dry

Každý sušíme podle svých možností. Někdo hezky venku na zahrádce, jinému se plácají mokré svršky celoročně omotané na radiátorech po celém bytě. Ale nejsme v Karibiku, takže i ti, co si v létě pochvalují vlahý vánek a sluneční paprsky, si v zimě vyzkouší, zač je toho loket. A ani sušička není ideální. Leze totiž pěkně do peněz, prádlo je z ní zmačkanější než ze šňůry a navíc rychleji stárne. Sušičky, které dokážou navíc prádlo takzvaně předžehlit, což je vlastně nadýchat skoro do rovna, jsou děsně drahé a jejich spotřeba bývá enormní. Jaké možnosti tedy máme?

Klasický tříramenný přenosný sušák

Rozložit ho můžete kdekoli. V létě na balkoně, v zimě nejen v chladné komoře, kde na suché džíny čekáte i 14 dní, ale třeba i uprostřed teplého obýváku. Za zkrácený sušicí čas ale zaplatíte litry sražené vody na oknech i zdech. Má to ale svou výhodu, pokud jste astmatik. Budete si sice připadat jako v pralesním bunkru, ale jak se vám bude dýchat! Pryč se zvlhčovačem vzduchu při respiračních potížích. Stačí často prát (a možná na jaře zbavovat stěny bytu plísně) a suchý kašel zmizí.

Stahovací sušák nad vanou

dryV koupelně asi sušíme prádlo nejčastěji. Relativně zde nejméně překáží a návštěva se nevyděsí obložených radiátorů ani parní lázně v pokojích. Nesmí být ale příliš čistotná a vyžadovat vniknutí do vaší provizorní sušárny pod záminkou čistých rukou. V ten moment je estetický dojem z vašeho domova nenávratně ztracen. A co vy? Sprchujete se rádi? Smýkat hlavou mezi mokrými utěrkami a trenýrkami visícími nad vanou se vám asi moc líbit nebude. Prádlo zde však uschne relativně brzo, zvlášť, když budete při naplno puštěných radiátorech hodně větrat. Obálku s fakturou za topení pak otevírejte v sedě!

Elektrické koupelnové sušáky

Potřebujete-li usušit některý kousek opravdu rychle, je to fajn. Zapnete rameno do zásuvky a za chvíli sundáváte svetřík suchý. Škoda jen, že tímto způsobem usušíte jen pár kousků, a nikoli obsah celé pračky. Takže jako doplněk dobré, jako řešení nepoužitelné.

Závěsné tyče na radiátory

Na vytvoření domácího deštného pralesa vynikající – viz výše. Na usušení jen několika kousků vyhovující.

Půda, sušárna

Jestli máte svůj domek se suchou půdou, asi je to nejlepší možné řešení. Prádlo zde schne relativně rychle i za deště a mrazu (možná jen týden?) a doma vám nikde nepřekáží. Pokud žijete v činžovním domě s půdou, možná tam šaty nikdo nesuší, protože se na ní krade, nebo z ní stavební firma vystavěla luxusní a drahý půdní byt. A jste zase u domácích sušáků.

Pračka se sušičkou

Automatická pračka se sušičkou vám všechny vyjmenované lapálie ušetří, ale není to zadarmo. Poskytuje také úsporu času a neudělá vám z bytu prádelnu. Nezapomeňte však, že za komfort se draze platí. Vzduch se totiž ohřívá až na 90 °C, takže elektrické hodiny běží jako o život. Něco takového by si ekologický aktivista domů nikdy nepořídil.

Jak sušíte prádlo vy?