Dlouhé hodiny sezení v autě nebo v letadle a vy se každou minutu děsíte toho, kdy přijde ona otázka: Už tam budem?  

travel

Cestování může být skvělý způsob, jak dětem ukázat svět, více se s nimi sblížit a zažít vzpomínky na celý život. Cestovat s dětmi však také vyžaduje železné nervy a skvělou organizaci.
Pokud se ale budete držet několika zásadních pravidel, můžete se vyhnout záchvatům zoufalství, orosenému čelu i totálnímu vyčerpání.
Nejideálnějším cestovním prostředkem je auto, už proto, že do něj můžete naskládat kde co a potomkovi se v něm bude také dobře spát.

Připravte je mentálně

Cestujete-li s dětmi do zahraničí, snažte se, aby o dané zemi ještě před odjezdem měly dostatek informací (zvyky, jídlo, kulturní odlišnosti). Neservírujte jim to jako domácí úkol, ale jako druh zábavy. Z toho, co si o dané zemi zapamatují, je pak můžete třeba během jízdy zkoušet.

Plánujte chytře

Co to znamená? Snažte se vyrazit co nejdříve. Vezměte dítěti jeho oblíbený polštář a nechte ho zaspat co možná nejvíc cesty. A určitě nezapomeňte na kynedril!

Oblíbené hračky s sebou

Nejdůležitější je, abyste s sebou měli dostatek věcí, kterými můžete děti zabavit a udržet jejich pozornost. Vezměte jejich oblíbené hračky, plyšáky, panenky i cédéčka s dětskými písničkami nebo audiopohádky. Je možné, že potomci budou trvat na tom, abyste je poslouchali i vy, ale nějak to přežijete. Vyvarujte se však příliš hlasitých hraček, které by vás mohly znervózňovat, nebo dokonce štvát. Pamatujte, že dítě do devíti let si zábavu samo nevymyslí, musíte se o ni postarat vy.

travel

Slovní fotbal a hádanky

Hračky a cédéčka sice dítě na nějakou dobu zabaví, ale ne na dlouho. Připravte si proto také jiné druhy zábavy. Dlouho dětskou pozornost udržíte například hraním her, které trénují jejich představivost, nebo je nutí přemýšlet. Výborný je například slovní fotbal nebo hádanky.  

Svačina bez cukru

Nebuďte nervózní, pokud vaše dítě nebude mít při cestování chuť k jídlu. Není na tom nic neobvyklého a stává se to i dospělým. Důležité je, aby mělo dostatek tekutin. Slazené nápoje a cukry jsou však něco, čeho je dobré se vystříhat. Jinak se může stát, že sebou váš potomek bude mlátit už v polovině cesty a vy zešílíte.
Vhodnou svačinkou je ovoce nebo oříšky.

Pravidelné zastávky

Uvědomte si, že pro malé dítě je utrpením sedět dlouho na jednom místě ve stísněném prostoru. Dělejte proto pravidelné zastávky, a to nejlépe na místech, kde se mohou děti proběhnout, protáhnout a poskakovat, aniž byste se museli bát, že vám vběhnou do silnice. Neokřikujte je ani neumravňujte. Nechte je, ať vybijí energii a vrátí se do auta klidnější.

Letíte? Dobře se usaďte

Pokud poletíte letadlem, pak při koupi letenek uvážlivě vybírejte místa k sezení pro svou rodinu. Chcete sedět opravdu všichni v jedné řadě? Nebo víte, že je lepší, když se vaši dva potomci raději rozdělí, aby se nepouštěli do svých obvyklých bojů? I to jsou věci, které je dobré, pokud možno, co nejpečlivěji naplánovat.

Související články

Reklama