Na začátku nutno podotknout, že všeho moc škodí. Platí to i o telefonech, internetu a sociálních sítích. Někteří lidé jsou silně proti, někteří pro jejich časté využívání. Zlatý střed je vždy správná volba a jak to tak bývá, používání mobilních telefonů a trávení času na sociálních sítích s sebou nese jak výhody, tak nevýhody.

63ce755bb6b8bblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Komunikujeme online

Přesun komunikace do digitálního prostředí nereflektuje jen střet generací, ale třeba i naši povahu, odhodlání či naopak lenost. Podle odborníků ale nelze zjednodušeně říct, co nás vede k tomu, že i opravdu zásadní informace někdy raději napíšeme do zprávy. „Někdo se brání emočně vypjaté situaci, ze které plyne určitá zranitelnost, jiný je komunikačně pasivní – a nedochází mu, že tímto stylem sdělení ubližuje druhé straně. Je to velmi individuální, jsou zde oba vlivy. Jejich určitá kombinace způsobí, že člověk pošle zprávu, ve které možná dokáže sdělit víc, než co by řekl osobně. Takový jedinec může být introvertnější, více sociálně fobický,“ vysvětluje známý párový terapeut Honza Vojtko.

Podle průzkumu považují více než tři pětiny Čechů aktivních na internetu online seznamky za běžnou součást dnešních vztahů. Osobní zkušenost má s touto formou seznamování téměř polovina lidí. A právě základním přínosem, který může digitální svět pro vztahy mít, je to, že v něm mohou vznikat. Možnost domluvit si rande online je velkou výhodou pro stydlíny, kterým zadrhnutý jazyk prostě nedovolí někoho oslovit ve společnosti, a lidi žijící například na venkově. Obyvatelům větších měst zase internet umožňuje šetřit čas v hektickém programu, protože díky online seznamkám odpadá nutnost socializace na večírcích a podobných akcích a je možné jít rovnou na první schůzku.  

Únik od problémů

Na internetu je možné najít nespočet psychologických článků či rozhovorů, které se věnují různým situacím ve vztazích a jejich východiskům. Aby z nich člověk vytěžil opravdu užitečné informace, je důležité umět pracovat se zdroji – především hledat renomované odborníky a používat selský rozum. Sociální sítě zase lákají, abychom u svých konkrétních kontaktů hledali radu, ale také útěchu, když nad vztahem zrovna přejde nějaký mráček nebo zažívá krizi. Vždy je příjemné zjistit, že je možná překvapivě spousta dalších párů, které se hádají a že v tom nejste sami.

Problém ale může nastat, když člověk v online světě nachází nejen povzbuzení, ale také únik od problémů reálného vztahu.  „Nazývá se to backburners – česky zadní vrátka. Celou dobu komunikujeme s někým na sítích, většinou s lidmi, kteří jsou pro nás atraktivní. Na první pohled to vypadá, že tam jsou hranice – dáte jasně najevo, že máte partnera. Ale může nastat situace, že se doma pohádáte, a vy si automaticky u těchto zadních vrátek postěžujete, zkrátka je to takový útěk. Začnete si postupně vylévat srdce a může to přejít někam dál. Dojde na posílání fotek, překročíte hranice flirtu, setkáte se. Zahoří ve vás libido a už jste v určité pasti. Tenhle fenomén krásně ilustruje to, jak se celý sexting stal díky sociálním sítím velice běžným. Například většina profilů na Tinderu je tvořena polonahými fotkami,“ vysvětluje Honza Vojtko. 

Sociální sítě mohou přispět k rozpadu vztahu, ale záleží na tom, jak je vztah nastavený a jaká jsou v něm nastavená pravidla. Čím je vztah toxičtější, tím je větší pravděpodobnost, že zkrachuje a že tomu sociální sítě pomohou.

Trávíme na telefonu čím dál tím více času

Podle webu Novinky.cz tráví Češi na sociálních sítích každý rok více a více času, letos je to rekordních 165 minut denně a číslo neustále stoupá. Část připadne na prokrastinaci v pracovní době nebo třeba na dojíždění, ale velký podíl času na sítích trávíme i doma. Pokud to je na úkor pozornosti k momentální reálné situaci, mohou vznikat potíže. Podle vědců čtyři z deseti lidí tvrdí, že je alespoň někdy rozčiluje množství času, které jejich partner tráví na mobilu. Vůbec nejhorší je varianta, když se zírání do displeje začne počítat do času stráveného v páru.

Častým fenoménem je „kontrolování” telefonu svého protějšku. Na to má párový terapeut jasný názor: „Do mobilu se neleze a základní pravidlo intimity je, že každý má právo na tajemství. Ale nikdo není morální arbitr, aby řekl, co je dobře a co špatně. Je to především o tom, jak to máte ve vztahu nastavené.”

Co je pro někoho jen nevinné flirtování spojené s naplněním fantazií, může u jiného páru znamenat hrubé porušení důvěry. V mnoha případech také momentální postoje k této otázce vychází z dosavadních zkušeností člověka. „My s přítelem třeba známe heslo do telefonu toho druhého. Přiznám se, že jsem se na začátku vztahu občas podívala – ale nikdy jsem nic nenašla a od té doby nemám důvod. Když mám pocit, že se něco děje, tak se zeptám… a vím, že mi řekne pravdu a neměl by problém mi telefon ukázat. Ale nemám potřebu,” popisuje slečna Zdena na Instagramu v diskusi k tomuto tématu.

Uživatelka Lucie přidává svou zkušenost: „Má nedůvěra a podezírání mě stálo vztah. Lezla jsem mu do telefonu často a už ho to nebavilo. Poučila jsem se a už bych to nikdy neudělala, nestojí mi to za to.”

Zdroj: autorka článku, Yoo, Honza Vojtko, Novinky, Studie, Kniha Vztahy a pasti, Instagram, respondentka Zdena a Lucie, dtest, Psychologie pro každého