„Děti se v letecké přepravě standardně rozdělují do dvou věkových kategorií, ale podmínky jednotlivých leteckých společností se mohou lišit. Při nákupu letenky je proto důležité přečíst si informace u konkrétního dopravce,“ říká Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Děti do dvou let

Děti do 2 let mohou cestovat na klíně dospělých nebo na vlastním sedadle. Dítě na klíně většinou cestuje s velkou slevou. Například u ČSA za dítě zpravidla zaplatíte pouze 10 % ceny z použitelného tarifu. Za příplatek ale můžete své ratolesti samostatné sedadlo přikoupit nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle. Některé letecké společnosti již povinnost cestovat v dětské sedačce zavedly, týká se to zejména letů do Dubaje.

Děti od dvou do 12 let

Ty už musí mít svoje sedadlo a platí pro ně stejné podmínky jako pro dospělé. Letecké společnosti pro ně často nabízejí speciální dětské tarify, většinou se slevou v rozmezí 25–50 %. Děti v této věkové kategorii mají  nárok na přepravu standardního zavazadla. Na palubě dostanou stejné jídlo jako dospělí, někdy mohou mít speciální občerstvení, tzv. children meal. V letadle sedí děti vedle rodičů.

Jaká je věková hranice, kdy může dítě letět bez doprovodu?

Může se stát, že nemáte na výběr a potřebujete dítě přepravit letadlem třeba na jazykový kurz do zahraničí. Letušky a personál se o něj postarají od vašeho předání až po převzetí v cíli. Služba Nedoprovázené dítě je určena pro věkovou kategorii 5–11 let. Děti do 5 let samy cestovat nesmějí.  Některé letecké společnosti však zvyšují limit věku dítěte, které může samo cestovat. „Zatímco v minulých letech mohly děti od 12 let cestovat bez problémů, nyní se často věková hranice posouvá na 14 až 16 let věku dítěte,“ říká Kristýna Hrůšová, Manager Study.cz. I v tomto případě je tedy nezbytné přečíst si podmínky konkrétního dopravce.

Více na LETUSKA.CZ

Reklama