Při pohledu do zrcadla si možná kladete otázku, kde se tam ty faldíky vzaly. Na to si možná odpovědět umíte. Ale těžší bývá odpovědět si na otázku, jak je zase dostat pryč. Jak mizí tuky z těla pryč? Na to vám dnes odpovíme.

Nejprve si ale povíme, jak se začínají energetické zásoby ve formě podkožního tuku v těle ukládat. Samozřejmě se tam dostanou jídlem. Tuky a některé cukry se po strávení uvolňuji do krve a odtud se ukládají do různých partií těla. Ke vzniku tukových polštářků dochází tehdy, je-li energetický příjem vyšší než výdej.

Zapojte svaly
Jak se zbavit tuků? Jednoduše řečeno, tuky v těle musí spálit svaly, přičemž platí, že čím více svalové hmoty budete mít, tím více tuků budete pálit. Tuky se spalují dokonce tehdy, i když zrovna necvičíte, ale jen sedíte u televize. Přesto je jakýkoliv pohyb (například i chůze) efektivnější.

Aby mohly být tuky ve svalech spáleny, musí se uvolnit ze zásob do krve a tou se dostat do svalů. K tomuto procesu však až po 40 minutách cvičení, kdy tělo vyčerpá dostupné zdroje energie a musí „sáhnout“ právě do zásob tuků, které se následně přemění na energii.

Nevěřte tedy reklamám nabízejícím zázračných stroj, díky němuž během dvaceti minut cvičení spálíte tolik tuku jako za dvě hodiny v posilovně. Za dvacet minut se tuky prostě spalovat nezačnou. Pokud tedy chcete hubnout například aerobikem, měli byste cvičení věnovat aspoň 2 hodiny.

„Pohyb je při redukci váhy velmi efektivní a bude výborné, když si zvolíte nějaký aerobní typ pohybu (rychlá chůze, jízda na kole, akvaaerobik, aerobik uzpůsobený lidem s nadváhou a pod.) a doplníte to nějakým cvičením např. v posilovně pod vedením trenéra, který by se zaměřil i na břišní partie,“ tvrdí odbornice na zdravou výživu Iva Málková.

Nemůže hubnout jen jedna partie
Jelikož jedině krev funguje jako transportní kanál mezi svaly a zásobami energie ve formě tuků, není možné, abyste zhubla pouze na jednom místě. Krev totiž proudí celý tělem a tam, kde zrovna narazí na tuk, si ho také vezme.

Když budete posilovat stehna a hýždě, nebudou vám tedy hubnout jen tyto partie, tělo si totiž bude brát tuk všude tam, kde se nachází. Odkud zmizí tuk nejdříve, a kde se naopak bude držet déle, je otázkou genetické výbavy. Obecně platí, že právě na hýždích a stehnech se tukové zásoby drží ženám nejdéle.

Proto, aby poptávka po energii byla co nejvyšší, je třeba zapojit do pohybu velké svaly (hýždě, stehna, zádové svalstvo). Zde je ovšem důležité nezaměňovat pálení tuků s posilováním. Jestliže tedy posilujete stehna a hýždě, tuk mizí z celého těla, ale jen tyto partie se zpevňují – formují. „Jestli chcete mít pevná hýždě, musíte využívat posilovací tréninky: posilovnu, pilates, P-Class. Prostě vše, u čeho se posiluje,“ radí cvičitelka Hanka Kynychová.

Vhodný jídelníček
Chcete-li se efektivně zbavovat tuků, je třeba omezit jejich příjem. Snažte se tedy ozdravit svůj jídelníček. Dejte přednost nízkotučným výrobkům, celozrnnému pečivu, ovoci a zelenině. V jídelníčku by neměl chybět ani zdroj bílkovin a vápníku. Zdravý jídelníček je důležitým krokem k redukci tělesného tuku.

Kolik času věnujete pohybu?