Příběh, který se mi nedávno stal a který vám tu chci popsat, mě původně dost zamrzel a zabolel. Teď vím, že asi zbytečně. S hlupáky se někdy bojovat nedá. Dnes mi ta chvilka přijde i docela vtipná.

Letos v polovině října mě z práce poslali na měsíční stáž do Českých Budějovic.
Docela jsem se tam těšila. Změním prostředí, poznám nové lidi, říkala jsem si.
Když jsem ale absolvovala první den v "nové" práci, tohle nadšení ze mě rychle opadlo. Moje "nová" (bohudík jen třicetidenní) šéfka chod kanceláře držela pevně ve svých rukou.
S lidmi jednala povýšeně, když bylo potřeba něco udělat, šlo spíše o rozkaz (např. Vy se teďka seberete a uděláte...). Její pohled byl velmi falešný a štiplavý, smích neupřímný - zkrátka ta žena mi nebyla ani trošku sympatická. Její osobnost dokreslovalo i to, že jí velice zajímalo, kdo s kým, jak, proč a kdy.
Když se ráno na poradě řešil třeba nějaký problém, který se týkal konkrétní osoby (vně naší firmy), hned věděla, o koho jde. "Jo, to je ta, co se rozvedla s tím Novákem, co. No jo, ona je hrozná, vůbec se nedivím, že jí nechal. Hele, tý ten projekt radši nedáme, ta by nám ho zvrtala stejně jako svý manželství, hehehehehehe," pronášela například vtipně na adresy našich potenciálních obchodních partnerů.
Kdo z kolegů se těmto vtípkům smál, ten to měl u šéfové dobré.
Kdo ne - o to hůře se mu s ní komunikovalo.

Už první den, co jsem do Budějovic přijela, mě tři lidi nezávisle na sobě upozornili, abych si na ní dávala pozor, že nemá ráda mladé holky, že už jich z firmy dost vyštípala a abych se to tu snažila ten měsíc nějak přežít a nedělat si problémy.
A komunikace se šéfovou občas skutečně velmi vázla.

Jak jsem rychle zjistila - skoro všichni ostatní kolegové (celkem asi sedm lidí) ji neměli rádi. Že se honosí neoficiálním titulem společný nepřítel by si ta arogantní drbna jistě nepomyslela ani v těch nejhorších snech.
Ona si prostě žila ve svém vlastním světě, ve světě "one woman show", světě nekompromisní, tvrdé a mocné šéfky maličké krajské pobočky naší firmy.

Jak týdny mojí stáže ubíhaly, naučila jsem se s paní šéfovou docela vycházet.
Byla jsem na ní slušná, udělala to, co chtěla a rozhodla jsem se, že se kvůli ní nebudu nervovat.
Poslední den mojí "jihočeské mise" jsem se však dozvěděla něco, co mě skutečně velmi ranilo.
Věc se má totiž tak.

Naše firma má centrálu v Praze (tady i pracuji).
A máme tu jednoho "bivoje", zástupce šéfa, který se všem svým známým z krajských poboček chlubí, že si tu v Praze užívá s nějakou mladou slečnou, která v naší firmě taky pracuje.
Sám "bivoj" je velmi jednoduchý člověk, který se na svojí pozici dostal mně (a drtivé většině ostatních kolegů) neznámou náhodou.
Jde o muže, který je ženatý a dětný kdesi v západních Čechách, tady v Praze bydlí ve služebním bytě a za těch pár let, co v pražské centrále působí, se stihl "skamarádit" i s jednou řadovou zaměstnankyní.
Abych ještě vysvětlila jeho funkci - je to koordinátor všech našich krajských poboček.
Tady je jádro mého příběhu.

Když se paní budějovická šéfová dozvěděla, že jim tam na měsíc přijedu stážovat, spojila si to tak, že já jsem "bivojova matrace".
"Přijede nám sem holka vod Lichýho, tak si na ní dávejme pozor," řekla prý na poradě den před tím, než jsem do Budějovic dorazila.
Celý měsíc jsem tam tedy byla chápána jako čísi "matrace", absurdní shodou okolností navíc toho, který má na starosti všechny mimopražské pobočky, rozděluje jim peníze, za špatné výkony je zase strhává a podobně.

Budějovičtí kolegové se ke mně chovali velmi hezky, ale já si nejsem jistá, jestli to bylo pro to, že jsem jim byla sympatická, nebo prostě pro to, že se báli, jak budu o stavu jejich pobočky referovat v Praze.
Když jsem se tuhle věc dozvěděla, původně jsem chtěla jít za paní šéfovou a něco jí od plic říct. Nakonec jsem se ale rozhodla, že to neudělám.
Ona by to samozřejmě popřela a všechno by se obrátilo proti mě.
Jak byste v této situaci reagovaly vy? Zajímal by mě váš názor.
Považuji za nutné ještě dodat, že já jsem nikdy nebyla, nejsem a nebudu matrací pana Lichého.
Tou "šťastnou" je zcela jiná osoba, která "shodou okolností" teď od 1.12. výrazně povýšila.   

 

Gabriela