Dostat se do formy, udržet se fit, mít energie na rozdávání – to jsou témata po právu budící pozornost o to více, že se období nového roku se vždy nese v duchu předsevzetí a zbrusu nových startů. Pokud patříte k věčným hledačům dokonalé diety, díky které se rázem stanete dokonalou modelkou, zpozorněte.

Většina odborníků se shoduje, že krátké a drastické diety organismus spíše vyčerpávají a nahrávají jo-jo efektu. Komplexní přístup k vlastnímu tělu, správná výživa a pět porcí ovoce a zeleniny denně místo bezhlavého vrhání se do další trendy a „zaručené“ diety, to je ta správná cesta k získání a hlavně udržení skvělé postavy. Průvodcem vám mohou být léty prověřené tipy a rady, o které se s vámi podělí Martin Hrazdil, fitness trenér a nutriční specialista spolupracující se značkou 100% džusů Relax.fitnes

Osvojte si ranní rituály

 „Pro hubnutí je nejdůležitější pozitivní naladění a motivující rituály,“ říká Martin Hrazdil. „Svým klientům radím nařídit si budík o půl hodiny dříve a vstávání si více užít.“ Jak na to? Vstávejte pomalu – začněte jemným protahováním. Přehrajte si v hlavě alespoň jednu věc, na kterou se těšíte a nalaďte úsměv, díky kterému si užijete pocit štěstí. Ještě před sprchou jemně promasírujte obličej, vsaďte na sílu aromaterapie: citrusy povzbuzují, levandule a pačuli evokují pohodu.

Snídaně není klišé 

Každý den snídejte a dbejte na vyvážený poměr živin, snídaně by měla tvořit pětinu až čtvrtinu vaší denní energetické dávky. Na talíř si naservírujte kvalitní proteiny, komplexní sacharidy a kromě nezbytné kávy či čaje si dopřejte 200 ml sklenku 100% džusu Relax, která plnohodnotně nahradí jednu z pěti doporučených porcí ovoce a zeleniny denně.

Je prokázáno, že lidé, kteří nesnídají, se častěji uchylují k přejídání během dne a vyhledávají kaloričtější druhy pokrmů,“ radí nepodceňovat první denní jídlo Martin Hrazdil, specialista na výživu značky Relax.

Konzumujte pět porcí ovoce a zeleniny denně 

Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) vyplývá z dlouhodobého sledování kondice 50 tisíc amerických zdravotních sester. Ty, které denně konzumovaly alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny, byly více fit, a to i ve vyšším věku.

Jak toto doporučení převést do praxe? Porcí se rozumí takové množství, které se vejde do dlaně, pět porcí tedy zvládnete s trochou snahy snadno.

„Ovoce a zelenina jsou ideální fitness pomocníci, neboť mají vyšší obsah vody a vlákniny a méně kalorií než jiné, méně zdravé svačinky. Lidé bývají skeptičtí, ale sníst pět porcí ovoce a zeleniny je vlastně úplně jednoduché: ráno 200 ml sklenka 100% pomerančového džusu Relax, jablko či půl banánu dopoledne, hrst hroznového vína či nektarinka s jogurtem odpoledne. Mléčný výrobek

doporučuji k ovoci proto, že sníží jeho glykemický index, a cukr se tak do krve uvolňuje pozvolna. K obědu či večeři porci zeleniny uhradí zeleninová krémová polévka, míchaný salátek či příloha jako jsou zelené fazolky, špenát či hrášek.“

Buďte ke svému tělu laskaví 

„Stanovte si realistické cíle. Sepište si plusy a mínusy vaší postavy, čím konkrétněji, tím lépe. Pokud si nebudete vědět rady s pozitivy, požádejte svého partnera nebo kamarádku. Pak se zamyslete, které z negativních bodů je reálné změnit. A začněte na nich pracovat, krok za krokem. Za každý pokrok se odměňujte – ať už masáží, návštěvou kadeřníka nebo lekcí jógy,“ radí Martin Hrazdil.

Vyspěte se do krásy

Ve spánku probíhají veškeré regenerační procesy, obnovují se svaly, kosti, kůže. Tělo se samo čistí a připravuje na další den. Dostatečně dlouhým a kvalitním spánkem se také míchá hormonální koktejl leptinu a melatoninu zodpovědný za pocit hladu či sytosti. „Chodit spát v rozumnou dobu před půlnocí, vyhnout se konzumaci nikotinu, kofeinu či alkoholu ve večerních hodinách a co nejvíce omezit tzv. modré záření z různých obrazovek, to jsou asi nejzákladnější rady, jak co nejvíce využít regeneračního potenciálu kvalitního spánku,“ vyjmenovává Martin Hrazdil.

Doplňte vitaminy přírodní formou

Z průzkumu pořádaného agenturou Millward Brown vyplynulo, že skoro polovina českých dětí (47,5%) dostává vitaminy ve formě potravinových doplňků. Dospělí na tom nejsou o moc lépe: vitaminy v tabletkách zobe 39,9 % z nich. „Přitom mnoho vitaminů a minerálů můžeme získat konzumací ovoce a zeleniny,“ říká nutriční specialista značky Relax. „Například sklenka 100% pomerančového džusu Relax obsahuje vitamin C, na který je toto ovoce bohaté.

Nedostatek vitaminu C se může projevovat zvýšenou únavou a náchylností k infekcím. Doplňovat by ho měli i ženy užívající hormonální antikoncepci.

----

 logo Relax

Příklad denního jídelníčku (60 kg žena pracující v kanceláři)

Snídaně:  2 - 3 míchaná vajíčka na másle, plátek celozrnného chleba, rajče, káva, 200 ml 100% džusu Relax

Svačina: jablko, bylinkový čaj

Oběd: krémová zeleninová polévka, cizrnový salát s krůtím masem

Svačina: 150 g nízkotučného jogurtu se skořicí, půlka banánu

Večeře: 100 g sója či tempeh na špenátovém lůžku či caprese s mozzarelou 

relax200 ml sklenka 100% pomerančového džusu s vitaminem C nejen skvěle hydratuje organismus, ale také plnohodnotně nahradí jednu z pěti denních doporučených porcí ovoce a zeleniny. Jeden litr 100% pomerančového džusu Relax obsahuje šťávu z přibližně 2,5 kg pečlivě vybraných brazilských pomerančů.

Pořídíte v běžné maloobchodní síti za doporučenou spotřebitelskou cenu:  39,90 Kč

 

tip

Tip:

Váš oblíbený džus Relax 100% pomeranč nyní zakoupíte v limitované zimní edici s hravým sněhulákem!

Pořídíte v běžné maloobchodní síti za doporučenou spotřebitelskou cenu:  39,90 Kč

Reklama