Foto: Shutterstock.com
Pokud nebudeme oči chránit před nebezpečným slunečním zářením brýlemi s UV filtrem, riskujeme závažné poškození zraku. Čirá dioptrická skla sama o sobě UV filtr obsahují, mají ho i některé typy kontaktních čoček. Je tato ochrana dostačující?
„V našich zeměpisných šířkách může taková ochrana po většinu roku stačit. Jednu věc ale tyto pomůcky nedokážou – chránit oči před oslněním slunečními paprsky. To je velmi rizikové například při řízení. Oči s dioptrickými brýlemi dokonce mohou být kvůli odleskům při slunečném počasí namáhány více. A pro pobyt u vody nebo na horách už jejich ochrana dostačující není. Hlavním problémem u kontaktních čoček s UV filtrem je pak to, že chrání pouze rohovku, ale ne zbytek oka a oční okolí,” vysvětluje vedoucí optik Lentiamo Jakub Odcházel. Jaké jsou tedy vhodné způsoby ochrany pro lidi s dioptriemi?
Sluneční brýle s dioptriemi
„Sluneční dioptrické brýle jsou univerzálním řešením, které zajistí ochranu očí před UV zářením a oslněním slunečními paprsky. Jejich výhodou je to, že kombinují benefity slunečních a dioptrických brýlí v jednom produktu. Jsou ale určeny pouze do venkovních podmínek, je tedy potřeba mít při sobě také dioptrické brýle vhodné do interiéru,” vysvětluje optometrista. Tato varianta je finančně náročnější, zejména pokud rádi měníte brýle podle nejnovějších trendů.
Tip: V kvalitních optikách si stačí vybrat slušivé obroučky a dioptrická skla se sluneční ochranou vám do nich vyrobí na míru.
Čtěte také:
Samozabarvovací brýlová skla
Další variantou jsou dioptrické brýle, které jsou v běžných podmínkách čiré a při dopadu slunečního záření se zatmaví. Jsou praktickým řešením pro ty, kdo například při práci často mění prostředí. Dají se kombinovat i s filtrem modrého světla, který oči chrání při práci na digitálních zařízeních. Nevýhodou je vyšší cena, musí se opět nechat vyrobit na míru. Lidé, kteří používají samozatmavovací brýle řadu let, si mohou vybudovat světloplachost.
Kontaktní čočky s UV ochranou + sluneční brýle
Pokud nosíte kontaktní čočky, můžete si pořídit dioptrické čočky s UV ochranou. „Při nošení samotných slunečních brýlí může škodlivé záření projít do rohovky oka okolo brýlových skel, z toho důvodu dávají čočky s UV ochranou smysl. Pro dostatečnou ochranu zbytku oka a očního okolí, zejména pak na horách a u vody, ale čočky vždy kombinujte se slunečními brýlemi,” doporučuje Jakub Odcházel. Speciální kategorií jsou samozatmavovací kontaktní čočky s UV ochranou, které se hodí především pro lidi s vysokou citlivostí na světlo. Pomáhají oku adaptovat se rychleji na změněné světelné podmínky za běžných dní.
Brýle s magnetickým klipem
Jedná se o možnost přichycení ochranných UV skel na dioptrické brýle. Součástí brýlí je sluneční klip, který kopíruje tvar obruby. Díky magnetu se k obrubě snadno připne a rázem tak získáte brýle sluneční. „Jde o cenově dostupnou variantu, která umožňuje kombinaci klasických a slunečních brýlí v rámci jednoho doplňku. Klip také zabere méně místa než další pár brýlí. Nevýhodou je pouze omezená nabídka modelů umožňujících toto řešení,” shrnuje optometrista.
Brýle přes brýle
Stále jste nenašli vyhovující řešení? Pak je tu ještě varianta slunečních brýlí, které lze díky mírně zvětšené obrubě a stranicím nasadit přes vaše dioptrické brýle. „Jsou speciálně navržené, aby pohodlně seděly na dioptrických brýlích. Je ale potřeba dobře zvolit velikost, nesmí být příliš volné. Tento způsob vám poskytne potřebnou ochranu před UV zářením bez ztráty perfektně ostrého zraku,“ vysvětluje Jakub Odcházel. Nezapomínejte na ochranu před UV zářením, i když už na nose jedny brýle máte. Na výběr je tolik možností, že si tu nejpraktičtější vybere opravdu každý.
Zdroj: Tiskové materiály, Jakub Odcházel-Lentiamo.cz
Čtěte také:
Oční problémy si děti častokrát samy neuvědomují. Pálení a řezání očí je potřeba řešit, říká lékařka
Nový komentář