potkani

Potkan, to nemusí být jen odporný špinavý tvor, který prolézá popelnice a šíří všemožné hnusné nemoci. Potkani jsou skvělí společníci a jedni z nejinteligentnějších domácích mazlíčků.

I naší domácnost obývají dva potkani, tak vám mohu zprostředkovat informace (tak říkajíc) z první ruky.

Výběr potkana

Potkanů je hned několik druhů, rozlišují se podle velikosti a srsti. Dnes si můžete pořídit i potkany s průkazem původu. Mezi nejpopulárnější potkany patří například kapucíni, kteří mají bílou srst, jen na hlavičce jsou šedí - tady vypadají, jako by měli kapucku. Naši dva miláčci jsou královští potkani (rex), které jsme nekoupili ve zverimexu, ale od chovatelky. Rexíci jsou větší než běžní potkani a ti naši jsou i pěkně vypapaní. Jmenují se Eif (ten černý vpravo) a Piraňa a jsou to oba kluci.

Množství potkanů

Chovat více potkanů v jedné kleci může být problematické. Není problém rozlišit, zda se jedná o samičku, nebo samečka, protože potkaní kluci mají poměrně výrazné kulky pod ocáskem a je dobré (pokud tedy nechcete mít doma potkaní farmu), chovat pospolu jen potkany stejného pohlaví. Ale pozor! Potkan je velice teritoriální tvor a „přikoupení“ nového jedince do potkaní smečky pravděpodobně skončí katastrofou. Naši kluci spolu žijí od narození, a i tak se občas hašteří a mají jasně daná pravidla, kdo je šéf. Nemilosrdnost zvířecí říše pak tedy může způsobit, že pokus o skamarádění dvou potkanů, kteří na sebe nejsou zvyklí, skončí smrtí jednoho z nich. Chcete-li tedy mít více potkanů, rozmyslete si to jíž při jejich pořizování, anebo je chovejte nějaký čas odděleně a postupně je na sebe zvykejte.

potkani

Věk a nemoci

Potkan žije v průměru tři až čtyři roky. Setkal jsem se již s šestiletým potkanem, ale byla to výjimka. Umírají většinou na nějaký druh rakoviny. A pozor, pokud jdete s potkanem k veterináři, je dobré jít k nějakému, který má s potkany zkušenost. Menší hlodavci obecně hůře snášejí narkózu a může se i stát, že se z ní už neproberou, proto se jim dává při zákrocích jen (jak se říká) dýchnout. Tedy neměli by dostávat uspávadlo do krve.

Chov

Je vhodné pořídit si dostatečně velkou klec. Rozhodně nenechávejte potkana pobíhat volně po bytě, zcela určitě byste ho dříve či později ztratili, mohli byste na něj omylem šlápnout a navíc byste velice rychle zjistili, že vám nefungují elektrospotřebiče. Potkani totiž rádi všechno ochutnávají a kabely, panečku, to je pošušňáníčko.

V kleci se potkanům postarejte o zábavu a pohodlí. Ve zverimexu vám prodají vhodné hračky pro potkany - různé roury a skluzavky, které simulují přirozené prostředí. Dobré je mít v kleci látkový „hamáček“, kde se potkanům dobře odpočívá. Ale ten nekupujte, protože byste zbytečně vyhodili peníze - potkani ho časem rozhryžou, a je tedy mnohem jednodušší a levnější vyrobit jim nový třeba z kusu starého oblečení. Platí: čím pevnější látka, tím déle vydrží.

Jako podestýlka jsou asi nejvhodnější piliny, vyrábí se i speciální savé granule a v nejhorším postačí i natrhané noviny. Klec je samozřejmě potřeba pravidelně čistit. A počítejte s tím, že potkani podestýlku odhrabávají, čímž bývá poznamenáno okolí klece, kde je potřeba uklízet prakticky každý den.

Krmení není náročné

Potkan je takový zvířecí kontejner, který schroustá prakticky cokoli, co mu dáte. Ale samozřejmě jsou i speciální směsi pro potkany, které obsahují vitamíny a užitečné látky - ty pořídíte ve zverimexu. Stejně tak můžete pořídit různé speciální potkaní pamlsky v podobě například závěsných tyčinek. Potkani ale rádi mlsají všechno, co chutná i člověku - nemyslím si, že byste v tomhle mohli udělat chybu, když vám třeba doma oschne kousek buchty, tak hurá s ním k potkanům. Samozřejmě je potřeba,hlídat si množství a potkany moc nevykrmovat, mohli byste jim způsobit zdravotní potíže. My potkanům dáváme směs do mističky - tu mají prakticky stále plnou a berou si, když mají hlad. Občas jim dáme nějaký ten pamlsek.

Voda

Potkani pijí z pítka a je potřeba zajistit jim stálý přísun vody. Tedy kontrolovat, jestli pítko není prázdné, a pravidelně ho doplňovat.

Život s potkanem

Jak jsem již psal, potkan je velice inteligentní. Dokonale rozeznává členy domácnosti, hraje si (ale ne jako křeček, který vám bude blbnout v kleci na kolotoči) a hlavně se velice rád mazlí. Čím více se mu budete věnovat, vyndávat ho z klece, chovat, nosit ho v rukávu či v kapse, pouštět ho na trávu (samozřejmě bezpečně a ideálně na vodítku), tím šťastnější potkan bude a bude vás mít raději. Je to přátelské zvíře, které ale vždycky hraje tak trochu pro sebe - tedy když vidí něco šikovného ke zdlábnutí, hned se na to vrhne.