S nanotechnologiemi už se nesetkáte pouze na univerzitách, ve specializovaných laboratořích a sci-fi filmech. Výzkum se dostal tak daleko, že byly přeneseny do praxe a pomohou vám třeba s úklidem.

Uplatnění nanotechnologií je obrovské. Dokážou vytvořit nehořlavou úpravu, integrují se do barev a laků, aby déle odolávaly vnějším vlivům, používají se v impregnacích či v ochranných sprejích na promazávání pohyblivých částí. Ale o co vlastně jde?

nanotechnologie

Co to jsou ty nanotechnologie?

Jedná se o celou obrovskou oblast vědy a průmyslu, která se pravděpodobně bude v budoucnu ještě rozšiřovat. Název nano pochází od toho, že se manipuluje s nejmenšími možnými částmi látek – atomy. Díky tomu pak vznikají různé materiály a látky s neobvyklými vlastnostmi.

Jednotka nano znamená jednu miliardtinu (10-9) a do miliardtiny metru se vejde asi pět až deset atomů. Jsou to tedy skutečně nepředstavitelně malinké rozměry, a proto běžným okem ani nepoznáte, zda je povrch ošetřený nano nebo obyčejnou impregnací, jestli barva obsahuje nanotechnologie pro lepší odolnost atd. Znát je to však na vlastnostech.

nanotechnologie

V čem jsou nanotechnologie lepší?

Na využití nanotechnologií v běžném životě se soustředí německá firma NanoConcept a také na našem trhu se dá zakoupit mnoho jejích výrobků. Všechny jsou založené na principu lotosového květu, který si dále vysvětlíme, a díky tomu z povrchů daleko lépe odpuzují nečistoty a vodu. Fungují spolehlivěji než přípravky bez nanotechnologií.

A co to pro vás znamená? Oblečení a boty vám vydrží déle naimpregnované, špína ze sporáku se bude smývat téměř sama, nebude se vám mlžit zrcadlo v koupelně.

Kdo na to přišel?

Nebyli to žádní chytří vědci, tento princip vymyslela sama příroda! Vědci se jen inspirovali efektem lotosového květu.

Lotosový květ nejspíš znáte. Plove si na hladině a podobá se leknínu. Nejvíc se mu daří ve stojatých vodách plných bahna, přesto je stále překrásně čistý. Jak jen je to možné?

Lotosový květ má na povrchu listů drobné hrbolky, vysoké jednu miliardtinu metru (tedy 10-9). Tyto hrbolky jsou tak malé, že se mezi ně nedostanou ani nečistoty, ani voda. Nečistoty zůstávají na povrchu a kapky vody je jednoduše smývají – lotos má samočisticí schopnost.

nanotechnologie

Vědci přesně tento princip aplikovali na náš každodenní život. Malé hrbolky se mohou díky sprejům NanoConcept vytvořit na vašich kalhotách, záchodové míse či předním skle auta. Nečistoty na ně pak budou krátké a voda bude jen stékat dolů. Keramika (umyvadlo, záchodová mísa atd.) je díky tomu navíc chráněna před vodním kamenem, podlahy jsou antistatické a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Jak poznám nanoprodukt?

Nanotechnologie jsou v poslední době docela hitem, proto se vám může stát, že se setkáte s výrobkem, který se bude za nano pouze převlékat. Výrobky na bázi oleje, akrylu, teflonu či silikonu sice mají podobný odpuzující efekt, ale pouze krátkodobě, musí se velmi často obnovovat. Až si budete vybírat nano pomocníky domů, kupujte skutečnou kvalitu - třeba tu z Německa od firmy NanoConcept. Časem budou podobné firmy určitě přibývat, ale teď jde o průkopníka nových technologií.

Reklama