s kýblem na záchod.
A při tom pádu jsem měla velké štěstí, že moje nohy to odnesly jen párem modřin.
Zdraví pampeliškaII
Děkujeme za úžasný příběh :).
Tak to mně se oprava splachování podařila, zato pokus vyčistit odpady pod vanou skončil vytopením souseda :)
Způsobila jste si nějakou pohromu v bytě sama? Nebo za ni mohl někdo jiný? Víte o pohromách, které potkaly Vaše známé? Podělte se s námi o své příběhy na redakce@zena-in.cz!
Nový komentář
Komentáře
Alia: U nás se říká šťúr krtonožce. A henkaj nebo hen znamená tamhle, tomu taky nikde nerozumí. Taky rožínáme a chodíme na hůru místo na půdu, blíž ke Slovensku zase chodí lidi do hory místo do lesa.
Ťapina: a nebo "bylo to tři roky nazad"
(jako že to bylo před třemi lety)
Gabčulka: Copak v mluveném projevu to jde, ale nepochopím, že někdo takhle i píše. A že už jsem takových viděla
Nedávno jsme s Egim vzpomínali na divné výrazy, které kupodivu oba známe z dětství, přestože každý úplně odjinud - počkej ve smyslu uhni, nebo ukaž ve smyslu dej. Obzvláště pikantní ve větách "počkej s tím nabok" a "ukaž mi napít"
Žábina: a taky máme holčičí koledu a zatahování
Gabčulka: to je pravda, to používá tchýně často - řekni Martínkoj, že ho pozdravuju
Žábina: Já jsem taky z východních Čech a s "ustroj se" jsem nikdy problémy neměla. Zato když někde řeknu "dám to Pavloj" nebo "řekni to Mirkoj" misto Pavlovi/Mirkovi, tak jdou ostatní do kolen
. No, u nás je to normální
Rikina: mikádo jsme si hráli v družině před42lety.Že se tak nazývá nádržka na vodu,jsem pochopila po přečtení příspěvků.Měla jsem velice bohaté rodiče,že mi mohli koupit velmi dlouhé vedení
Rožni tu v Brně znamená odjakživa opak od zhasni!
habroslava: moje babička mě zas rozčilovala povelem "zatoč klíčem" a myslila tím, abych zamkla.
no ono staci par kilometru a brnaci uz nevi, co znamena: nevydam se tam
kdyz to na me kamoska vybafla, tak jsem premyslela, kam chce jako vyrazit a ona myslela, ze se nevejde na parkovaci misto
Zvláštní je, že slovo "rožnout" tak nějak vypustili jenom uprostřed naší země. Na Moravě se rožíná dodnes a na západě zas Kozina říkal svojí ženě pro změnu "roužni"
Majucha: no cukle jsou prostě cukle, nevěděla jsem, jestli víš, co to jsou korkáče, tak jsem napsala i nazouváky.
Majucha: jasně že boty, vždyť se nazouvají?
a když koupíš blbé číslo, tak můžeš mít i vyzouváky.
Já tedy zase nechápu, proč chtěla zavřít hlavní uzávěr vody, když přeci uzávěr vody ke splachování WC je přímo v každém bytě.
Majucha: to ROŽNOUT podle mě vzniklo ze slovesa Rozžehnout, ale tenkrát šlo patrně o živý oheň na loučích. A v souladu s rytmem doby "všecko se musí zkracovat" ono pěkné slovíčko vzniklo
Majucha: cukle = nazouváky, korkáče, bačkory atd.
můj
pochází z vých.Čech a tam se běžně používá místo oblékni se nebo obleč se - ustroj se...
toto spojení se u nás používá jako vyhastrošit se na karneval nebo tak něco
jo a rožni taky říkala jeho babička - já vůbec nechápalo o čem je řeč
Majucha: a co takhle žufánek
Majucha:
to znamená Rozsviť!
Majucha