První dnešní příspěvek je od čtenářky s nickem mirsimun. S manželem našla na zahradě dvě hnízda s ptáčaty a hned se o malé „přistěhovalce“ začala starat. Jaro je v plném proudu a je hezké být u toho, když je v přírodě vidět, jak vzniká život:)


 

V sobotu dopoledne přišel muž ze zahrady a říkal, že našel nad naším zděným grilem hnízdo. Respektive jej viděl,nic víc. Samozřejmě jsem hned zvědavá po obědě vyrazila na zahradu to okouknout.

Opatrně jsem šla mrknout, cože to tam máme za přistěhovalce. Podala jsem si žebřík a .....na fotce už vidíte, co jsem objevila... 5 malých vajíček v hnízdu a ještě ozdobené pírkem ptáčka. Byl to opravdu krásný pohled a zářia jsem jak sluníčko. Vypadala jsem jako malé dítě,které našlo hračku. A víte, dámy, co si říkám...jak je úžasné, že má člověka, teda aspoň já, takovou radost z těchto ''maličkostí''. Prostě mi udělalo radost to, že si ptáčci udělali hnízdo právě u nás.

ptace

 Ale začali jsme přemýšlet, co za ptáka to je. Čekali jsme a čekali, ale do hnízda nikdo neletěl, protože je hnízdo na celkem rušném místě, kde se dost pohybujeme. Pak se za námi v neděli stavil švagr a říkal, že vrabec to nebude, protože si hnízda staví většinou v nějakých škvírách. Vlaštovky mají hnízdo z blatových kousků a tak pořád a dokola rozumoval o ničem, že jsme se pořádně nic nedozvěděli.

A najednou vidím ve výklenku ptáčka,jak na nás nakukuje a dcera říká.... no to je přeci kominíček. Byl u toho i manžel, oba se na kominíčkovi shodli( byl skoro celý šedý s naoranžovělým ocáskem) a prý nám přinese určitě štěstí.

Takže teď se snažíme ptáčkům dopřát co nejvíce klidu a moc se jim tam nepleteme. Včera sice už byl kominíček otrlejší a létal do hnízdečka i za naší přítomnosti. Asi se maličcí už brzy vylíhnou. Máme chovnou stanici border teriérů,tak jsme na zahradě denně.

pta

Nakukovala jsem tam a je tam stále 5 vajíček. Takže miminka ještě chrupkají ve skořápce. Manžel sice trochu lamentuje, ale je to nový život a osobně na jejich klid a bezpečí dohlížím.

Ale...další příděl v podobě malých ptáčků nás čekal asi o 100 metrů dál - pod přístřeškem na dřevo.Manžel našel další hnízdo, ale to už nakukovalo 5 malých opeřenců, kam létal často kos, takže se u nás daří i kosům.

Když jsme je šli zase obhlédat, malí kosíci už začali vyskakovat z hnízda a kromě dvou malých prcků v trávě( foto jednoho drobka posílám) byli všichni pryč. Snad i tito dva kosíčci už taky vyletěli a následovali své sourozence. 

Jinak prý jsou snadnou kořistí pro kočky,lasičky apod.

Letos je to poprvé, milé dámy, co jsme tato hnízda našli. Asi proto mám z toho takovou radost. Ptáky jsem vždycky brala jako něco samozřejmého, jako něco naprostou součást přírody. Když ale teď vidím ta hnízda, vajíčka, pečující ptáky a pak ty malé opeřence, už to beru jinak.

Je to takový malý zázrak a začala jsem si o těch našich „spolubydlících“ na zahradě hledat nějaké informace. Manžel moc z kosů nadšený není, protože naše třešeň jejich návštěva určitě nemine, ale co už...

 Když jsem ty dvě malinká vyjukaná kosí mláďata viděla, tak teď je mi to úplně jedno.

mirsimun

Reklama