Děti milují slunce a koupání. Když je hezky teplo a sluníčko, dokážou u bazénu nebo na pláži u moře být celý den. Neustále přebíhají z vody na souš, chvíli se halí do ručníku, aby překonaly chlad, ale jakmile si odpočinou, jsou ve vodě znovu. Skotačení ve vodě, hry, potápění a cákání, to je dětský svět.

Dětská pokožka je ale velmi citlivá a je díky celodennímu pobytu na slunci velni namáhána. I když se je snažíte držet aspoň chvíli ve stínu, stejně se vám to na dlouho nepodaří, pokud je v dosahu lákavý bazén.

Avene

Dětskou pokožku bychom tedy měli dostatečně a kvalitně chránit, aby se nespálila. Pokud jsou děti často v kontaktu s ručníkem a otírají si mokré tělo, odborníci radí pokožku mazat ochranným krémem opakovaně i přes den. Partie jako jsou ramena a tváře, které jsou pro spálení nejnáchylnější, raději pozorujte ještě bedlivěji. Pokud se vám zdá, ale jsou ramena namáhána sluncem, raději dějte dítěti i do vody tenké světlé tričko. Stejnou ochranu, kromě krémů volte, i když se dítě spálí. Tenké tričko rychle na slunci uschne, nemusíte mít obavy, že se dítě nachladí. Nebo mu tričko, když vyleze z vody, jednoduše vyměňte za suché.

Péče o pokožku před sluncem je naše každoroční téma. Pokožka dětí má svá specifika. Pro pokožku dětí volte přípravky, které jsou určeny pro děti, většinou jsou ty s SPF faktorem 50 a jsou dobře odolné vodě. Na přípravku není na místě šetřit. Dobře namazaná pokožka je zárukou dobré funkce ochrany přípravku.

Oslovili jsme odborníka a zeptali jsme se na několik zajímavých otázek, které vám v tomto rozhovoru přinášíme. Na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a za jeho odpovědi mu moc děkujeme.

Jaké jsou zásady ochrany pokožky u dětí?
Děti do 2 let by neměly být aktivně vystaveny slunění a rodiče dětí by měli být poučeni o aktivní fotoprotekci již v časném věku dětí, protože 50 % celoživotní dávky ultrafialového záření získáme v dětství. Pro děti bychom měli volit především fyzikální (minerální) filtrační systémy (sunscreeny), které neobsahují chemické látky, které by mohly vyvolat alergickou reakci.

Avene

Jak ošetřit spálenou pokožku dítěte?
Aktivně přerušit slunění, vyhledat stín. Kůži ošetřit protizánětlivými lokálními kortikosteroidními prostředky ve formě pěny či krému. Po zklidnění spálení kůže je pak vhodné na kůži aplikovat přípravky, které kůži hydratují, zklidňují kůži, obnovují porušenou kožní bariéru a reparují další poškození, která vznikla v kůži sluněním (přípravky po opalování).

Pokud se pohybujeme ve vodě v létě, v bazénu, v moři, je sluneční působení na pokožku umocněno prostupem vody? 
Ultrafialové záření prostupuje vodní hladinou a od vodní hladiny se odráží a rozptyluje, proto je vhodné kůži chránit voděodolnými sunscreeny.

Jsou-li ochranné přípravky voděodolné, poraďte nám, jak často bychom se při celodenním pobytu na pláži nebo u bazénu měli namazat, aby byla pokožka kontinuálně chráněná?
Účinnost voděodolných přípravků je zaručena v podmínkách 2x 20minutové koupele. Proto je vhodné po každém zapocení či koupeli sunscreen na kůži opětovně nanést.

Naše články:

Řešíte, jak nejlépe chránit jemnou pokožku dětí  před slunečními paprsky? Máme pro vás tipy na novinky od značky Avène. Produkty Avene pro ochranu před sluncem plně vyhovují vysokým nárokům na účinnost a bezpečnost pro všechny typy citlivé kůže.

Více na http://www.eau-thermale-avene.cz/

Avene

Reklama