Mé tělo si dovolilo ochořet, naštěstí pouze nachlazením bez horeček. Když mi otrnulo, hledala jsem útěchu u televizoru. Nadchly mne akorát pořady o vaření, kde se samozřejmě vaří pouze z čerstvých surovin. To mi připomnělo moji současnou kuchyni – polotovary. Od toho již byl malý skok do mého dětství – co já se navařila a naexperimentovala.
Měla jsem to štěstí, že nás nikdo z kuchyně nevyháněl nebo nám do ní nezakazoval vstup. Dost věcí jsem takhle okoukala – jak se dělá zeleninová polévka, karbanátky, závin, zapékané palačinky… Kromě „pomocných prací“ jako krájení cibule, míchání pudinku či louskání ořechů jsem i já sama vařila – třeba jsem si jen tak četla v časopise a ejhle! on tam recept na rajčata smažená v těstíčku. Stačil jediný pohled do špajzu, abych si ověřila, že příslušné ingredience máme, a já se pustila do díla. Nebo sýrové pomazánky – z pomazánkového másla, taveného sýra a buď nivy a ořechů nebo česneku. Někdy po mém ochutnávání zbylo na ostatní, někdy ne. :-)
Nejprímovější bylo ale vaření s mojí nejlepší kamarádkou. Bydlela kousek od školy, a tak jsme dost často skončily u nich v kuchyni. Naším nejčastějším kulinářským výtvorem byly rybičková pomazánka a smažený sýr, občas i nějaká ta bábovka.
A tak si říkám, jestli bych si z toho svého dětského vaření neměla vzít ponaučení a více pracovat s čerstvými potravinami než s polotovary a taky víc využívat receptů, kterých mám hromadu, ale v experimentování skutek utek. Jenže tenkrát to byla zábava a času po škole habaděj.
Ale vyplývá mi z toho i „ponaučení“ druhé – tím, že jsem v kuchyni byla vítaná a nikdo se nedurdil, že jsem zkazila rajčata či jinou surovinu k nějakému úplně jinému účelu, jsem se toho naučila dost a získala veskrze kladný vztah k vaření.
No, jestli tohle nebylo to nejdůležitější...
Nový komentář
Komentáře
Mumlík:dřív jsem dělávala jíšku ze sádla a ta se dala klidně nalít do horkého i studeného a nikdy se hrudky neudělaly.Když byla jíška s máslem, tak nezbylo než to postupné ředění, ale jak říkám, vyhýbám se tomu,kde můžu.
Mě doma vařit nikdo nenaučil... a já jsem měla spoustu jiných zájmů, postavit se k plotně mě fakt nenapadlo. Takže teprve teď, co žiju s , se postupně učím vařit, vždycky si postupně osvojuju pár receptů a pak k nim přidám další... a si zatím nijak nestěžuje, ostatně sám výborně vaří italskou kuchyni, takže se víceméně ve vaření střídáme. A taky to nějak jde. Vaření není můj koníček, ale ani mi nevadí.
Vivian: Tekutiny? To jako i plyny? Aspoň nás v chemii učili, že tekutina = kapalina nebo plyn.
mirrea: Taky tu knížku mám, vyhrabal ajsem ji jdenou (v sedmdesátých ledech) u starší kamarádky a tak strašne se mi líbila, že jsem ji od ní koupila za celých DVACET korun. A vařily podle ní i moje děti.
pajda: Chudák sysel. Vy nejspíš taky budete rodina, která vaří podle hesla "přiměřeně, přiměřeně", co?
dostala jsem asi v deseti (v šedesátých letech) knížku pro děti Dneska vařím já (oranžová, formát do kapsy), byla skvělá a moje první jídlo bylo topinky máčené ve vajíčku
houserop: ale já při vaření používám tekutiny, ne kapaliny - taky jseš nepřesná
houserop:máš recht, ale já všechno začínám vařit jíškou,takže vždy zalévám studeným.Jak polévky, tak i omáčky. Ušetřím jeden špinavý kastrůlek.
chrpa: chrpa, taky se s tim nepodlevam pomalu kdyz davam studenou vodu, ale pokud to redim mlekem nebo tam pridavam horky vyvar, tak to radeji redim pomaleji, protoze nemam sitko ani cednik a lovit hrudky me fakt neba
houserop:ani se nemusí jíška takto pomalu zředit, důležité je zalévat ji studenou vodou, to se rozpustí a nedělá hrudky.
niba:já jsem musela vařit o prázdninách. Sestra hlídala malou ségru, měla ji celý den za zadkem,ale ona si to vybrala, já raději vařila.Dopoledne jsem uvařila a pak jsem měla volno.A pořád vařím ráda a prý moc dobře.
Ling: souhlas, zadne nuceni, jen sem tam pomoct s dobnostma, vetsina se okouka a pak dcera pravdepodobne rada sama obcas neco uvari :o)
To mi připomíná jak syslík psal úkol z angličtiny: recept na jídlo - pět ingediencí, minimálně pět kroků postupu. Mimo jiné napsal: "nakrájenou zeleninu podlijeme vodou a podusíme" a měl to označené jako hrubou chybu, protože nenapsal, kolik přesně vody se tam má nalít...doma to pak komentoval "Tak mám dvojku, protože ta slepice neuvaří ani lečo!" nemusím psát, že sysel vařit umí - naučil ho pud sebezáchovy na čundrech...
Taky mě to doma nenaučili...to bylo samý jen ...skoč do sklepa pro brambory, oškrábej, oloupej česnek, umej to nádobí...
Nebavilo mě povinně každou neděli škrábat brambory...ale udělat překvápko k večeři, to bylo moje
vařit jsem začala až když jsem musela, abychom neumřeli hlady. Sice moje mamča měla tendence, abych jednou týdně dělala večeři já, ale mě to fakt nebavilo
Tak anonym jsem byla já. A hned dvakrát, sorry
emma: Ano, tu mám doma taky je super. Podle ní jsem se naučila dělat vánočku a kynuté těsto vůbec
já se jako malá držela od sporáku co nejdál ...vůbec mě to nebavilo a vše jsem se musela naučit až jako vdaná ...
jinak jsem teď v nějakém časáku četla, že byla vydaná nová kuchařka pro děti,které odpoledne bloudí doma hladové...křtila jí Veronika Žilková....
udivuje me, kolik z Vas pise, ze to bylo jejich detske hobby me jako dite neco takoveho v zivote nenapadlo ...no mozna to bude i tim, ze jsem jako dite vlastne nikdy nemela cas...proste porad hudebka, ruzne sporty , miliony krouzku...ne ze bych si stezovala, me to moc bavilo, ale na "domaci" zabavy cas fakt nebyl
houserop: kdyz tak ctu to nepresne vazeni, tak jsem si predstavila, ze delam olejovku a presne na desetitisicny gramu vaziim mouku