Co si představíte, když se řekne Ježíšek”? Patříte k těm, kterým se vybaví příjemná atmosféra provoněná františky, prodchnutá sladkým cukrovím a pohodou? Anebo se vám ježí chlupy na těle a sledujete stav bankovního konta, které musí zvládnout hory vánočních dárků? Ať je to jedno či druhé, děti velice dobře vědí, jak se cítíte.

Samozřejmě, že se těší na rozbalování překvapení a na nadšení, které tuto situaci provází, ale zároveň cítí veškeré napětí a stres, které v tomto období rodiče zažívají. Co si tedy zkusit jedny Vánoce prožít opravdu tak, jak se píše? Šťastně a pohodově? Kouzelně a příjemně? Recept je vlastně jednoduchý, ačkoliv může poněkud nabourat naše zažité zvyky. Nechte se inspirovat čtyřmi ženami, pro které je ekologie a zodpovědnost na denním pořádku.

Dárků nemusíte mít hromadu

Opravdu je potřeba koupit každému více než dva dárky? A myslíte, že s jejich cenou poroste i radost? Děti mají dárky, potažmo jejich objevování velice rády. To ale neznamená, že jich musí dostat velké množství. Kolik je ta správná míra, záleží na každé rodině. Někde například fungují Vánoce jako jediné období, kdy děti dostanou nové hračky či oblečení. Jinde dostávají od rodičů vše průběžně, takže to pro ně není nic výjimečného. Důležité je vytvořit dětem a sobě příjemnou atmosféru, zvolnit, být v dobré náladě a užívat si sami sebe. Takto jim pomůžete nacházet radost i v momentech, které nejsou spojené s ničím materiálním. Trošku netradičně tráví Vánoce Lilia Khousnoutdinová, která v Čechách organizuje řadu seberozvojových seminářů: „U nás v rodině Vánoce neslavíme – slavíme staré pohanské svátky, kde se dárky neřeší. Pokud možno, snažíme se období kolem Vánoc trávit schválně mimo všechen konzumní humbuk, který je nám proti srsti. Jeleni a tlustý děda v červené čepičce nás nebere už vůbec,” dodává.

hračka fotak

Materiál

Plastové hračky jsou krásně barevné, nejrůznějších tvarů a zpracování. Ovšem už při nákupu si můžete být jistí, že po jisté době užívání začnou vlivem světla blednout a lámat se, až je nakonec z domácnosti vyřadíte. Pro nás životnost plastové hračky končí žlutým kontejnerem, už dále nevidíme poměrně náročný proces následného zpracování. Zkuste si tedy více všímat dřeva, látek a papíru – obnovitelných surovin. Přemýšlejte nad tím, co se stane, až hračka u vás doma doslouží. Zda ji můžete někomu věnovat nebo recyklovat, byť jako materiál do kamen. Je to lepší než pouhé” vyhození. Látkové hračky se dají přešít, papírové využít pro dekoraci, nacvičování stříhání či na kreslení. Všímejte si také, kde byly hračky vyrobeny a pokud váháte nad několika různými modely, zkuste si zjistit více o výrobci. „Převážnou část dárků vybírám od firem, které jsou buď české anebo s takovou filozofií firmy i produktu, který mi dává smysl. Kde vidím přesah, zodpovědnost a udržitelnost,” říká Lucie Harnošová, která ve svých obchodech prodává ekologické výrobky pro děti.

hračka

Prázdný koš je našim cílem

Balení dárků je jednou velikou hrou. Možná platíte balícím službám v nákupních centrech a vybíráte ten nejkrásnější “kabátek”, možná se spokojíte s levným balicím papírem. Tak jako tak, ve většině domácností skončí veškerá nádhera v koši. A vzniká jeden z mnoha jednoduchých vzorců, které se malé dítě učí. Dostat, roztrhat, vyhodit. Zkusit letos můžete rozbalovat pomalu a pečlivě.

„U nás si dárky balíme do vánočních papírů, ale nevyhazujeme je. Je to pro nás každý rok malá vzpomínková akce, procházet starší obaly, vybírat, který se velikostně hodí na nový dárek a vidět třeba i několik let staré cedulky a různé varianty označení našich blízkých,” říká Ilona Bittnerová, která provozuje eshop s ekologickými menstruačními pomůckami.

Snad nejvíce recyklovatelný tip na balení dárků používá Anna Hrudková, která stejným způsobem balí také objednávky ze svého eshopu. „Používám jednobarevný cigaretový papír, který ovážu látkovou stužkou a vložím do papírové taštičky. Nic se pak nemusí trhat a vše je možné použít znovu,” vysvětluje.

dárek

Zdraví v (ne)poslední řadě

Bylo by jistě zbytečné zdůrazňovat, že přírodní materiály nezatížené změkčovadly, toxickými barvivy a dalšími chemikáliemi jsou pro dětskou hru daleko bezpečnější. Pokud budeme odmalička dítě zvykat na přírodní materiály a jednoduché zpracování hraček, budou k tomu přirozeněji tíhnout i v dalších letech, což je pro přírodu a často i peněženku moc dobře.

Reklama