Na první pohled zbytečná otázka, nicméně již alespoň 50 let se touto problematikou zabývají lékaři v celé západní Evropě a ve Spojených státech. Podle některých údajů se dá totiž až 75 % všech nemocí zabránit správnou stravou, pohybem, vyloučením zlozvyků jako je kouření a nadmíra alkoholu, zkrátka zdravým životním stylem.
Je ovšem také známo, že žít zdravě není zadarmo, a že náklady na zdravý životní styl jsou podstatně vyšší v porovnání s "běžnými" životními náklady.
Ve Velké Británii si dali v roce 1999 práci spočítat, kolik by člověk měl vydat na zdravé živobytí. Pracovali s hypotetickým mužem středního věku bydlícím na předměstí Londýna. Do výpočtů zahrnuli potraviny podle zásad zdravé výživy vycházejíce z reálných cen v dané lokalitě, posuzována byla i kvalita obchodů s tím, že nejlevnější supermarkety nebyly považovány za "zdravou" volbu pro nákup potravin. Stejným postupem vykalkulovali náklady na pravidelný pohyb (posilovna, běh, cyklistika a plavání), ale také na zdravé bydlení (místo, vybavení, hygienické podmínky), osobní hygienu, lékařskou péči nehrazenou ze zdravotního pojištění a mnoho dalších na první pohled nevýznamných položek.
Závěrem bylo zjištěno, že průměrné náklady na zdravý životní styl převyšovaly podstatně minimální mzdu ve Velké Británii v té době a dokonce téměř trojnásobně podporu v nezaměstnanosti.
Jako největší problém se pak ukazuje dostát nárokům na zdravý životní styl u seniorů, kteří většinou pobírají starobní důchody. Je odhadováno, že nedostatek finančních prostředků hraje u této části populace významnou roli pro vznik a rozvoj některých civilizačních onemocnění. Podle studie z loňského roku je výše penze ve Velké Británii o 50 % nižší, než by odpovídalo nárokům na zdravý životní styl.
Nemám nejmenších pochyb, že u nás je situace spíše ještě horší, pro velkou část české populace je navíc zdravý životní styl pojmem zcela cizím.
![]() Docent lékařské chemie a biochemie na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Odborník v oblasti výzkumu oxidačního stresu, nemocí jater a zdravé výživy. Pracuje na IV. Interní klinice a na Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. |
Nový komentář
Komentáře
Teď jsem si přečetla, kolik jsem nasekala chyb, omlouvám se, nemůžu si nějak zvyknout na novou klávesnici.
RenataP: Přesně tak.
paníliška:
když oni vyrostli právě na tom nedostatku a tudíž co je mastný, sladký a dobře osolený, je to nej, co může být... Tak si říkám, že naše generace už je v oblasti výživy trochu osvícenější, rádi experimentujeme i s jinými kuchyněmi, tak snad se to na nás jednou jako na důchodcích odrazí
RenataP: Mám tchyni v důchodu na ní je jasně vidět to, co píšeš. Svůj životní styl má navyklý a nehodlá to měnit. Jediná dobrá výživa je vepřový bůček, jiné maso neuznává, protože v něm nic není, ryba nic není, zelenina je jenom voda, sojové maso guma. Důchod má 10 tis. a pořád naříká, jak je všechno drahé a jak nemá peníze. Každý den se láduje práškama na tlak, pije litry kafe, prodělala lehkou mozkovou příhodu, ale nikdy to nepochopí. Já sma před ní nemůžu vyslovit, že jsem řeba zrovna vaila sojové maso, protože v tu chvíli jsem za totálníhho ubožáka, co nemá na jídlo a ještě mě pomluví u sousedů.
Jardine: taky si myslím, že svádět mizernou výživu starších lidí na důchody je nesmysl. Většinou je to prostě jejich navyklý životní styl, nic víc. Nebo kam jim ty peníze padají, nevím, ale tuhle se zrovna jeden na poště rozčiloval, že si vzal 8.000,-Kč a že si za to nic nekoupí v dnešní době... No, já za ty peníze chodím měsíc do práce a živím děti, například, a to rozhodně nejsem sama...
Pořád mají u nás důchodci na růžích ustláno, důchody jistý a přivýdělky možný. Naše generace bude mít prd, jestli vůbec nárok na "odpočinek", takže my se budeme živit jen tím přivýdělkem, případně naspořenýma penězma...
Myslím, že co se týče seniorů, u nás situace horší než v Británii není. Tato rozvinutá země poskytuje mnohem nižší státní penze než je tomu u nás a pokud senioři nemají privátně naspořeno, hrozí jim skutečná bída, kterou si mnozí naši nadávající důchodci těžko umí představit.
já asi moc zdravě nejím, miluju sladký, maso mě nafukuje, hlavně večer, takže se mu snažím vyhnout. Bílé maso k obědu zvládám v pohodě.
to je ňamka.
Ze zeleniny toho moc nemusím, jenom miluju lečo (ohnivé, s několika chilli papričkami) a lilek si zapékám a dusím s česnekem, oreganem, občas Hermelínem nebo jiným sýrem jen tak na pánvi pod pokličkou
Pamatuju, že jednou návštěva (pánská) ofrnila nos nad tímhle lilkem, tak jsem mu dala jedno sousto na vidličku a sežral mi to všecko!!!!
werka: Takhle dělám zeleninu s rozmarýnem a tymiánem. Na másle. Lehce orestovat, zastříknout bílým vínem, okořenit, osolit a je to geniální příloha
mindulinka: nepolemizuju s tím, že v syrové zelenině se uchová víc vitamínů než ve vařené (a že pukud se vaří, měla by se vařit krátce), ale s tím, že "Zelenina je zdravá tehdy, když se jí syrová...", z čehož by se dalo dovozovat, že vařená je nezdravá
Ťapina: To, že teplá zelenina nechutná tobě, neznamená, že neexistují zdravá teplá zeleninová jídla (jiná než smažený květák). Já třeba taky nejsem bůhví jaký milovník vařené zeleniny (vařenou nebo dušenou mrkev fakt nemusím), ale grilovaný likek s česnekem nebo třeba směs rychle orestované zeleniny (lilek, papriky, rajčata, cuketa, cibule, žampiony) -
Ťapina: Ukrutně! To jediné mě mrzelo, když ten barák u Zvonu museli zbourat
jeho obyvatel mi nebylo líto ani za mák
barasv: Souhlasím s všežravcem,akorát to bláto splácaný do placky,co mu říkají hamburgry a prodávají za nekřesťanský peníze,teda nemusím.
Koukám, že od zdravé výživy jste se dostaly až k hamburgerům...
U nás doma se jí všechno... s mírou... A jak říká tchán - člověk je od přírody všežravec, tak se tak má chovat.
To je ale blbost.
Na pravidelný pohyb v zásadě nepotřebuju nic, co už nemám. Na běhání se hodí vhodné boty, na cyklistiku kolo a na plavání plavky, ale to je tak všecko. Cyklistické buzioblečky, goretexové trenky a superanatomická inteligentní trička jsou věci, které jsou sice užitečné, ale u občasného běžce nebo jezdce je poměr mezi cenou a výkonem příliš nevýhodný - pochybuju, že Lojza ze Lhoty potřebuje k něčemu nutně vědět, že jeho tepová frekvence je 31% nad normálem a před pěti minutami byla jenom 29%n. n. Nadto, i chudý člověk si může z veřejné knihovny půjčit knihu typu Cvičíme Pilates na podlaze v obýváku, takže nebude potřebovat ty běžecké boty. Nebo si může koupit kolo a jezdit na něm do práce, čímž spojí pohyb s dojížděním a ušetří čas, eventuelne ušetří za šalinkartu.
Osobní hygiena... no, nevim nevim, ale mýdlo, ručník, kartáček na zuby a hřeben jsou taková pálka?
Zdravotní péče mimo pojištění - v Británii to funguje jinak, nechápu přesně jak, ale údajně strašně blbě - v našem systému je to zcela irelevantní položka, takže zase nic.
Nadto článek vynechává úspory. Když tady vysolím celých třicet korun ročně za preventivní prohlídku u zubaře a každý neřád je potřen v zárodku, tak to je rozhodně levnější i příjemnější, než nějaká řezničina, až má člověk zánět v půlce huby. Když nebudu mít celý život 100kg nadváhy, tak ušetřím za oblečení, například, protože holt na dvojnásobně velkou personu je potřeba dvojnásobku materiálu a někdo to zatáhnout musí, že. Nekouřením ušetřím spoustu peněz za cigára. Ušetřím si spoustu neradostných událostí, jako je například pobyt ve špitále v důsledku potřeby udělat sedminásobný bypass kuli cévám ucpaným celoživotním obžerstvím. Ale to se asi ekonomům nehodí do studie.
Meander: To jsem si pak začala dělat i doma
No ale že byly dobrý?
Ťapina: U Zvonu! Tam do něj dávali tatarku míchanou s kečupem. Byla to rychta, ale strašně dobrá
Meander: No, já pamatuju, že byl u Zvonu a pak ještě jeden někde ve městě, ale ten naproti Mekáči je asi jeho nástupce.
Ťapina: Myslíš v Top Burgeru naproti Mekáči?
Nevadí mi ani teplá zelenina, jen musí mít nějakou chuť!
Rozmražená ohřátá nedochucená zelenina je děsná
Ťapina: já to ochutnala 1x a od té doby mě nadavuje, když vidím to velké M. Manžel mi tvrdil, že je to FAKT DOBRÝ a já naletěla
, pak jsem se nechala nachytat na nějaké nugety z kuřete s barbeque omáčkou, to bylo ještě hnusnější
Od té doby, když už jedeme kolem Mekáče nebo KFC a stavíme se tam, dávám si maximálně kafe nebo kolu
V hospodě jím většinou TATARÁK
kareta: Mělas někdy hambáč v Plzni? Nevím, jestli tam ještě ta občerstvení jsou, ale to byla lahoda. Jsem přesvědčena, že to bylo i zdravé. A ne, nemělo to nic společného s tím, co se prodává v Mekáči.