5d077bdd234a1obrazek.png
„Neměla jsem partnera a pomalu mi táhlo na třicet. Okolí mě strašilo, že s přibývajícím věkem už nemusí být otěhotnění tak snadné, a já začala uvažovat, že si dítě pořídím sama. Když jsem se s tím svěřila gynekoložce, nabídla mi, abych si nechala udělat test, kolik vajíček mi ve vaječnících ještě zbývá. Já ji poslechla a výsledek mě hodil do klidu. Moje ovariální rezerva, jak se tomu odborně říká, byla ještě vysoká, takže nebyl důvod k panice,“
vzpomíná na výsledky takzvaného AMH testu Hana, dnes šestatřicetiletá, vdaná maminka dvou dětí. Může to být ale i přesně naopak.

Přestože je podle lékařů z biologického hlediska ideální věk pro mateřství mezi 20 až 29 roky, průměrný věk českých prvorodiček už dávno přesáhl 31 let (v roce 2017 to bylo 31,1 let). K výraznému poklesu plodnosti ženy přitom dochází už v jejích 35 letech.

Vajíčka postupně ubývají a stárnou

Ovariální rezerva, jak lékaři nazývají zbývající zásobu vajíček ve vaječnících ženy, je totiž čistě individuální záležitost. Nebezpečně nízká tak může někdy být i u výrazně mladších žen, třebaže statistická pravděpodobnost otěhotnění začíná klesat až po 30. roce života. Plodnost totiž ovlivňují kromě věku také různá prodělaná onemocnění a náš životní styl, například kouření a stres.

Zásoba vajíček ve vaječnících = ovariální rezerva.

Jde o to, že každá žena se narodí s různým, ale daným počtem vajíček, který v průběhu jejího života postupně klesá. Proto není divu, že lékaři označují za největší příčinu neplodnosti věk ženy. Následuje kvalita spermií a neprůchodnost vaječníků. Může se ale klidně stát, že žena má snížený počet vajíček vhodných k oplození mnohem dříve než se očekává, tedy v mladším věku.  Jak tohle zjistit? Naštěstí snadno. Pomocí speciálního testu.

Žena může mít jasno za pár dní

5d077b4ac4771obrazek.pngJediný odběr krve a pak jednoduchý laboratorní test. To stačí k tomu, aby žena měla do několika dní přehled o tom, zda má ještě dostatečnou zásobu vajíček. Respektive jakou šanci na otěhotnění bude mít třeba za tři roky. Řeč je o takzvaném AMH testu, o který je možné požádat gynekologa nebo si ho nechat provést v certifikované biochemické laboratoři. Není však hrazen ze zdravotního pojištění, takže žadatelka si ho musí zaplatit sama. Naštěstí nejde o závratnou částku. Cena testu se pohybuje mezi 800 - 1 100 Kč. Může se lišit v různých gynekologických zařízeních, případně laboratořích, a to v závislosti na výši jejich nákladů.

Jak je možné, že tento test dokáže z pouhého vzorku krve poznat, kolik vajíček ve vaječnících zbývá?  „Kouzlo testu“ se ukrývá v jeho názvu. AMH je zkratka pro Anti-Mülleriánský hormon, který produkují ženské vaječníky, pokud mají dostatek vajíček. Test AMH tedy měří hladiny tohoto hormonu.

Množství hormonu AMH v krvi odráží aktuální zásobu vajíček u dané ženy.  Pokud je jeho hodnota v normálním rozsahu, je počet vajíček ve vaječnících (neboli ovariální rezerva) dostatečný. Výsledný graf ženě následně interpretuje lékař, čímž jí pomůže odpovědět na otázku, zda má ještě čas těhotenství odkládat.

Pokud test odhalí nízkou hodnotu AMH, není ještě nic ztraceno. I přes nízkou hladinu AMH, tedy nízký počet vajíček čekajících na dozrávání „ve frontě“ (kdy každý měsíc uzrává 1 vajíčko), mohou mít vajíčka vysokou kvalitu a těhotenství se může přirozeně zadařit.  Pokud by se ženě nedařilo otěhotnět přirozenou cestou, může se o to pokusit za pomoci technik asistované reprodukce. Absolvovaný test navíc pomůže lékařům lépe odhadnout, jaká bude odezva vaječníků na jejich řízenou stimulaci při umělém oplodnění. Díky tomu mohou přesněji nastavit dávku hormonu folitropinu, který k tomu slouží.

Pro koho je vyšetření vhodné?

  • AMH test může pomoci ženám najít klid v duši, pokud plánují odložení mateřství. Nebo je naopak výsledky testu přimějí některá životní rozhodnutí přehodnotit, případně udělat další opatření jako například zamražení vajíček.
  • Znát svou ovariální rezervu se ovšem vyplatí i ženám, které už dítě mají, a v budoucnu plánují početí dalšího. Zjistí tak, jak moc mohou příchod sourozence na svět odložit.
  • AMH test pomůže také ženám, které se o početí prozatím neúspěšně snaží více než 6 měsíců. Gynekolog po zhodnocení hladiny AMH a celkového zdravotního stavu ženy i jejího partnera doporučí další spontánní snahu o otěhotnění, nebo odešle pár do centra léčby neplodnosti.
  • Lékaři pak test využívají také v diagnostice jiných zdravotních problémů. Například u pacientek s těžkou endometriózou nebo polycystickými vaječníky, po chemoterapii nebo po operaci vaječníků, ale i u žen, v jejich rodině se vyskytla předčasná menopauza.

Čtěte také:

Reklama