To je tak, když je někdo moc zvídavý, k tomu nevěřící Tomáš a ještě trochu hazardér. Měla jsem víc štěstí než rozumu, když jsem chtěla probádat nově objevené rašeliniště v brdských lesích.

Začalo to úplně nevinnou odpolední procházkou. Ještě před odjezdem do Prahy jsme se chtěli projít se psem. Vydali jsme se k lesu, lehce sněžilo, jak už to poslední dobou bývá. Chtěli jsme jít jen na kraj lesa a zase zpátky, ale potkali jsme známého, který náš záměr úplně zhatil. Vyprávěl nám napínavou příhodu o tom, jak se v lese „utopil“ náklaďák naložený štěpkou.

„Ještě tam je, běžte se podívat,“ nabádal a v očích mu jiskřilo. „Vyprošťovací „tank“, který ho chtěl vytáhnout, přetrhal ocelová lana a sám měl co dělat, aby tam nezůstal taky.“

Utopit se v lese? Na tom není nic divného, jsou tam rozsáhlá rašeliniště, do kterých se těžká technika občas propadne. Prý se tam kdysi utopili i dva lesáčtí koně.

Vzpomněla jsem si na film Král Šumavy a přeběhl mi mráz po zádech. Přesto se ve mně probudila ta malá lačná bestie toužící po senzaci. To musíme vidět!

Vypravili jsme se na popsané místo. Už zdálky byl vidět „čumák“ náklaďáku nakloněného do příkopu.

Při bližším ohledání jsme zjistili, že v tom marastu vězí až po břicho. Za ním se v místech bývalé cesty rozprostíralo temně černé slatinné jezírko. Patrně vytvořené „hrabající“ se těžkou technikou. Chtěla jsem se přesvědčit, zda je to opravdu rašelina. Natáhla jsem se nad černou hladinu a nabrala do dlaně  „bahno“ se zbytky dřevní hmoty. Je to opravdu tak hluboké, jak se říká? Rozhlédla jsem se po nějakém dlouhém klacku, který by posloužil jako sonda. Udělala jsem krok a „čvacht“, noha mi zajela až po kotník do husté hmoty a pevně ji sevřela. Měla jsem co dělat, abych ji vytáhla. Teď už jsem uvěřila „pověsti“ o topících se v rašeliništích. Čím více se snažíte vyprostit, tím intenzivněji vás husté bahno vtahuje. Chudáci koně, teď už věřím, jak snadno se stali obětí těchto strašidelných míst.

Přesto mi to nedalo. Natáhla jsme se pro klacek a zabořila ho do temné hmoty. Klacek do ní vklouzl jak do másla a šel by ještě dál. Dna, nebo nějakého pevného podkladu jsem nedosáhla. Kdyby tam zapadl člověk, a nebyl nikdo nablízku, neměl by asi šanci… Strašná představa. Raději půjdeme!

Cestou zpět jsem přemýšlela o tom, zda by se slatinné jezírko nedalo nějak využít. Třeba jako turistická atrakce… Jako další bod naší naučné stezky…

Ale tahle naivní představa mě brzy opustila. Pravděpodobně bude zasypáno kamením a štěrkem a opět přes něj povede cesta.

Těžba dřeva se přece nezastaví.

Čtěte také:

Reklama