Praní prádla patří mezi běžné domácí práce, které zvládáme celkem s přehledem. Většina z nás se asi již dávno rozhodla, jestli bude prát v pracím gelu, prášku či zkusí nové prací tablety. Všechny dobře víme, že ještě před praním je potřeba roztřídit prádlo na bílé a barevné. Stejně tak je nám jasné, že na mohérový svetr nebo hedvábnou bílou blůzičku je lepší použít některý ze speciálních pracích prostředků. Ale jak je to vlastně s dávkováním? Víte, kolik pracího prostředku je třeba skutečně použít nebo dávkujete jen tak „od oka“?

washing

Čtěte etikety

Kolik množství prášku či gelu máte na vyprání prádla použít? To se dozvíte z obalů jednotlivých pracích prostředků. Vyplatí se je pozorně číst. Je na nich totiž uvedena tabulka, která prozradí, jak dávkovat v případě, že máte mírně, středně nebo velmi zašpiněné prádlo. Zohledňuje také tvrdost vody. Standardně je toto dávkování určené pro pračku o obsahu 4 - 5 kg suchého prádla. Podle míry zašpinění je pak vhodné zvolit i prací program.

Kolik prášku a gelu?

PersilPro plnou pračku běžně zašpiněného prádla, na kterém nejsou žádné mimořádně odolné skvrny, vám postačí 100 g běžného pracího prášku. Pokud však budete prát s práškem, který je koncentrovaný (například Persil Expert), postačí vám pouze 80 g! Jestliže dáváte při praní přednost gelu, máte situaci jednodušší. Pro vyprání jedné pračky dávkujte 73 ml gelu. A to i v případě, že budete používat prací gel Persil Expert.

Pereme pro lepší budoucnost – proč koncentrované balení?

Současným trendem v oblasti praní prádla je používání koncentrovaných pracích prášků. Jsou totiž přínosnější jak pro životní prostředí, tak i pro spotřebitele. Jsou stejně účinné a vyperou stejné množství prádla jako dříve, ale jejich balení je o 20% menší. Mezi takové produkty patří Persil Expert. Ponechme nyní stranou všechny výhody, které přinášejí koncentrované prací prášky životnímu prostředí a zaměřme se na přínos pro nás, spotřebitele. Jednou z významných změn, která se nás v pozitivním smyslu dotkne, je dávkování.

Koncentrované prací prášky - změna zvyklostí

Při dávkování koncentrovaných pracích prostředků Persil Expert budete muset změnit své zaběhnuté zvyky. Můžete sice používat stejnou odměrku jako dříve, ale odměřujte o 20% méně prášku než u běžných prostředků.

Nenechte se zmást!

U koncentrovaných pracích prášků přestává platit, že čím je balení větší, tím je praní výhodnější. V každém případě se již neřiďte pouze gramáží, ale spíše počtem praček, které s pracím práškem vyperete. Nenechte se zmást tím, že je najednou menší balení pracího prášku za stejnou cenu. Rozhodující je prací síla, která se skrývá v koncentrovaném a tedy účinnějším pracím prostředku. Rozhodně nedochází k disproporčním změnám velikosti balení a ceny.

Chyby v dávkování

  • Nadměrná dávka pracího prostředku

Při nadměrném dávkování pracího prostředku se není třeba obávat přímého poškození textilií. Pocítí to však vaše peněženka a životní prostředí. Čistší než s doporučeným dávkováním od výrobce prádlo nebude. Také v zásobníku se mohou usazovat zbytky pracího prostředku a špatně rozpuštěný prášek může ulpívat na prádle.

  • Nedostatečná dávka pracího prostředku

Pokud je dávka pracího prostředku nižší, než vyžaduje stupeň znečištění prádla a tvrdost vody, je výsledek praní téměř vždy špatný. Pokud dávkujete málo delší dobu, vaše prádlo začne šednout a jeho vzhled se zhoršuje. Barevné textilie dostávají šedavý nádech, ztrácejí jasnost barev, špína se úplně neodstraní a mohou vzniknout mastné šedé žmolky.

 

Rozdíly v dávkování

washingDávkování je pro úspěšné odstranění nečistot z prádla velmi důležité! Prášky na praní i gely jsou vybaveny odměrkou. Kolik máte odměřit pracího prostředku, prozradí již zmiňovaná tabulka na etiketě obalu. Rozdíly v dávkování jsou potom mezi jednotlivými typy pracích prostředků. V současné době máme na výběr tři: prací prášek, gel a prací tablety.

  • Práškové univerzální prací prostředky dávkujeme klasicky do dávkovače pračky.
  • Prací gel vložíme v dávkovací nádobce přímo do jejího bubnu. Pozor - při dávkování do násypky může gel stéci po vnějším povrchu pračky, proto je dávkování do bubnu pračky ideálním řešením, navíc zajišťuje i přímý kontakt pracího gelu s prádlem.
  • Prací tablety představují nejjednodušší variantu dávkování. Jsou totiž již předdávkované, takže nemusíte odměřovat správné množství. Tablety můžete umístit jak do zásobníku na prací prášek, tak i přímo do bubnu pračky. Rozdíl je v tom, že v zásobníku se tablety rozpustí ihned po zahájení pracího cyklu, takže začnou působit na skvrny hned.

Více na www.persil.cz

Zapojte se do diskuse, zajímá nás, jaký máte na dávkování pracího přípravku názor, jakou s tím máte zkušenost. Čtete návod na dávkování, nebo dávkujete „od oka“?

Jako odměnu pro dvě diskutující máme připravené balíčky s přípravkem Persil, které vám vystačí na půl roku praní!!! Těšíme se na vaše zkušenosti

Reklama