Zasmějte se při čtení příspěvku od čtenářky SStrem. Jako dítě tpěla trávicími neduhy, rodičové ji léčili všelijak a přišel na řadu i řeřichový odvar...

Příspěvek čtenářky SStream, myslím, důstojně uzavíá dnešní čtenářské postřehy o léčivých „fujtajblech“.


Zdravím ženy-in!

Jako malá jsem nesmírně často zvracela, přecitlivělý žaludek. Stačila tvrdší slupka nebo jídlo, které nebylo úplně košer a celou noc jsem se zmítala v křečích. Další den či dva jsem pak nic nejedla, neudržela jsem mimo heřmánkového čaje v žaludku nic. Asi jak byl chudák k smrti dodrážděný.

Maminku to trápilo, moc. Měla jsem totiž podváhu a s každou takovou akcí to znamenalo minimálně další kilo dolů. A řeknu Vám, řešení, které našla nebylo ani tak nechutné, jako středověky mučivé!

Klasika, deset večer, zvracím jako o život. Kyblík přistavený u postele, maminka v pohotovosti. Druhý den ráno polomrtvá ležím a usrkávám heřmánkový čaj. Koukám na Jů a Hele. Maminka přijde z nákupu. Na stůl přede mě vyloží balíček z cukrárny. 2 větrníky, 2 špičky, pár laskonek a takové ty ořechové jazýčky s krémem navrchu přikryté čokoládou (ty jsem měla nejraději).

„Až ti bude líp, tak si dáš taky, neboj“ a jala se naprosto nekompromisně konzumovat větrník! No lidi, to bylo strašný.

Zpravidla v jednu odpoledne už jsem v sobě měla minimálně dva jazýčky a jednu laskonku 

S časem se můj žaludek trochu umoudřil a noční extempore ustaly.

Ale co čert nechtěl, jistým osamostatněním ve výběru jídla a zálibě v konzumaci čehokoliv přímo venku, na místě zrodu a zpravidla bez mytí se začaly častěji dostavovat obtíže v dolní krajině břišní. A ono to bolelo a bolelo. Místy to vypadalo, že se mi snad tlakem i zvětšují oči. I došlo na rady sousedů, kamarádek a v neposlední řadě naší úžasné dětské lékařky. Nějakým zázrakem se u nás objevil pytlík s kuriozně vypadající bylinkou. Prý je to řeřicha - toho času u nás nebyla tolik populární, tudíž vzbuzovala určitou senzaci. Zvláště proto, že se na léčebné účely využívaly stvoly se semeníky.

No, zkusili už na mě kdeco...přešla jsem onu řeřichovou senzaci bez velkého zájmu a věnovala se dál objevování světa.

Byl leden, překrásná zima halila celý kraj do bílého pláště a já si užívala sáňkování. Žádní bacilové ani podivné jídlo se na stráních nenacházelo, a tak jsem byla v bezpečí. Což už se nedalo říct o mých rodičích. Ti se věnovali bujaré zábavě a z jednoho plesu dorazili domů...jak to říct, úplně zničeni. A alkoholem to nebylo. Zelené tváře a krátký dech nevěstily nic dobrého.

„My jsme se snad otrávili nebo co...“ zamumlal tatínek a já si uvědomila vážnost situace.

Akce:

  • navrhuji řeřichový odvar
  • starší ségra ho uvaří
  • smrad neuvěřitelné síly se line po celém baráku
  • podáváme lektvar
  • rodičové bez ohledu na zápach vysávají hrnky
  • 10 vteřin
  • maminka vyskočí ze sedačky jako srnka
  • běží na toaletu
  • tatínek zaúpí
  • vyskočí na rovné nohy a trhavými pohyby se dopravuje na druhou toaletu do patra

„Ty vole, to bylo fakt rychlý......“ řekly jsme si se ségrou a byly jsme rády, že se nám zrovna nechce 

Řeřichový odvar nám potom pomáhal ještě mnohokrát, ne vždy to končilo tak úspěšně (že to pacienti na toaletu stačili). Především pro nás, pro děti, to bylo neskutečné vysvobození. Za prvé to má opravdu neskutečně promptní účinky a za druhé – dostane to z pacienta veškeré jedy a ten se „po akci“ cítí úplně normálně a žádné bolesti už se nevracejí. Funguje jen v případě otravy, na zácpu bohužel nikoliv.

Jsem ráda, že existují bylinky, obklady a všelijaké domácí mastičky. Pomohly mi vždycky víc, než léky a – především – nikdy mi neublížily. Frajeřit samozřejmě nebudu, když jde do tuhého každý je za antibiotika nebo celkovou anestezii moc rád, ale bolístky jako rýma nebo střevní chřipka můžou zůstat v rukách bylinek a ne po dalších dvacet let jako stopa na játrech....

SStream

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 15. 2. 2013: Léčivé fujtajbly

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. později odpoledne se dozvíte, která čtenářka získala za příspěvek zasloužený dárek: meruňkový a třešňový šampon GARNIER KIDS.

garnier

Reklama