Jak co a jak komu... Podle toho se rozhoduje čtenářka Maryene. Synovi klidně půjčí auto, ale s cizími lidmi je to jinak.

Krásné povídání a k tomu ještě pěkná báseň - to je hned lepší ráno. Moc děkuju, milá Maryene.


Dobrý den,

půjčuji si nerada. Nemám ráda půjčky peněžní, ani od žádných ústavů k tomu určených, nerada si však půjčuji cokoliv. A jak je to s půjčováním mých věcí? Na to musím odpovědět jak co a jak komu.

Byly časy, kdy si ke mně chodila už od rána sousedka něco půjčovat. Začalo to dvěma bramborami na polévku, přes olej, koření, sůl, vajíčka... Smáli jsme se s manželem, že vaří polévku z hřebíku, jako v jedné pohádce. Později začala chodit půjčovat peníze a nevracela, bylo mi hloupé si o ně říkat. Prý má jenom na účtě, že nemá hotovost a zrovna jí něco přivezli, co musí hned zaplatit. Půjčovala si motyku, hrábě, rýč, někdy něco vrátila, ale buď zničené nebo úplně něco jiného. Zvykla si chodit půjčovat nářadí, i když jsme nebyli doma, jenom nám to dodatečně oznámila. Časem mi už dlužila tolik, že jsem byla ráda, že jsme se odstěhovali a ztratila se mi z dohledu.

V rodině půjčím ráda, když to jde, rovnou to daruji. Naposledy tento víkend jsem synovi půjčila auto. To jsem si samozřejmě ale vzala zpátky.

Nikdy bych nepůjčila své osobní věci, jako je kartáček na zuby i další hygienické potřeby, nechtěla bych se s nikým (mimo svých dětí opět) dělit o svoji postel. Nepůjčuji nikomu cizímu knížky, ale ani fotky. Sice v dnešní době jsou už spíše jen fotografie elektronické, ale přesto právě na půjčenou fotku se mi váže nemilá příhoda. To jedna paní redaktorka jednoho nejmenovaného deníku, v době, kdy se ještě donášely noviny téměř do každé chalupy, zveřejnila bez mého vědomí jako ilustrační foto moji fotografii přes půlku stránky s titulkem „Státní zaměstnanci dostali opět přidáno“. Tehdy se mnou nemluvila polovina vesnice.

A také bych nikomu cizímu nepůjčila dům, nebylo by mi příjemné, že někdo má možnost se přehrabovat v mých věcech.

Nerada si půjčuji,

co chci mít to mám.

A nerada půjčuji,

to vám povídám.

Cizím, to se nevyplácí,

lehce se tak věci ztrácí,

přišli jsme tak o pár knížek, kytaru i stan.

 

Soused nemá nářadí?

Dnes už mi to nevadí

když si přijde od nás půjčit,

za tohoto mohu ručit.

Když se stane, že něco ztratí,

koupí nové a pak vrátí.

Krásný jarní den bez půjček přeje Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne je: Co byste nikdy nikomu nepůjčila?

  • Máte něco, co byste opravdu nikomu nepůjčila?
  • Proč?
  • Jakou máte zkušenost s půjčováním?
  • Vrací se vám věci, nebo spíš naopak?
  • Co nejcennějšího jste kdy někomu půjčila?

Pište, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá dárek: knížku Putování s knihou (autoři P. Kovařík, B. Frajerová). Příspěvky posílejte dnes do 14.30 hodin. Těším se, adresu už znáte: redakce@zena-in.cz, heslo PŮJČOVÁNÍ. Moc děkuju za vaše příspěvky!

pujc

Reklama