Co jsme se z výsledků průzkumu dozvěděli? Výzkum probíhal na internetovém portálu Žena-in.cz v březnu a dubnu 2019, celkem 5 týdnů. Celkem se do výzkumu zapojilo 1023 čtenářek.

Problémy s hemoroidy jsou zařazeny mezi civilizační onemocnění, jelikož její vznik také souvisí s nízkým příjmem vlákniny v potravě, obezitou, stresem a nedostatkem pohybu. Polovina z dotázaných čtenářek uvedla, že je problém s hemeroidy trápí víc jak jeden rok, dokonce více i jak dva roky. Méně, 12% vedlo, že je trápí více jak půl roku. Z toho vyplývá, že i když se projevy spojené s hemeroidy objeví, není to stav, který by postižený hned řešil, naopak, vyšetření odkládá. Na otázku „Dohnaly vás tyto problémy k návštěvě lékaře?“, odpověděla pouze jedna čtvrtina, že ano. Zbytek, 75% to buď nechce řešit vůbec, nebo návštěvu lékaře neustále odkládá.

Jako nejčastější důvod, který brání návštěvě lékaře, 44% dotázaných uvádí, že věří na samoléčbu, 39% nepovažuje potíže za vážné a 35%, tedy více jak třetina uvádí, že jim není příjemná představa vyšetření. Pětina žen uvedla, že se o tomto problému stydí komunikovat s lékařem. Po deseti procentech dotázané čtenářky přiznávají, že se bojí operace a že se bojí, že vyšetření bude bolestivé. Nejdůvěryhodnější osobou v problematice hemeroidů je pro většinu lékař.

Protože samoléčba hemeroidů je velmi oblíbená, 90% účastnic uvádí, že se zajímají o přípravky, které tuto problematiku řeší – tedy o čípky, masti či krémy. Zároveň 75% uvádí, že některý z přípravků již vyzkoušelo. Nejčastěji to byla mast, což uvedlo 64% z dotázaných a po 30% oslovení uvádí, že zkusili krém či čípky. Také jsou velmi oblíbené bylinkové koupele, ty vyzkoušelo 32% z dotázaných. Účastníci mohli označit více možností, protože předpokládáme, že vyzkoušeli více typů přípravků. Také u více jak poloviny z dotázaných, tedy 55% uvedlo, že je pro ně důležité, aby přípravek obsahovat výtažky z bylin, které pečují o postižená místa.

Tyto přípravky, které je zaujmou pro samoléčbu, pak nejraději chtějí nakupovat v kamenné lékárně, což uvádí 46% účastníků průzkumu, ale 37% si je chce kupovat i na internetu.  Na otázku „Jaký grafický symbol podle vás dobře vystihuje problém s hemeroidy?“ se nejčastěji opakují tyto symboly: kaktus, oheň, krev, struhadlo či zadní část těla (zadek) nebo bolavé praskliny. Nejvhodnějším typem reklamy pak skupině dotázaných ve spojení s hemeroidy připadá odborný článek od lékaře, což uvedlo 43%. Dále je to vtipné animované video, což uvedlo 17,88% či jiná nenásilná forma komunikace – uvádí také 18% z dotázaných.

Naše další články:

Reklama