Skoro každý z nás onemocní nachlazením. Toto běžné onemocnění se nám nevyhýbá ani v teplých jarních a letních měsících. Je to nepříjemná situace – venku je krásně a nás trápí rýma, bolest v krku a nachlazení jako na podzim. Ještě nepříjemnější to je, když nám nachlazení zkazí dovolenou, na kterou se těšíme.

Jenže nachlazení nás opravdu může postihnout kdykoliv. Zvlášť pokud se střídají teploty, opouštíme místa s klimatizací a přepadne nás horký vzduch. Stačí prochladnout nebo se nakazit od jiného nemocného a nepříjemná viróza dá během několika hodin o sobě znát.

nachlazení

Střídání teplot, klimatizované místnosti a přítomnost jiných nemocných v naší blízkosti dává zabrat naší imunitě. Ochranný systém tělo brání, ale když je oslabený, snadněji podlehne nákaze.

Jistě znáte ten nepříjemný pocit jako je pálení sliznic v nose a v krku, otoky, které způsobují ucpaný nos, rychlý nástup rýmy s výtokem z nosu, škrábání a bolest v krku, ztráta hlasu, kašel.  Jsou to dny, kdy se cítíme nepříjemně, hledáme přípravek, který by náš stav zlepšil a bylo by nám líp.

Také nás může potkat několik potíží najednou. Díky vzájemné propojenosti jednotlivých částí dýchacích cest je téměř pravidlem, že se vám to stane.  Rýma, na kterou jsou často navázané záněty vedlejších dutin nosních, hltanu, angíny, záněty hrtanu a infekce může přecházet i v zánět průdušnice a průdušek. Stručně řečeno kašleme, smrkáme, škrábe nás v krku, cítíme bolest při polykání a nejlépe je nám v teple doma v posteli.

Co teď s tím? Původcem onemocnění jsou nejčastěji viry, méně často bakterie. Viry vyvolávají pouze krátkodobou imunitní reakci, a proto se onemocnění mohou relativně rychle a často opakovat. Když ale onemocnění trvá déle, může lékař určit, že za onemocnění mohou bakterie. 

Viry a bakterie

Je důležité určit původce onemocnění. Proti virové infekci nejsou v praxi běžně dostupné žádné léky, působící proti těmto virům. Naopak bakteriální infekce je možné léčit vyzkoušenými antibiotiky. Pro léčbu lehčích zánětů můžete vyzkoušet sami Bioparox s účinnou látkou fusafungin, lék s protizánětlivými a antibiotickými účinky ve spreji. Jedná se o jediné antibiotikum, které je volně prodejné v lékárnách (působí jen lokálně a je bezpečné, nezpůsobuje tzv. bakteriální rezistanci, kterou můžou vyvolat celková antibiotika). Lékaři ho doporučují zejména na rychlou úlevu od typických příznaků zánětlivého onemocnění dýchacích cest, jak jsou popsány výše. Zlepšení nastává většinou do 3 dnů při správné aplikaci spreje. Pokud se však váš stav zhorší, je nutné navštívit lékaře, aby vám napsal recept a předepsal celková antibiotika.  

Naše doporučení:

Účinná látka fusafungin je obsažena v Bioparoxu. Jedná se o sprej, který se podává do nosu i do úst, takže jedním lékem je možné léčit různé formy zánětů dýchacích cest – rýmu, záněty vedlejších nosních dutin, záněty nosohltanu a hltanu. Bioparox snižuje zduření sliznice a zmírňuje bolest. Jeho částice jsou velmi malé a pronikají do všech oblastí dýchacích cest. Bioparox působí pouze místně a je obvykle dobře snášen. V případě potřeby ho mohou po poradě s lékařem či lékárníkem užívat i těhotné a kojící ženy. Nezpůsobuje rezistenci (schopnost baktérií přežívat a množit se) ani nejsou známy interakce (vzájemné ovlivnění léků při jejich současném užívání).

Dávkování je stejné u všech typů onemocnění. Dospělí podávají do nosu dva vstřiky do každé nosní dírky 4x denně (k aplikci slouží žlutý nástavec pro dospělé a průhledný pro děti) a do úst 4 vstřiky 4x denně (bílý nástavec).  Děti mohou Bioparox používat od věku, kdy jsou schopny spolupracovat při podávání spreje (ne mladší 30 měsíců). Vstřikuje se u nich 1-2x do každé nosní dírky a 2-4x do úst, také 4x denně. K dosažení maximálního a dlouhodobého účinku je třeba dodržovat dávkování a podávání přípravku 8 - 10 dní (tzn. i když po 3 dnech cítíte úlevu, mělo by se v léčbě pokračovat). Lék je možné použít opakovaně až do vypršení doby jeho použitelnosti, které je uvedené na obalu, nemusí se přitom uchovávat v lednici.

nachlazení

Podrobné informace o Bioparoxu a jeho podávání si prosím přečtěte před zahájením léčby v příbalovém letáku. Bioparox je dostupný v lékárně i bez receptu.

Akutní záněty dýchacích cest patří obecně k velmi častým onemocněním všech věkových kategorií. Jsou dobře léčitelné, ale pro možný rozvoj místních a celkových komplikací nesmíme jejich léčbu podcenit. Návštěva lékaře či porada s lékárníkem jsou namístě vždy, když příznaky nereagují na léčbu nebo se zhoršují.

Více najdete na www.bioparox.cz, jeho využití je pro celou rodinu

PRAKTICKÉ RADY PRO SPRÁVNÉ PODÁVÁNÍ BIOPAROXU

  • Před prvním použitím 4× stiskněte hlavní nástavec pro uvedení odměrného ventilu do chodu. Nádobku je nutno držet palcem a ukazovákem ve svislé poloze tak, aby byl nástavec nahoře.
  • Před podáním se vysmrkejte a odkašlete si.
  • Při stisknutí aplikátoru se nadechněte.
  • Bioparox vstřikujte nejlépe po jídle a bezprostředně po podání nic nepijte, nejezte a necucejte, aby mohla účinná látka působit na sliznici.
  • Léčbu nepřerušujte při prvních známkách zlepšení stavu; obvyklá léčba trvá 8–10 dnů.
  • Až do vypršení doby použitelnosti můžete Bioparox používat opakovaně.
  • Bioparox je dostupný v lékárně i bez receptu.

Bioparox

  • Rychlá úleva od příznaku nachlazení
  • Lokální antibiotikum ve spreji bez receptu
  • Do nosu i do úst

nachlazení

Pokud jedete na dovolenou, přibalte si Bioparox do své cestovní lékárničky.

Reklama