Čtěte, proč je důležité ohlídat si doma čistý vzduch.

S příchodem podzimu a topné sezony začíná poněkud „houstnout“ venkovní vzduch. Samozřejmě děláte, co je ve vašich silách, abyste své děti před smogem ochránila. Když se objeví mlžný opar, vynecháte procházky s kočárkem, případně je snížíte na minimum, a pokud máte dítě větší, omezíte jeho venkovní aktivity. Což je naprosto v pořádku. Ale co vzduch doma? Tím, že omezíte větrání, nic moc nevyřešíte. „Lidé si ve smogové situaci řeknou, že raději nebudou vycházet ven, ale pak si pořídí domácího mazlíčka nebo mají špatně odvětrávanou kuchyň, což způsobí, že mají doma ještě horší ovzduší, než je během smogové situace venku. Je třeba, aby si to lidé uvědomili, protože v zimě tráví v interiéru přibližně 90 % času,“ vysvětluje RNDr. Jan Hovorka, Ph.D., vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Smog je i doma

Možná nevíte, že do domácností proniká v průměru 70 % venkovního vzduchu, buďto špatně těsnícími okny, dveřmi nebo třeba konstrukčními materiály. Smog tedy z velké části proniká i k vám domů, i když se třeba rozhodnete kvůli němu nevětrat. Což ovšem Jan Hovorka rozhodně nedoporučuje, protože větráním doplňujete kyslík a odstraňujete škodlivý oxid uhličitý. „Během dne byste měli větrat opakovaně, bez ohledu na smogovou situaci,“ uvádí odborník.


Čistý vzduch alespoň v noci

Chladné roční období navíc přeje i některým domácím alergenům – především roztočům a plísním, případně zvířecím alergenům. Pokud neplánujete spát i v zimě s otevřeným oknem, jediným účinným řešením je čistička vzduchu. „Jestliže větráte jen občas, čistička vzduchu vám může při boji s alergeny a znečištěním ovzduší v domácnosti výrazně pomoci. Samozřejmě pokud je kvalitní a výkonná a vhodná pro velikost pokoje, ve kterém spí vaše děti nebo vy,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jan Hovorka dodává: „V místech, kde se s příchodem podzimu zhoršuje kvalita ovzduší, je čistička vzduchu velmi vhodným, rychlým a někdy i jediným spolehlivým způsobem, jak zajistit dostatečnou kvalitu vnitřního ovzduší. Musí být samozřejmě kvalitní, aby dokázala odstranit většinu škodlivin ze vzduchu.“ Možná si říkáte, že ve školce děti také žádnou čističku nemají. Jak ale vysvětluje MUDr. Vančíková: „Našemu zdraví pomáhá i to, když dýcháme čistý vzduch alespoň přes noc a při pobytu doma. Negativní účinky inhalace škodlivin se totiž kumulují a riziko nemocí stoupá s rostoucí dávkou těchto škodlivin.“


Jakou čističku zvolit?

Velmi propracovanou filtraci nabízí čistička vzduchu Philips řady 3000. S přehledem si poradí nejen s prachem, bakteriemi, viry a ostatními alergeny, ale odstraní i ty nejjemnější částice smogu. Jestliže jste navíc právě rekonstruovali byt nebo dům, ochrání dětské plíce i před škodlivým formaldehydem nebo vysoce těkavými organickými látkami. „Čistička vzduchu Philips AC3256/10 vzduch v místnosti sama hlídá. Pokud se hodnoty znečištění zvýší, automaticky začne čistit intenzivněji. Můžete ji použít v pokoji až o velikosti 95 m2,“ popisuje Monika Tržilová, produktová manažerka ze společnosti Philips. Účinnost této čističky potvrdil i institut ECARF, přední světová organizace zabývající se výzkumem alergií. Na www.philips.cz/cisty-vzduch také můžete sledovat, jak tahle čistička pomáhá rodině alergiků v jednotlivých obdobích roku.

Reklama