ekzemAtopie (AD) je vrozený sklon k alergické reakci a je podmíněn geneticky. Atopická ekzém je vlastně nepřiměřená imunitní reakce kůže na různé podněty. Těmi může být prakticky cokoli, dost často se stává, že nemocný ani lékař nejsou schopni rozeznat, co je spouštěcím faktorem. AD se nejčastěji vyskytuje od třetího měsíce věku, kdy se na těle dítěte objeví červené pupínky, které silně svědí, mají sklon k mokvání a v akutní fázi vypadají jako živé rány. Kůže začne být přesušená, šupinatá, popraskaná a ztrácí funkci obranné bariéry, která zamezuje průniku škodlivin z venčí. Kůže může být ztluštělá s výraznými rýhami a „pseudo vráskami“. Projevy se však mohou objevit prakticky během celého života.

Dětská forma je závažnější, dospělá spíše chronická s lehčími akutními fázemi.

Spouštěcí faktory

Může jimi být znečištěný vzduch, nízká vlhkost, přetopené místnosti, nadměrné užívání mýdel a kosmetických přípravků, stres.

Komplikace

Nejčastější komplikací jsou poruchy spánku způsobené intenzivním svěděním. Porušenou pokožkou do kůže pronikají viry a bakterie a vyvolávají různé záněty a infekce, jakými jsou například Herpes nebo nákaza zlatým stafylokokem, který způsobuje nažloutlé krusty, hnisání a zánět. Běžné jsou i mykotické infekce.

Kvalita života

Pacienti s AD trpí nízkou sebeúctou a sebevědomím. To trápí zejména děti, které mohou být pro své potíže ve škole šikanovány. AD může vést také k úzkosti a ke strachu, což například dospělé omezuje ve společenských kontaktech, sportovních, ale i sexuálních aktivitách.

Svědění a škrábání

Kůže svědí i během dne, ale večer a v noci se tyto příznaky zhoršují. Škrábáním si lidé snižují ochrannou funkci kožní bariéry ještě víc, uvolňují zánětlivé procesy. V kůži vzniká čím dál tím víc trhlinek a jimi proniká více alergenů, které stav AD zhoršují. Pacientům škrábání způsobuje bolest, ale ta je pro ně snesitelnější než neutuchající svědění. Dětem se ruce navlékají do rukavic, dospělí trénují zástupnou reakci - například dotyk nebo lehké zmáčknutí svědící oblasti.

Léčba

  • Vyloučit spouštěcí faktory, vyhýbat se určitým potravinám, udržovat čisté a bezprašné prostředí

  • Eliminovat škrábání
  • Promazávat emoliencií - promašťovadly
  • Během akutní fáze dodržovat pokyny lékaře
  • Osvěta a vzdělávání pacientů/rodičů 

U mokvajících forem používejte obklady podle doporučení dermatologa, kortikosteroidy – ty jen pod dozorem dermatologa, jinak po několika týdnech mohou způsobit atrofii kůže, akné a infekci.

Další léčebné metody

U pacientů, kteří nereagují na běžnou léčbu, lze použít celkově i imunosupresivní léky (cyklosporin), které však mohou mít i výraznější nežádoucí účinky (nevolnost, hypertenze, poškození jater a ledvin).

Antihistaminika (například Fenistil, Zyrtec, Claritin, Aerius apod.) mírní svědění, avšak rozvoji AD nebrání.

Antibiotika jsou vhodná při sekundární infekci kůže (stafylokokové), na AD nemají léčebný účinek.

Fototerapie je vhodná pro úpornou AD, při fototerapii se nepodávají ani kortikosteroidy, ani TIM.

Dehty jsou účinné, ale pro barvu a zápach jsou pro většinu pacientů nepřijatelnou terapií. Při dlouhodobém užívání jsou kancerogenní.

Úprava životosprávy a prostředí

Potravinové alergeny jsou často prvními alergeny, s nimiž se kojenec setká. Optimální je kojení.

Po druhém roce již nemá dietní opatření význam. Hlavní roli hrají alergeny ze zevního prostředí a infekce. Ve školním věku se negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh AD vliv hormonální změny.

Důraz klademe na úpravu domácího prostředí: úklid „na mokro“, odstranění nadbytečných textilií – závěsů, záclon a koberců, praní lůžkovin alespoň v 60 °C horké vodě jako opatření proti roztočům, zvlhčovače vzduchu, nepřetápěné místnosti...

Není doporučováno chovat domácí zvířectvo a je vhodné zamezit kontaktu se zvířecí srstí i mimo domov.

Péče o kůži, kosmetika a oblečení

Dlouhý kontakt s chlorovanou vodou kůži vysušuje, a tak se doporučují krátké sprchy s omezeným použitím mýdla. Vhodné jsou olejové koupele, po nichž se kůže neotírá, ale jen „oťupe“ a do tří minut ošetří doporučeným přípravkem - promašťovadlem.

Čím méně kosmetiky, tím lépe. Volíme zásadně hypoalergenní, neparfémované přípravky. Nový přípravek je nutné vyzkoušet na malém okrsku kůže.

Oblečení by mělo být zásadně bez vlasu, volné, vzdušné, bavlněné. Nevhodné jsou umělá vlákna, vlna a kožešiny. Prádlo by mělo být dokonale vymáchané, vadí i aviváž.

Reklama