Škola manželů, aneb neúplatný 

Divadelní sezona je v plném proudu, tak nezahálejte a přijďte si zlepšit náladu do Mahenova divadla v Brně! Po velice úspěšném představení Škola žen přišly na řadu konečně i naše drahé polovičky!

 

 

 

 

 

 

Hugo von Hofmannsthal (1874-1929), významný rakouský dramatik, libretista, básník, prozaik a esejista. Spolupracoval i s takovým velikánem, jakým je hudební skladatel Richard Strauss, s nímž vytvořil především slavného Růžového kavalíra. Psal hry na historické, především antické náměty, i dramata ze současnosti. Stal se však zároveň i proslulým autorem komedií a vy jeho umění máte nyní možnost spatřit na představení Škola manželů, aneb neúplatný. 

Jak jsem se již zmínila, jedná se o komedii, užívající nenásilný humor vykreslený nezapomenutelnými charaktery hlavních postav. Právě nezapomenutelnými je dělá nejen scénář, ale především herecké výkony zasluhující přinejmenším aplaus. Především pak Bedřich Výtisk v roli Theodora s úžasnou řečí těla a gestikulací a Tereza Grygarová, která se svojí rolí Melánie předvedla opravdu bravurní kousek.                    

Celý příběh se odehrává na rakouské šlechtické usedlosti v létě 1912. Pány této usedlosti jsou mladý, charismatický a především ženatý šlechtic Jaromír s jeho matkou. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby si však Jaromír nepozval na návštěvu hned dvě své přítelkyně – milenky. Ztrápenou Marii a rozkošně hloupoučkou provdanou Melánii. Je tudíž jasné, že netrvá dlouho a okolo záletnického šlechtice propukne poprask. Aby toho nebylo málo, má Jaromír podobný koníček jako Valmont, a to sepisovat svá milostná dobrodružství a následně je i vydávat v podobě laciných románů. Na scénu přichází Theodor, dlouholetý sluha a zároveň opora Baronky – paní domu. Starý sluha, který býval velice shovívavý a Jaromírovi s jeho zálety pomáhal, je nyní poněkud znaven a především znechucen pánovými milostnými hrátkami a jeho pohrdáním svátostí manželského svazku a rozhodne se dát výpověď. Paní Baronka se však bez Theodora cítí bezradná a absolutně ztrácí kontrolu nad chodem usedlosti, zvláště když čeká hosty. Rozhodne se proto přistoupit na veškeré sluhovy podmínky a přání, jen aby si ho v domě udržela. Dává mu tak naprostou volnost, po které sluha toužil a se kterou nyní přebírá dohled nad událostmi, jež se na usedlosti dějí. Rozhodne se vzít osud Jaromírova manželství do svých rukou a za každou cenu se snaží z domu vypudit jeho dvě přítelkyně. A tak začíná Theodorova škola manželů, ve které chce morálně pobouřený sluha udělit všem záletníkům pořádnou lekci!!!    

 

Osoby a obsazení:

Theodor, sluha             Bedřich Výtisk                              Režie:Ivan Rajmont j. h.

Baronka                      Marie Durnová                               Dramaturgie: Jan Gogola j. h.

Jaromír, její syn            Petr Bláha                                   Scéna: Martin Černý j. h.

Anna, jeho žena           Eva Novotná                                Kostýmy: Michaela Hořejší j. h.

Melánie Galattisová      Tereza Grygarová                         Hudba: Petr Kofroň j. h

Marie Am Rain             Klára Apolenářová

Generál                        Zdeněk Dvořák

Hermína                       Dana Pešková

Hospodyně                   Monika Dudková

Komorná                      Henrieta Hornáčková

Kočí                             Vratislav Běčák

Zahradník                    Ondřej Novák

Malý Jaromír              čtyřletý Matěj Sláma nebo Samuel Rusňák

Reklama