Přísloví „sůl nad zlato“ jistě neplatí pro boty, protože v zimním období jsou často chodníky posypány solí a mohou na našich botách zanechat nehezké mapy. Dáme vám pár rad, jak chránit boty před zničením.

boty

I když se zdá, že se zima neprojevila naplno, občas se objeví ledovka a proti ní je účinný posyp solí. Chodník už sice neklouže, ale „rozsolená“ voda může pěkně poškodit vaše kožené boty a vytvořit na nich neodstranitelné skvrny. Jak jim předejít?

Sůl na botách

Když na botách objevíte nepěkné stopy od soli, ihned je utřete vlhkým hadříkem, až pak je teprve dejte osušit. Pokud jsou skvrny příliš výrazné, namočte hadřík do směsi octa a vody v poměru 3:1. Teprve po otření bot od soli je můžete dát vysušit. Jako prevenci proti soli můžete u bot z hladké kůže použít speciální přípravky, které koupíte v obchodech s obuví, ale stejnou službu vám udělá mnohem levnější „babský“ recept Indulona, nebo včelí vosk, který je skvěle promastí.

Jak správně usušit boty?

Kožené boty nikdy nesušte v blízkosti topení. Mohly by ztvrdnout a zkrabatět. Nejlepší je použít osvědčený trik s novinami. Těmi vycpěte boty přes noc. Pokud často jezdíte na hory, tak se vám jistě vyplatí pořídit si elektrický vysoušeč bot. Ten bezpečně a rychle vysuší navlhlou obuv. Je vhodný jak na kůži, tak i na gumu. Na mokré boty od bláta si pořiďte speciální „odkapávač“ na obuv s vyvýšenými okraji, které zabrání odtoku vody na podlahu. Alternativní variantou pro odložení bot je podložka z bambusu, která je voděodolná.

Zdroj: tisková zpráva CCC

Reklama