Sluneční paprsky, kterých je letos vcelku dostatek, směrují naše myšlenky k období, kdy bude možné pohodlně se usadit na terase či na balkóně a užívat si letní pohodu u vychlazeného nápoje či napínavé knihy. Ač je sluníčko velmi vítaným hostem, protože nám dokáže vlít do žil energii a pozitivně nás naladit, od zmíněného vysedávání venku nás může svou intenzitou i odradit. Naštěstí lze terasu či balkón různými způsoby zastínit.

Isotra

Slunečník šetří peněženku

Nejjednodušší a nejekonomičtější je pořídit si slunečník, což je ale zároveň varianta dosti nepraktická – slunečník zakryje jen malou plochu, je třeba jej neustále přemisťovat a natáčet podle toho, z jakého úhlu slunce svítí, a také omezuje v pohybu, neboť pod ním často nelze ani projít, navíc není zcela stabilní. Na druhou stranu s ním však lze vcelku snadno manipulovat, a tak jej využít i jinde než na terase či balkóně.

Markýza terase sluší

Všem výše jmenovaným negativům se vyhneme v případě, že se rozhodneme pro nainstalování tzv. markýzy. Ta má rovněž tu výhodu, že ji lze vysouvat a zasouvat podle potřeby, její montáží si tak neomezíte výhled nastálo. Markýza zároveň zajistí, aby sluneční svit nepronikal do přilehlé místnosti oknem či dveřmi vedoucími na terasu, čímž pomáhá snížit teplotu v interiéru a šetří náklady na klimatizaci.Isotra

Existují dva způsoby ovládání markýzy – mechanicky, tedy pomocí kliky, nebo elektricky, prostřednictvím dálkového ovladače či spínače. Také je možné ji opatřit různými dalšími doplňky, které její provoz značně zjednoduší. „Motorový pohon markýzy spotřebiteli umožní využívat automatické funkce. Instalace slunečního čidla zajistí ochranu interiéru před nežádoucími účinky slunečního záření. Větrné, případně otřesové čidlo zase zabrání poškození markýzy před silným větrem či deštěm. V případě použití bezdrátového dálkového ovládání se výrazně zvýší komfort. Lze také zajistit to, aby se jedním dálkovým ovladačem řídily kromě markýzy ještě osvětlení, tepelné zářiče i další zařízení. Díky tomu se z terasy stane další obytný prostor,“ říká odborník Jan Žižlavský ze společnosti Isotra, která se stínicí technikou intenzivně zabývá.

Ve prospěch markýzy také hovoří fakt, že je na trhu velké množství různých konstrukcí i látek, které lze sladit s celkovým designem exteriéru domu. Ovšem pozor – při výběru látky dbejte na to, aby byla nepromokavá, stálobarevná a zdravotně nezávadná. To vše garantuje u nabízeného zboží např. společnost Isotra a navíc poskytuje 10letou záruku na odolnost vůči plísním a trvanlivost barev. Konstrukce ani látka nevyžadují žádnou zvláštní údržbu, takže vám mohou sloužit řadu let a přitom si nedělat nároky na váš volný čas.

Isotra

Opěrná konstrukce drží a vydrží

Další možností je zastínění terasy při využití opěrné konstrukce, která může být jak dřevěná, tak kovová. Na takovou konstrukci se posadí dřevěná nebo polykarbonátová střecha, případně se může ještě nechat zarůst popínavými rostlinami, což však chvíli trvá. Nevýhodou této varianty může být nízká propustnost světla do prostor terasy, ale hlavně do přilehlé místnosti uvnitř domu, její vybudování je náročnější a je na dané místo instalována nastálo. Výhodou je velká odolnost a možnost umístění stínicích prvků i z boku.

Isotra

Reklama