Zdroj foto: Shutterstock
ČSOB se v průzkumu zaměřila na spokojenost partnerů v souvislosti se společným hospodařením a výsledky jsou mile pozitivní. Z dotazovaných 1 252 respondentů je pouze každý desátý vysloveně nespokojen s finančním nastavením ve svém vztahu. Nezáleží přitom tolik, zda žijí partneři odděleně nebo společně, protože většina z nich má alespoň část financí společnou i pokud nesdílí společnou domácnost. Po sestěhování nebo dokonce svatbě sdílí ekonomiku domácnosti už devět z deseti párů. Společný účet v bance má však pouze třetina respondentů.
Ačkoli finanční otevřenost a upřímnost je pro spokojený vztah klíčová, občas si některé informace partneři nechávají pro sebe – muži častěji tají své příjmy, ženy naopak výdaje. Finanční neshody se ale nevyhýbají ani těm nejpevnějším vztahům, kde každý druhý pár přiznává, že se občas o peníze hádá, i když tyto hádky jsou spíše výjimečné.
„My měli s manželem občas výměnu názorů ohledně nákupů. Tak jsem mu přestala říkat, co jsem koupila, ale stejně si všímal. Teď máme dohodu, že každý měsíc z toho, co zbývá z výplat po zaplacení nutností, si dáme něco stranou a ze zbytku společně vybereme, jak si udělat radost,“ poděluje se o svoji zkušenost respondentka Jana.
Výchova dětí v oblasti financí je tématem, kde se názory rodičů také převážně shodují, i když třetina respondentů přiznává, že některým neshodám přeci jen čelí (často se jeden z rodičů snaží vést dítě ke skromnosti, zatímco druhý jej rozmazluje). I když děti dostávají ke svému nakládání od rodičů kapesné, tři pětiny rodičů aktivně kontrolují, za co jejich děti utrácejí.
Zdroj foto: Shutterstock
„Vztah může být harmonickým místem, pokud jsou partneři ochotni si jít tak trochu naproti a komunikovat, a to se týká i oblasti financí. Většinou vyčkáváme na správný okamžik a finance neprobíráme hned na první schůzce, což není problém, ale je dobré si vše vyjasnit ve chvíli, kdy vztah začíná být vážný. Může se tak předejít neshodám ohledně celkového finančního hospodaření nebo třeba utrácení,“ dodává psycholožka PhDr. Marta Boučková. Důvodem hádek ohledně peněz jsou totiž často výdaje jednoho z partnerů za něco, co ten druhý odmítá. „Narážíme v tomto ohledu na předsudek, že láska není o penězích, respektive že se peníze nemají s láskou vůbec míchat. V reálném životě ale hrají peníze velkou roli. Posouváme se čím dál tím více do doby, kdy o penězích musíme se svým partnerem či partnerkou mluvit a zmíněný předsudek prostě pustit z hlavy,“ říká psycholožka.
„Pokud si nejste jisti, jaký systém společného nakládání s penězi zvolit, můžete se poradit s odborníky a vybrat si podle konkrétních potřeb vašeho vztahu. Někomu může vyhovovat společný účet, někomu platební karta k účtu toho druhého, to už je jen na vás,“ doplňuje.
Zdroj info: Tiskové materiály ČSOB, psycholožka PhDr. Marta Boučková, respondentka Jana
Nový komentář
Komentáře
Mno, mně manžel dával vše, co vydělal, včetně výplatní pásky. Později jsme měli tzv. sporožiro, což by dnes patrně byl společný účet, kam chodily mzdy a tudíž příjmy i výdaje tam byly celkem jasně zřetelné a těžko by se dalo něco utajovat. Každý měsíc byl papírový výpis ve schránce, anžto nebyl internet ani internetové bankovnictví. Tudíž choť to měl černé na bílém, pokud ho zajímalo, jak hospodařím s penězi. To bylo plně v mé kompetenci, ovšem také jsem za to měla plnou zodpovědnost. Už bych to nechtěla. Ne že by to nefungovalo, ale pozice vrchního pokladníka mi nebyla příjemná. Dnes jedině každý svoje. Ty máš účet, já mám účet, a dohoda je, že ty platíš tohle a já zas tamto, neptám se, kolik vyděláváš a ty se neptej, kolik vydělám já, hotovo. Na společné věci dá každej svůj díl, a osobní věci si zaplatí každej ze svýho.
Vubec se tu nepise o nejlepsi moznosti, mit oddelene finance.
Proste zaplatim napul vydaje spojene s bydlenim a s detmi a do zbytku nikomu nic neni. Pry platebni karta k uctu toho druheho, to jako vazne je nekdo tak hloupy?