Nakladatelství Motto právě vydalo tuto knižní novinku

Camilla Mortonová: JAK CHODIT NA VYSOKÝCH PODPATCÍCH  a poradit si absolutně se vším. Všestranný průvodce moderní ženy

Morton

Vtipná, poučná a zábavná kniha vám pomůže proniknout do tajů každodenního moderního života a úspěšně zvládnout vše, co vás v životě může potkat. Dozvíte se, jak vyměnit pneumatiku, naučit se hrát poker, zlepšit si náladu, vyžehlit košili, vytapetovat, vyznat se v moderním umění a ve výběru vín, chodit v botách na jehlovém podpatku, vystoupit z auta v minisukni, vypálit cédéčko a nespálit toast…

Novinka! Váz., cca 400 stran, cca 299 Kč

O autorce:

Jako dítě navštěvovala dívčí školu, byla tichá a stydlivá a jejím největším snem bylo stát se pianistkou. Osud s ní měl ale jiné plány. Camilla Mortonová vystudovala módu na vysoké škole St. Martins College, a aby se uživila, pracovala o víkendech jako prodavačka. Po promoci odjela do Paříže, kde získala místo u Johna Galliana, dlouholetého dvorního návrháře oděvů a doplňků značky Dior. Ale když jí v jejím bytě praskla i poslední žárovka, rozhodla se, že jen správný čas vrátit se domů. Začala psát a přispívat do módních rubrik novin a časopisů tak zvučných jmen, jako Vogue, Harper’s Bazaar, The Telegraph a Times Newspapers. Její největší vášní se staly módní přehlídky, ze kterých často pořizuje reportáže. Stále, i když na dálku, spolupracuje s Johnem Gallianem.

Ukázka

Jak nosit boty na podpatcích

Nevím, kdo vymyslel lodičky, ale ať už to byl kdokoli, všechny mu hodně dlužíme… Marilyn Monroe

Jak si vybrat ty pravé

Říká se, že boty na vysokých podpatcích vynalezl Leonardo da Vinci (1452–1519). Jenže ono se říká, že Leonardo da Vinci vynalezl většinu věcí. Dějiny jsou plné bot na vysokých podpatcích, nosily je nejen ženy, ale i muži, protože jde o botu koketní, která nositeli dodává pár chybějících centimetrů výšky. Modelka a herečka Veronica Webbová řekla: „Vysoké podpatky vás pozdvihnou na piedestal, kam patříte.“

Dobré boty na podpatku jsou jako luxusní auto nebo jedinečné umělecké dílo. Nepotřebujete je, prahnete po nich, milujete je, zbožňujete a hlavně: musíte je mít! Dobrá bota s podpatkem je vyrobena tak, aby vám dodala co nejlepší držení těla. Proč se nechat operovat nebo chodit cvičit, když vás skvěle zeštíhlí pouhé nošení bot s podpatky.

Ano, je sice třeba snést jistý stupeň nepohodlí, ale čím déle je budete nosit, tím bude bolest menší. Jediná věc ještě horší než dívka v levných neohrabaných botách s podpatkem je dívka, která v nich neumí chodit. Jak řekl prezident Roosevelt: „Chcete-li být bohatí, musíte peníze utrácet.“ Pořiďte si pár bot na vysokých podpatcích od Manolo Blahnika. To jsou jediné boty, které vám poskytnou komfort i na deseticentimetrovém podpatku. Uvidíte, že se začnou pozvánky na večeře a koktejly jen hrnout.

Než se k nějaké botě přiblížíte, dopřejte si pedikúru a pěkně si nehty na nohou nalakujte, no ano, i když budou schované v botě (viz kapitola Jak si udělat pedikúru). Rozhodně na nákup bot na podpatcích neposílejte své drahé polovičky. Velikosti se různí v závislosti na střihu, tvaru a skosení podpatku, každou botu si před nákupem musíte vyzkoušet. Boty na podpatcích jsou složité na nošení samy o sobě, tak proč si to ještě komplikovat tím, že si koupíte pár, který vám dobře nepadne? To byste je pak opravdu mohla používat leda tak na sebeobranu.

Čím silnější je podpatek, tím větší je plocha, na kterou se rozkládá vaše váha. Čím vratčeji se cítíte, tím více milimetrů by měly vaše podpatky na šířku mít. Boty na vysokém a širokém podpatku jsou ideálním řešením pro optické prodloužení těla a ztenčení stehen, musíte je ale volit vkusně, spíše a la zpěvačka Betty Boo než po vzoru Mel B ze Spice Girls.

Je také dobré mít na paměti, že každý podpatek vás zdvihá do jiné výšky. Podpatky do 5 cm v podstatě ani žádné podpatky nejsou, sedmicentimetrové se dobře hodí pro celodenní nošení, v devíticentimetrových budete mít sexy nohy a na deset a půl centimetru ideál krásy.

Naučit se chodit v botách na podpatcích je jako naučit se jezdit na kole – jakmile na to přijdete, už to nikdy nezapomenete. Ale stejně jako při jízdě na kole musíte mít nejprve pomocná kolečka, na podpatcích musíte být poprvé velice opatrná. Propínejte a procvičujte chodidla, abyste se na chůzi v botách na podpatcích dobře připravila.

Kdo je Manolo Blahnik?

Budeme dělat, jako bychom tuto otázku neslyšeli. Každý, kdo má alespoň trochu styl, musí vědět, kdo Manolo Blahnik je! Ale jestli ne…

Manolo Blahnik je patron bot na vysokém podpatku, které nosí ty nejznámější postavy světové módy, od šéfredaktorky amerického vydání časopisu Vogue Anny Wintourové, přes legendární Carrie Bradshawové ze seriálu Sex ve městě (Sarah Jessica Parkerovou), Nicole Kidmanovou, Amandu Harlochovou, modelku Tinu Chowovou po Palomu Picasso – zkrátka má je každá žena, co je šik a má styl, na kterou si vzpomenete, že za posledních třicet let nazula boty.

Existují další módní návrháři specializující se na obuv, ale tohle je moje kniha, takže mohu upřednostňovat, koho se mi zachce. A pro mě je jednička Manolo Blahnik.

Narodil se 27. listopadu 1942 v Santa Cruz de la Palma. Jeho otec byl Čech a matka Španělka. Začínal jako sochař a malíř – taková kombinace Picassa a Einsteina – kouzelník a vynálezce v jednom.

Boty začal navrhovat v roce 1971, po tom, co tehdejší šéfredaktorka časopisu Vogue Diana Vreelandová prohlásila: „Mladý muži, vyrábějte boty.“ Poslechl a začal. Od té doby spolupracoval s Ossie Clarkem, Johnem Gallianem, Azzedinem Alaiou a řadou a řadou dalších návrhářů, jejichž jména by vás jistě srazila na kolena. Sám stříhá, šije a brousí, dokud se nedobere chtěného tvaru. Jeho smysl pro estetiku a aerodynamiku má to kouzlo, že ať je podpatek sebevyšší, boty jsou vždy až nepochopitelně pohodlné, a o to neodolatelnější.

V roce 2003 Muzeum designu v Londýně oslavilo třicet let existence jeho londýnské prodejny výstavou jeho výrobků. Pokud se o tomto návrháři chcete dozvědět víc, nejlepší bude vyzkoušet si jeho boty. Pokud na boty zatím nemáte, podívejte se do knihy Colina McDowella Manolo Blahnik (Harper Collins, 2000) nebo do jeho vlastní knihy kreseb Manolo Blahnik Drawings (Thames and Hudson, 2003).

Zajímají-li vás i další přední módní návrháři specializující se na obuv, zjistěte si něco o francouzském návrháři Christianu Louboutinovi, Jimmy Choovi a Gině. Mezi mladšími návrháři stojí za zmínku Olivia Morrisová, Pierre Hardy nebo Georgina Goodmanová (kteří se všichni u Blahnika učili). Známé návrhářské značky přicházejí každou sezónu s novými modely bot na podpatcích. Mezi ty nejlepší patří: Marc Jacobs, Miu Miu, Prada, Yves Saint Laurent, Dior, Galliano, Gucci a Louis Vuitton...

Tisková zpráva

Reklama