Správnou léčbou rýmy a péčí o nosní sliznici však můžeme předcházet dalším problémům.
Jak tedy efektivně léčit rýmu a pečovat o nosní sliznici?
Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastější příčinou nemocnosti, postiženi jsou dospělí i děti. Dospělý navštíví průměrně 3x ročně lékaře pro tyto obtíže, dítě až 12x ročně.
Původci rýmy jsou různí – viry, bakterie, plísně, alergeny. Rinitis (rýma, správněji rinosinusitis, protože zánět postihuje sliznici nejen nosní dutiny, ale i vedlejších dutin nosních), je charakterizována dvěma nebo více z následujících symptomů: překrvení sliznice nosu, vedoucí ke snížené průchodnosti až obstrukci, výtok z nosu – rinorea, kýchání až svědění. Z celkových příznaků bývá zaujatost či bolest hlavy, zvýšená teplota, někdy i bolest v krku, zahlenění.
Infekce z nosních dutin se velmi snadno šíří do nosohltanu, středouší, hltanu i dolních cest dýchacích. Je také velmi dobře znám vztah alergické rýmy a bronchiálního astmatu. 70–80 % nemocných s bronchiálním astmatem má i nosní problémy a 10–30 % nemocných s rýmou má příznaky astmatu. Proto je cílem naší léčby nemocného nejen zbavit akutních obtíží, ale také dosáhnout zcela funkční sliznice nosu i vedlejších nosních dutin.
Je vhodný i pro kojence od 4 týdnů věku, jeho účinek je rychlý a trvá 8 hodin. Doporučené dávkování u všech dekongestantů je 3x denně, po dobu maximálně 7 dnů. Prolongované podávání těchto přípravků s sebou nese riziko paradoxní nosní neprůchodnosti a medikamentózní rinitidy. Nedojde-li k přerušení lokální léčby, hrozí atrofie nosní sliznice – ztenčení a úbytek žlázek hlenových i serózních. Tato sliznice pak není schopná plnit základní funkce – zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné cizorodé částice a plnit svou imunologickou funkci. Takto poškozená sliznice také snadno krvácí a tvoří se na ní příškvary.
Abychom dosáhli nejen vyléčení akutní rýmy, ale navrátili nosní sliznici i její funkčnost, je vhodné kombinovat aplikaci nosních kapek (dekongestantů) s fyziologickými roztoky mořské vody. Širokou nabídku na trhu poskytuje přípravek Stérimar, který nabízí výběr produktů. Stérimar fyziologický roztok mořské vody pro každodenní hygienu nosu, Stérimar Bébé pro novorozence a děti do 3 let, Stérimar obohacený mědí pro infekční rýmy a pro alergiky Stérimar obohacený manganem. Pro poslední 2 přípravky je doporučená doba léčby 14 dnů.
Výhody kombinované péče o nosní sliznici jsou následující:
+ Stérimar opláchne nosní sliznici
+ Stérimar odstraní nosní sekret
+ Stérimar zajistí lepší kontakt léčiva se sliznicí
Stérimar je vhodný pro rekonvalescenci a regeneraci nosní sliznice.
Jak tedy správně léčit rýmu a pečovat o nosní sliznici? Jediná odpověď zní ČIŠTĚNÍ a LÉČENÍ.
Lze říci, že v prvních sedmi dnech rýmy je velmi vhodné současné použití fyziologického roztoku mořské vody Stérimar a nosních kapek (spreje) Nasivin. V druhém týdnu, pro rekonvalescenci a regeneraci, již používat Stérimar. U nemocného s opakovanými rýmami jak infekčního, tak alergického původu je vhodné dlouhodobé používání Stérimaru, to znamená řadu týdnů, měsíců i celoročně.
Hygiena nosu
Všichni bychom měli věnovat pozornost nosní hygieně. Je to stejný návyk, jako je pravidelné čistění zubů. Znečistěné prostředí, ve kterém žijeme, a množství alergenů, které nás obklopuje, kladou na nosní sliznici s řadou funkcí velké nároky. Nos je vstupní branou do dýchacích cest, jeho význam znali již Hippokrates a Galen. Nosem projde denně 10000 l vzduchu, který je ohřát, zvlhčen a zbaven velkého množství cizorodých částic. Kromě toho zde dochází k imunologickým reakcím, působí tu hormony a léky, probíhá vodně minerální hospodářství. Nosní sliznice je velmi citlivá na konzervační a jiné přísady, obsažené v lokálních léčivech. Stérimar je svým složením – fyziologický roztok mořské vody bez konzervačních látek – velmi blízký lidskému organismu a je ideálním prostředkem pro pravidelnou péči o nosní sliznici.
Nový komentář
Komentáře
Který obsahuje mořskou vodu? To je asi lepší i pro nosní sliznici.
Já spreje používám s mořskou vodou , nic lepšího jsem zatím nevyzkoušela.
Spreje a nic takového do nosu nesnesu, proto jsem doufala že je něco, co mě nebude tak v nose škrábat a koupila si pastilky Herbalmed. Ty mě pomohly a spokojenost veliká.
Nám domů ještě za totality vozil bratr z Kanady Otrivin. Tehdy jsem to považovala za zázrak, teď občas používám i Nasivin a úspěšně. Momentálně se "vykřesávám" z chřipky, neměla jsem tak zlou desítky let, tak zkusím účinky Stérimaru. Díky za radu
Vřele Sterimar doporučuji. Malý měl od 2 měsíců neustále rýmu a doktor už nevěděl co na to. Tak jsme začali používat mořskou vodu a konkrétně Sterimar. Máme klid. Jednou týdně vyčistíme nos a fakt máme od rým klídek. Jo, ovšem nesmí dostat nějakou virozu spojenou s plícema. Prostě doporučuju, mám vyzkoušeno na prckovi a to mu budou tři roky.
átéčko: děkuju, vyzkouším to. Normálně používáme jen Vibrocil a vincentku, tak od toho snad sliznice poškozená nebude
Juana: Nepálí. Také jsem to četla a trošku jsem se bála, protože jsem ho chtěla nejdříve vyzkoušet na synovi. Ptala jsem se iv lékárně a magestr mi řekl, že Biparox pálit nemůže, natož něco spálit. Lidé si stříkají do nosu kdeco a nakonec zkusí Bioparox. Můžou mít spálenou sliznici od Sanorinu. potom prá může aplikace bolet. mě to nepálí. hezky voní.
gerda: On existuje přímo lék na rýmu, teda na zánět nosní sliznice. Je na předpis, ale než bych chcípala s rýmou tři týdny, tak by mi radši nebylo blbý jít s tím k doktorovi.
mám dotaz na vás, co používají Bioparox. Dozvěděla jsem se o něm minulý týden a pak jsem hledala nějaké další informace a v nějakých diskuzích psali, že je to při aplikaci pálí. Je to pravda? Nevím, jestli ho mám vyzkoušet, protože syn má rýmu už přes dva měsíce a nemůže se toho zbavit, vždycky je pár dní v pohodě a pak se mu to zas vrátí.
Bojím se rýmy, protože u mě trvá minimálně tři týdny, pak ztrácím hlas a je mi opravdu blbě. Bez nosních kapek nepřežiju, využívám dvoje. Člověk, který tvrdí, že mu stačí víkend na vyléčení, je nadán nadpřirozenými schopnostmi.
Jo, na Bioparox nedám dopustit, postupně jsem ho aplikovala na všechny 3 mužské členy domácnosti. Já neměla rýmu ani nic jiného pár let.
átéčko:
Bioparox je zázrak
. Já mám rýmu taky tak asi měsíc a šílím, když nemůžu dýchat....
dajdada: To asi jo, ale u té neléčené se dusím a umírám a u té léčené je to pohoda. Já kombinuju kapky do nosu s léky s pseudoefedrinem a je mi krásně. Nechápu, jak jsem mohla jako dítě přežít rýmu bez léků a dýchat v noci pusou.
Moje rýma trvá dlouho. Tak se vyhýbám všem, co posmrkávají a kýchají. Pomohl mi až Bioparox.
moje rýma trvá jen tři dny, ale ty tři dny fakt stojí za to
Blbost! Léčená rýma trvá týden a neléčená 7 dní
A kde jsou dnes Bebe je přeci úterý. Já chci Bebe!!!
Tak to si raději koupím Vincentku. To je taky dobrý prostředek proti rýmě. A to mě jedna flaška příjde na 22 korun.
Tak než si každý den stříkat Stérimar, to budu mít raděj nehygienický nos