Když se řekne cukrárna, pravděpodobně se vám nevybaví zrovna vůně syrečků. Přesto zkuste přemoci svoji přirozenou obezřetnost a vydejte se spolu s námi do Tvarůžkové cukrárny v Lošticích.

Vyrazil jsem do městečka Loštice, abych ochutnal výrobky místní Tvarůžkové cukrárny. Schválně jsem si dopředu nezjišťoval, jaké zákusky jsou zde k mání, abych byl o to víc překvapený. A překvapení se skutečně konalo.

V Lošticích

Zaparkoval jsem na upraveném náměstí (kde mimochodem nebylo na rozdíl od dnes běžné praxe stání zpoplatněné) a nemusel pátrat moc dlouho.

lostice

Tvarůžková cukrárna je v uličce vedoucí z náměstí ke kostelu a má tu několik poutačů.

lostice

Menu na vývěsním štítu bylo zajímavé. Ale toto plus zmrzlina?

menu

Uvnitř jsem pochopil. Tvarůžková cukrárna je vlastně primárně cukrárnou, ale i tvarůžkovou restaurací. Je tu velký pult s klasickými cukrářskými výrobky...

pult

Menší pult s „cukrářskými“ výrobky z tvarůžků...

cukrarna

A několik stolků s dětským koutkem, které lákají k příjemnému posezení. Mimochodem na stěnách jsou krásné obrazy, které navozují příjemnou atmosféru...

obrazy

Ale pojďme k baště. Pokud máte rádi tvarůžky, určitě se tu i naobědváte. Podávají se totiž na různý způsob, i tepelně upravené. Mě ale hlavně zaujaly tvarůžkové zákusky, tak jsem hned dva zkusil.

Ochutnávka

Předně musím poznamenat, že nejsem příznivcem tvarůžků. Prostě jsem je několikrát vyzkoušel a vždycky to byla katastrofa – příliš mi smrděly a jednou v bramboráku byly dokonce hořké. Přesto jsem statečně objednal tvarůžkový dortík a lokši...

dortik

Lokše se chvilku ohřívala, protože teplá byla (na doporučení slečny cukrářky) lepší. Byla z bramborové placky a uvnitř plněná tvarůžkovou pěnou. Chutnala moc dobře a pro mne doposud typická pachuť tvarůžků v ní prakticky nebyla znát.

lokse

Dortík, který jsem si nechal doporučit, měl navrch tvarůžkovou pěnu, byl z lineckého těsta, zdobený vlašáky a uvnitř se schovával zabudovaný kus tvarůžku vcelku.

dortik

Hádejte. Bál jsem se toho celého tvarůžku, ale byl jsem mile překvapen. Podivná pachuť, kterou jsem znal z minulých zkušeností, nikde. Ani ten hrozný zápach.

cich

Prostě mi dortík chutnal. A chutnal mi tak moc, že jsme si z cukrárny odnesli další čtyři zákusky pro kamarády.

  • Resumé: V Tvarůžkové cukrárně jsem nechal asi 220 korun. Pořídil za to 6 tvarůžkových zákusků a dva klasické (mimochodem také výborné), plus dva čaje. Pochutnal jsem si opravdu skvěle. Cukrárnu mohu jen doporučit!

Tvarůžková cukrárna

Najdete ji v městečku Loštice kousek za pomezím Čech a Moravy, několik kilometrů východně od Litovle.

Prodává tradiční Poštulkovy tvarůžkové moučníky - slanou pochoutkou podle rodinné receptury z roku 2009. Jejich základem je domácí listové těsto a jemná tvarůžková pěna.

Motto cukrárny: Na té našé Hané, máme bochte slané.

Kam dál?