631f22662aabbobrazek.png
Foto: Shutterstock

Hygge aneb šťastný způsob života
 
Podle celosvětového sociálního průzkumu jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi v Evropě, a proto stále více lidí chce znát tajemství skandinávského způsobu života. Hygge ale není tak jednoduché vysvětlit, stejně tak, jako máme někdy problém vysvětlit emoci. Je to o atmosféře, která nás obklopuje při příjemných okamžicích a o tom, co v takových chvílích cítíme. Dánové skloňují slovo hygge různě, do přídavných jmen i příslovcí a popisují tím okamžiky, kdy se cítí šťastní. A protože je v Dánsku nevlídno a sychravo po většinu roku, hygge atmosféru si musí umět užít hlavně doma.

Možností, jak hygge vnímat a jak si ho do života vnést co nejvíce, je několik. Pojďme se ale podívat na pár základních tipů, jak v našich domovech tento podzim vykouzlit to pravé hygge.

Svíčky a lampy

Hygge atmosféra je založená na potemnělém pokoji s několika zdroji měkkého světla. Právě měkké světlo dokáže z obyčejné místnosti vytvořit dokonale útulný pokojíček rychle a jednoduše. Zkuste si tedy příští večer zapnout lampičku a rozsvítit několik svíček.

631f23060c85fobrazek.png
Foto: Shutterstock
 
Polštáře, deky i huňaté ponožky

Vnímat interiér dotekem se možná opomíjí, ale právě koupí několika polštářů a hřejivých dek mu dodáte nejen šmrnc, ale právě i smyslové potěšení, kdykoliv vaše ruka přejede nadýchaný materiál. I huňaté ponožky vašim chodidlům přinesou pocit pohody, čert vem beauty standardy!
 
Kousek přírody

Nic nedokáže osvěžit pokoj tak, jako kousek přírody. Dánové milují dřevo a jejich nábytek je z velké části právě z tohoto materiálů. Kromě dřeva se obklopují i větvičkami a čerstvými květinami ve váze, pokojovými rostlinami nebo mušlemi a kamínky přivezenými z cest. Dopřejte si podzimní procházku lesem a sesbírejte pár úlovků, ze kterých si doma vytvoříte hygge dekorace.

631f23b1cf58eobrazek.png
Foto: Shutterstock
 
Správný playlist

Hudba dokáže zázraky a se správně zvoleným playlistem vás hygge obklopí téměř okamžitě. Užijte si melodie, které znáte z oblíbených kaváren a vsaďte na jemné tóny blues a klavírních koncertů.
 
Knihy

K podzimu patří i dobrá kniha, ale hygge pocítíte i tehdy, pokud svoje knihy vystavíte na odiv. Nemusíte hned pořizovat obrovskou knihovnu, do které ve výsledku nebudete mít ani co dát. Stačí pár knih, které máte rozečtené nebo se k nim rádi vracíte, položit na noční či konferenční stolek.

A nezapomeňte, hygge neznamená mít doma vše tip ťop, hygge vychází z pohodlí domova, jeho příjemné náruče a pocitu bezpečí, který na vás i vaše hosty dýchne kdykoliv do něj vkročíte. Má být hlavně odrazem vás samotných, tak si život zbytečně nekomplikujte.
 
 
Zdroje: Knihy Hygge Cesta ke štěstí od Marie Tourell Soderbergové a Hygge prostě šťastný způsob života od Meik Wiking.

Reklama