teeth

Když umýváme auto, okna, podlahu nebo nádobí, řídíme se zpravidla výsledkem, nikoliv časem, který u toho strávíme. Stejné by to mělo být při čistění zubů. Nemá smysl sledovat hodiny, ale jen a pouze výsledek. Čisté zuby poznáme tak, že jsou hladké na dotek jazykem. Nejsou „chlupaté“ ani drsné. Nejvíce jejich povrch připomíná na dotek čistý porcelán.

Zejména při prvních lekcích čištění nemají pacienti často dost zkušeností odlišit čistý zub a mohou si pomoci speciální barvou na zubní plak - tzv. indikátorem plaku. Po obarvení tímto detektorem plaku se zbarví místa, kde nebyl plak dokonale odstraněn, a ukáže nám místa, která byla při čištění vynechaná.

„Když nejsou zuby čištěné dlouho, např. 1 týden, začnou krvácet dásně. Krev je signálem nemoci,“ varují stomatologové.

Zuby se dají čistit téměř kdekoliv a při jakékoliv činnosti. Koupelna je nejhorší možností - nevydržíme dostatečně dlouho se na sebe dívat do zrcadla. Použití zubní pasty není a priori nutné, a proto nejsme omezeni pouze na koupelnu.

E-Zubař je vzdělávací seriál Orbit klubu o dentální hygieně. Společně se zubním lékařem Davidem Uriem a dentální hygienistkou Anetou Plocovou se během 14 dílů dozvíte, jak správně pečovat o váš chrup, a tím zamezit vzniku zubního kazu a dalším onemocněním.

Lidé mají zažitý mýtus, že správné čištění zubů by mělo trvat 3 min. V praxi však není možné zuby vyčistit za tak krátkou dobu. Dobře trénovaný člověk si je schopen perfektně vyčistit chrup zhruba za 10 min, ale toto číslo není pro naše vlastní čištění vůbec rozhodující. Každý jsme jiný, máme jiné zuby, jsme jinak zruční.

Slýcháváme doporučení: „Čistěte si zuby po každém jídle!“ Je to ale opravdu nutné? Frekvence vykonávání ústní hygieny souvisí s rychlostí růstu plaku na povrchu zubů. Čištění zubů jednou denně je nutnost, 2x denně doporučeníhodné. Čištění zubů 3x denně není potřebné a může být dokonce škodlivé, pokud není naše hygiena dostatečně šetrná.

Čištění po jídle může zasáhnout náš chrup ve chvíli, kdy je kyselou stravou chemicky oslabený a razantní hygiena způsobí jeho rychlejší opotřebení. Z tohoto pohledu je jistě lepší zuby udržovat bez plaku pravidelným čištěním bez souvislosti s příjmem potravy a těsně po jídle si ústa nejvýše neutralizovat čistou vodou anebo žvýkačkou bez cukru.

Reklama