První sníh je tu a lyžařští nedočkavci se už chystají zmapovat terén u sousedů, kde sněhu napadlo požehnaně. Ale pozor!


Jak Ženu-in informoval Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), od letošního 1. listopadu se v Rakousku, které je nejpopulárnější českou zimní destinací (uplynulou zimu ho navštívilo 273 tisíc českých lyžařů, z toho drtivá většina autem), mění silniční pravidla.

Na rakouských silnicích již uplynulý víkend sněžilo, proto AČCKA vytvořila přehled pravidel, která platí od 1. listopadu na rakouských silnicích.

Od 1. listopadu do 15. dubna smějí v Rakousku řidiči použít vozidlo jen tehdy, pokud je vybaveno povinnou zimní výbavou, tzn. mají na všech kolech nasazené zimní pneumatiky nebo alespoň sněhové řetězy na kolech hnací nápravy.

Sněhové řetězy jsou však jako alternativa povoleny pouze v případě, že povrch vozovky je pokryt souvislou nebo jen nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou nebo ledem, a pokud jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky.

Výše uvedená povinnost se vztahuje na osobní vozidla, dodávky a lehké nákladní automobily s nejvyšší přípustnou hmotností nepřesahující 3500 kg.

 

Co se týče celoročně platných pravidel na rakouských silnicích, na která si musí čeští turisté a návštěvníci dávat pozor, jedná se především o:

♦ používání bezpečnostních pásů je povinné

 omezení rychlosti (není-li dopravními značkami stanoveno jinak): osobní automobil v obci 50 km/h,
   mimo obec 100 Km/h, dálnice 130 km/h

 povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, za překročení této hranice hrozí pokuta v rozmezí
   581–3633 EUR  (14500–91000 Kč)

♦ děti do 12 let, menší než 150 cm, smějí být přepravovány pouze v dětských sedačkách

♦ reflexní vesta: musí být nejméně jedna v každém zahraničním vozidle. Jakmile řidič opustí vozidlo
   mimo obec a pohybuje se na vozovce či po krajnici, je povinen nosit reflexní vestu

♦ pokud došlo při nehodě ke zranění osob, je třeba neprodleně ohlásit tuto událost policii, v případě
   věcných škod však jen tehdy, když nebyla oboustranně prokázána totožnost (doporučujeme ohlásit
   nehodu vždy, jelikož policejní protokol pak slouží jako podklad pro uplatnění nároků vůči pojišťovně
   po návratu do ČR)

 

Pro ty, kdo umí německy, doporučujeme poslouchat v rádiu stanici O3 (99,9 FM), která v průběhu svého vysílání nepřetržitě informuje o aktuální dopravní situaci a náhlých dopravních překážkách.

 

V případě poruchy automobilu je možné přivolat pomoc přes asistenční linku rakouského automotoklubu na čísle 120 a 123

 

Číslo tísňového volání je 112

 

Co se týče dálničních poplatků pro osobní automobily v Rakousku, tak 10denní známka stojí 7,70 EUR, dvouměsíční 22,20 EUR a roční 73,80 EUR.
 

Dálniční známku je možno koupit u rakouských čerpacích stanic (někdy i v zahraničí u pohraničních čerpacích stanic) nebo v novinových stáncích a trafikách. V případě přistižení při jízdě bez dálniční známky bude řidič pokutován na místě částkou 120 EUR (3000 Kč).

 

Na některých rakouských silnicích se platí mýtné, často to platí především u vysokohorských silnic či tunelů, které vyžadují náročnější údržbu. Nejdražším úsekem je průjezd známou Grossglocknerskou vysokohorskou silnicí, kde je nutno zaplatit mýtné 28 EUR. Mýtné na jiných silnicích či tunelech však obvykle činí méně než 10 EUR. Přehled úseků zpoplatněných mýtným najdete na www.oeamtc.at

Reklama