Na přímé slunce by se s čerstvou jizvou nemělo chodit až dva roky. Nadměrné vystavování jizev slunečnímu záření může vést až k tzv. pozánětlivé hyperpigmentaci, která může způsobit to, že jizva přejde z růžové do hnědé a může vypadat více „vystouple“ či dokonce zaníceně. Při nedostatečné ochraně čerstvých jizev hrozí hypergpigmentace, nejvíce čtvrt až půl roku po jejich vzniku.

shutterstock-1905999904.jpg

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte speciální krémy na jizvy

Samozřejmě jsou místa, která v létě někdy zakrýt před sluníčkem nemůžete. Vždy ale volte na jizvy ten nejvyšší možný faktor, alespoň 50+ SPF. Praktické jsou ty s obsahem minerálních filtrů, které účinkují hned po aplikaci. Pokud máte jizvy na obličeji, tak se ještě chraňte kloboukem. Na našem trhu jsou také k dostání speciální krémové tyčinky určené na ochranu pokožky před sluncem na citlivých místech, jako jsou právě jizvy.

S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. „Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační laser (zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě). Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy můžeme po 3 až 6 měsících vybrousit frakčním CO2 nebo erbiovým laserem. Je pravda, že čím starší jizva je, o to hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv," říká MUDr. Lucia Mansfeldova, dermatoložka z Perfect Clinic Dermatology.

Babské rady

K odstranění jizev je dobrá také měsíčková mast, která má hojivé účinky a pomáhá obnovovat pokožku. Hojivé účinky má také sádlo. Jistě vám už někdo v životě radil, abyste si jizvu potírali právě sádlem.

Mezi babské rady patří také potírání rány aloe vera. Čistý gel z aloe vera obsahuje látky, které dle výzkumu indických lékařů napomáhají k regeneraci tkání a zároveň zesvětlují pokožku. Čistý gel z aloe vera aplikujte dvakrát denně. Skvělý při hojení jizev je také kokosový olej. Má antioxidační vlastnosti, hydratuje a vyživuje pokožku a také obnovuje její pružnost.

Levandulový olej snižuje viditelnost starších jizev. Ale můžete ho použít i na čerstvou jizvu. Působí i preventivně proti vzniku jizev nových. Postižené místo masírujte levandulovým olejem dvakrát denně zhruba pět minut.

FotoscesJet.jpg

Scar esthetique Krém na jizvy, Dr.Max, 659 Kč / Měsíčková mast, Weleda, 249 Kč / Speciální olej na jizvy Original Atok, Biooo, 271 Kč
Foto: Se souhlasem Dr.Max, Weleda, Biooo

Při odstranění jizev mějte reálná očekávání

Důležité je v rozhodování pro odstranění jizvy mít také realistická očekávání. Jednou vzniklá jizva již nikdy zcela nezmizí, může však po ošetření významně zlepšit svůj vzhled a povrch a také lze odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou.  A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev.

Výrazné jizvy se odstraňují chirurgicky

Jizvy vznikají při větším porušení kůže, ať už úrazem, nebo v důsledku operace. Jejich tvar a velikost závisí na řadě faktorů. Jizev se nikdy není možné zcela zbavit, lze však příznivě ovlivnit jejich tvar a velikost. Jednou z metod je odstranění jizev chirurgickou cestou. Rána se po odstraněné jizvě následně hojí jizvou jemnější, méně nápadnou.

Chirurgické odstranění jizev je vhodné zvláště v případě, že došlo ke komplikovanému hojení rány, například v důsledku infekce nebo po úrazu s tržnými ranami. Tato metoda je kontraindikovaná u osob se sklonem k tvorbě nadměrných jizev, tzv. keloidů. Chirurgické odstranění jizev se provádí v místní anestezii.
 

Zdroje: Autorka článku, PubMed, Lékárna.cz, MUDr. Lucia Mansfeldova, tiskové materály Perfect Clinic Dermatology