Sledujete naši soutěž Hubněte a krásněte? Pokud ano, tak znáte Ivu, která se rozhodla před vašimi zraky jít do velkých změn. Její postup pro vás může být inspirací, pokud sama chcete něco udělat pro sebe.

Důležité pro Ivu bude vyčistit si v prvních dnech tělo a především střeva. Takže nyní jí pouze rýži a bude ji jíst celkem pět dní. Protože jsem sama už několikrát rýžový půst držela, tak vím, že to poprvé není lehké. Ve chvíli, kdy tento článek píši, má Iva téměř dva dny půstu za sebou.

A jak se nyní Iva cítí?
„Překvapilo mě, že nejsem unavená a není mi zima. Většinou, když jsem omezila jídlo, okamžitě jsem začala být zimouřivá. Jsem poměrné velký fanda dobré kávy a bála jsem se, že budu mít „absťák", zatím jsem v pohodě a na kafe nemám chuť. Zkrátka netrpím hlady a doporučení, že mohu sníst rýže kolik chci, bylo super, to u většiny dietních programů neslyšíš. Na druhou stranu, rýže se nedá přejíst.“

Není rýže jako rýže
Jakou rýži jíst při rýžovém půstu? Důležité je, aby to byla rýže natural, to znamená hnědá se slupkou, která obsahuje důležité minerály. Můžete v obchodech (nejen se zdravou výživou, ale už i v hypermarketech) vidět dlouhozrnnou rýži natural, nebo kulatozrnnou, která je ještě sladší. Dobré je kombinovat jednotlivé druhy rýže, například dát si na jeden díl kulatozrnné rýže dva díly dlouhozrnné. Důležité je při vaření přidat k mořské soli i mořskou řasu, Ivě jsme doporučily kvůli jejím oslabeným ledvinám řasu kombu o velikosti poštovní známky.

A jak si uvaříte správně rýži?
Odměříte si množství rýže, kterou potřebujete. Sama si ji většinou odměřuji dvoudecovým hrnkem – pokud držím rýžový půst, tak klidně dám vařit najednou dva tyto hrnky. Výhodou je, že vydrží v ledničce tři¨až pět dnů, takže si ji můžete uvařit do zásoby.
Nejdříve rýži dobře propláchneme pod tekoucí vodou, potom na 1 díl rýže přidáte 2 díly studené vody a kousek mořské řasy kombu o velikosti poštovní známky. Rýže se uvede do varu a potom se vaří na malém plameni kolem 45 minut až hodinu, než se veškerá voda vstřebá a rýže je měkká. Pokud ji chcete mít ještě sladší, tak ji můžete dát do peřin, aby byla ještě nějakou dobu v teple.

Jak držet rýžový půst?
Důležitá zásada je jíst uvařenou rýži vždy, když máte hlad a pít. Můžete první tři dny jíst úplně čistou neochucenou rýži, a teprve čtvrtý a pátý den si přidávat sojovou omáčku a kvašenou zeleninu (např. kysané zelí). Ivě jsem doporučily vzhledem k jejímu pracovnímu vytížení si rýži od prvního dne půstu dochucovat kvalitní sojovou omáčkou, která jí dodá enzymy, a přidávat si kvašenou zeleninu.

Jak pije Iva při půstu?
Správné pití je při půstu důležité. Snažíme se pít několik doušků každou půlhodiny. Nejhorší, co můžeme udělat, je dvě až tři hodiny nepít, a pak najednou do sebe vlít půllitru vody. Tak dochází k rychlému vyprázdnění a vyloučení minerálů. Pokud se nám ozve hlad, je dobré se trochu napít, abychom si trochu zaplnili žaludek a ověřili si, zda se nehlásí pouze nedostatek tekutin. A co pije Iva při půstu? Čaj bancha nebo zelený čaj, a výborná je i teplá voda. Pokud se Iva bude cítit unavená, tak si může do ní přidat několik málo kapiček (cca 2-4) zázvorové šťávy z čerstvého zázvoru nebo jablečný ocet, který navíc i stahuje vodu z tkání. Pokud by se naopak cítila hodně nervózní, tak si může dát do teplé vody kapku citronu.

Už příští týden se budete moci dočíst, zda Iva skutečně těch pět dní vydržela jen jíst rýži.  Jak to prožívala?
Zkusila jste někdy rýžový půst? Vydržela byste ho?

Nezapomeňte, přihlášku můžete poslat do pondělí 4. 2. 2008! Naleznete ji ZDE.

 
Reklama