Při záchraně života nejde pouze o drahocenné vteřiny, ale i o znalosti. Teorie je všem víceméně známá, nebo si to alespoň myslí, ale v praxi, pod notnou dávku stresu, vznikají situace, ve kterých chtě nechtě zmatkujeme. Jak to změnit? Přihlásit se na kurzy první pomoci. Ten by měl absolvovat každý, komu není život druhých lhostejný.

Osobně jsem měla tu „čest“ párkrát poskytnout první pomoc. Pomohla jsem, ale když jsem se otřepala z prvotního šoku, uvědomila jsem si, jakých základních chyb jsem se dopustila. A to jsem byla přesvědčená, že vše znám a umím. Když mi přišla nabídka absolvovat kurz první pomoci IPRK, neváhala jsem.

Kurz nesl označení Baby, což naznačovalo, že se budeme zaměřovat především na záchranu života dětí. Nebylo tomu tak. Probírali jsme, jak poskytnout první pomoc nejen nejmenším, ale i dospělým.

6 Z

Každý z nás měl jiný důvod pro návštěvu kurzu. Jedna z maminek zažila snad to nejhorší, co rodiče může potkat. Její desítiměsíční dítě přestalo dýchat. Díkybohu to mělo šťastný konec.

Jak kurz vypadal? Kromě teorie jsme se dostali i k reálné simulaci. Polovina z nás byla vybrána a měli jsme hrát ztrátu vědomí. Zbytek měl ukázat, jak by postupoval. Ač se jednalo pouze o „hru“, někteří byli tak nervózní, že nevěděli, jak se zachovat. Postup řešení zdravotní události „6 Z“ jsme s instruktory přitom prošli.

iprk

Jednotný postup řešení zdravotní události „6 Z“

  • Zastav a zamysli se!
  • Zastav masivní krvácení!
  • Zjisti stav vědomí!
  • Zkontroluj dýchání!
  • Zavolej záchranku!
  • Zajisti zbytek!

Před pauzou na oběd jsme stihli probrat resuscitaci dítěte a dospělého. Musím říct, že samotná resuscitace je velmi namáhavá. Představa, že zachránce je na masáž srdce sám a musí ji provádět do příjezdu záchranky, je děsivá. Za záchranu lidského života to bez pochyby ale stojí!

iprk

Gumové rukavice

Na pořadu dne byly další kritické situace, které mohou člověka ohrozit na životě. První bylo dušení, což především u dětí bývá velmi časté. Vynechána nebyla ani ukázka Heimlichova chvatu. Technika první pomoci, která slouží k uvolnění dýchacích cest ucpaných cizím předmětem, je pro odrostlejší děti a dospělé.

kurz první pomoci

Masivní krvácení se samozřejmě neobešlo bez použití rukavic, které jsou v tomto případě nezbytné, zvláště pokud se jedná o cizí osobu. Naučili jsme se, jak správně rukami i obvazem zastavit krvácení. To je totiž nejúčinnější prostředek.

kurz první pomoci

Ze strachu, aby zraněnému neublížili, raději nedělají vůbec nic. I zde je třeba zkontrolovat, zda zraněný normálně dýchá, popřípadě zajistit průchodnost dýchacích cest. Pokud máme podezření na úraz páteře je vhodná fixace hlavy rukama, případně mezi koleny.

Instruktor Filip nám vyprávěl situaci, která se stala již dávno. Mladík spadl nešťastně z kola, okolí se bálo s ním hnout z obavy poranění páteře, nechali ho ležet a on do příjezdu sanitky zemřel. Důvodem bylo utonutí. Ležel obličejem v louži. Smutný příběh...

kurz první pomoci

A opět následovaly i reálné simulace. Tentokrát se jednalo o „herce“ nám neznámé. Měli jsme za úkol postarat se o muže s infarktem, ženu se silným krvácením, úraz hlavy a bezvědomí, silné křeče a zvracení.

Musím říct, že před těmi, kteří nám ony krizové situace zahrály, smekám. Jejich zapálení a hraní bylo velmi přesvědčivé, všechny nás to rozhodilo. A o to jde! Pomoci jsme dokázali.

Z praxe do reality?

Osobně jsem byla z kurzu nadšená. Probíhal ve velmi příjemném přátelském kolektivu, instruktoři byli trpěliví a zodpovídali všechny dotazy. Zjistila jsem, že spousta věcí, týkající se první pomoci, se změnila, nebo jsem měla mylné informace. Jsem si jistá, že pokud budu muset pomoci dítěti či dospělému, budu vědět jak na to. A za to děkuji kurzu první pomoci IPRK.

Více informací naleznete na www.ppprakticky.cz a www.fb.com/ppprakticky

Příště se můžete těšit na souhrn toho, jak by první pomoc a řešení jednotlivých situací mělo vypadat.

Foto: autorka

Čtěte také:

Reklama