Správnou léčbou rýmy a péčí o nosní sliznici však můžeme předcházet dalším problémům.

Jak tedy efektivně léčit rýmu a pečovat o nosní sliznici?

Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastější příčinou nemocnosti, postiženi jsou dospělí i děti. Dospělý navštíví průměrně 3x ročně lékaře pro tyto obtíže, dítě až 12x ročně.

Původci rýmy jsou různí – viry, bakterie, plísně, alergeny. Rinitis (rýma, správněji rinosinusitis, protože zánět postihuje sliznici nejen nosní dutiny, ale i vedlejších dutin nosních), je charakterizována dvěma nebo více z následujících symptomů: překrvení sliznice nosu, vedoucí ke snížené průchodnosti až obstrukci, výtok z nosu – rinorea, kýchání až svědění. Z celkových příznaků bývá zaujatost či bolest hlavy, zvýšená teplota, někdy i bolest v krku, zahlenění.

Infekce z nosních dutin se velmi snadno šíří do nosohltanu, středouší, hltanu i dolních cest dýchacích. Je také velmi dobře znám vztah alergické rýmy a bronchiálního astmatu. 70–80 % nemocných s bronchiálním astmatem má i nosní problémy a 10–30 % nemocných s rýmou má příznaky astmatu. Proto je cílem naší léčby nemocného nejen zbavit akutních obtíží, ale také dosáhnout zcela funkční sliznice nosu i vedlejších nosních dutin.

Léčba. Malým dětem, které neumějí smrkat, nos odsáváme. S nácvikem smrkání je možno začít již v 9 měsících věku, správný postup je jednu dírku ucpat a druhou vysmrkat. V praxi se v tomto dělají chyby, děti jakoby „nasávají“ nosní sekret, a následně může vzniknout středoušní zánět. Léčba akutní rýmy je symptomatická, používají se dekongescenční kapky. Jde o látky, jejichž působením dojde k vazokonstrikci (stažení cév) a tím ke splasknutí otoku. Jedním  z těchto léků je Nasivin, který je dlouhodobě užíván s úspěchem. Na našem trhu je k dispozici ve formě kapek ve třech koncentracích pro různé věkové skupiny a ve formě spreje.

Je vhodný i pro kojence od 4 týdnů věku, jeho účinek je rychlý a trvá 8 hodin. Doporučené dávkování u všech dekongestantů je 3x denně, po dobu maximálně 7 dnů. Prolongované podávání těchto přípravků s sebou nese riziko paradoxní nosní neprůchodnosti a medikamentózní rinitidy. Nedojde-li k přerušení lokální léčby, hrozí atrofie nosní sliznice – ztenčení a úbytek žlázek hlenových i serózních. Tato sliznice pak není schopná plnit základní funkce – zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné cizorodé částice a plnit svou imunologickou funkci. Takto poškozená sliznice také snadno krvácí a tvoří se na ní příškvary.
 
Abychom dosáhli nejen vyléčení akutní rýmy, ale navrátili nosní sliznici i její funkčnost, je vhodné kombinovat aplikaci nosních kapek (dekongestantů) s fyziologickými roztoky mořské vody. Širokou nabídku na trhu poskytuje přípravek Stérimar, který nabízí výběr produktů. Stérimar fyziologický roztok mořské vody pro každodenní hygienu nosu, Stérimar Bébé pro novorozence a děti do 3 let, Stérimar obohacený mědí pro infekční rýmy a pro alergiky Stérimar obohacený manganem. Pro poslední 2 přípravky je doporučená doba léčby 14 dnů.
              
Výhody kombinované péče o nosní sliznici jsou následující:
+ Stérimar opláchne nosní sliznici
+ Stérimar odstraní nosní sekret
+ Stérimar zajistí lepší kontakt léčiva se sliznicí 
              
Použití Stérimaru předchází vzniku vedlejších komplikací (bolestivé strupy v nose, porušená ochranná funkce nosní sliznice, opakované rýmy, záněty vedlejších dutin nosních, záněty středouší a Eustachovy trubice).
Stérimar je vhodný pro rekonvalescenci a regeneraci nosní sliznice.

Jak tedy správně léčit rýmu a pečovat o nosní sliznici? Jediná odpověď zní ČIŠTĚNÍ a LÉČENÍ.

Lze říci, že v prvních sedmi dnech rýmy je velmi vhodné současné použití fyziologického roztoku mořské vody Stérimar a nosních kapek (spreje) Nasivin. V druhém týdnu, pro rekonvalescenci a regeneraci, již používat Stérimar. U nemocného s opakovanými rýmami jak infekčního, tak alergického původu je vhodné dlouhodobé používání Stérimaru, to znamená řadu týdnů, měsíců i celoročně.
             
Hygiena nosu

Všichni bychom měli věnovat pozornost nosní hygieně. Je to stejný návyk, jako je pravidelné čistění zubů. Znečistěné prostředí, ve kterém žijeme, a  množství alergenů, které nás obklopuje, kladou na nosní sliznici s řadou funkcí velké nároky. Nos je vstupní branou do dýchacích cest, jeho význam znali již Hippokrates a Galen. Nosem projde denně 10000 l vzduchu, který je ohřát, zvlhčen a zbaven velkého množství cizorodých částic. Kromě toho zde dochází k imunologickým reakcím, působí tu hormony a léky, probíhá vodně minerální hospodářství. Nosní sliznice je velmi citlivá na konzervační a jiné přísady, obsažené v lokálních léčivech. Stérimar je svým složením – fyziologický roztok mořské vody bez konzervačních látek – velmi blízký lidskému organismu a je ideálním prostředkem pro pravidelnou péči o nosní sliznici.