Včera jsem si pro vás připravila soutěž poněkud zapeklitou, a proto jsem při jejím hodnocení nehodlala postupovat nijak přísně. Přesto jste mě velmi příjemně překvapily, milé ženy-in :). Většina ze skoro sta odpovědí byla v podstatě správně - ale jen jedna byla úplně stoprocentní (do ostatních se obvykle vloudila nějaká ta spíše nedokonalost než chybička - většinou v neúplných názvech dynastií). Nakonec jsem se tedy rozhodla udělit cenu oné jediné dokonalé odpovědi a z ostatních „skoro správných" vylosovat ještě jednu vítězku :).

Pojďme se tedy podívat, jak vypadají „zcela správné" odpovědi:

1. Jak se jmenuje český šlechtický rod, s nímž jsou britští Winsdorové spřízněni?
Pernštejnové (Samozřejmě pokud jste rodů napsaly víc, nechybovaly jste, protože evropská šlechta je v podstatě příbuzensky provázaná skoro celá, ale na těch Pernštejněch jsem trvala :)).

2. V jakém příbuzenském vztahu je princezna Anna ke královně Alžbětě II.? Dcera.

3. Jak se původně jmenovala dynastie, z níž pochází současní britští panovníci?
Sasko-kobursko-hannoverská dynastie (Uznávala jsem samozřejmě i odpovědi v angličtině a jiných jazycích, či poněkud neúplné Sasko-koburská :)).

4. Z jaké dynastie pochází vévoda z Edinburghu, manžel Alžběty II.? Šlesvicko-holštýnsko-sonderburgsko-glücksburgská dynastie (po matce Battenberg) (Uvedená odpověď je zcela korektní, ale v tomto případě jsem uznávala i odpověď „z řecké královské rodiny a po matce z rodu Battenbergů" či „zkrácené verze" jména dynastie, případně dynastii Oldenburgskou)

5. Kterým státům vládne v současnosti Alžběta II. jako královna?
Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryětof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy,Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. 

Tou šťastnou, jejíž odpověď byla formálně dokonalá, je Japina :). Los potom padl na Duli. Oběma vítězkám gratuluji a posílám balzám Elséve dodávající objem od L'Oreál Paris.

Všem zúčastněným děkuji za vynaložené úsilí - snad se na Vás štěstí usměje příště :).

Reklama