„Loňský rok ukázal, že jsme se do velké míry s covidem naučili žít i cestovat. Vliv na to měl především vývoj vakcíny a následné zavedení takzvaných covidových pasů. „Přestože onemocnění ještě na ústupu není a ve vlnách stále přichází, svět se naučil na aktuální vývoj rychleji reagovat, a tak se jen někdy zpřísní pravidla pro vstup do některé země, ale hranice už se znovu téměř nezavírají. Vývoj je v tuto chvíli optimistický, proto je možné, že se letos přiblížíme době před pandemií,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

invia-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Každý čtvrtý Čech byl v Řecku

Jednoznačně nejoblíbenější destinací roku 2021 bylo Řecko, které tvořilo 24 % ze všech objednávek. Následoval Egypt s 21 %, který je tedy zároveň mimoevropskou jedničkou. Třetí je Bulharsko (10 %), po něm Chorvatsko (8 %). O pátou příčku se dělí Česká republika a Turecko (7 %). Z českých cestovatelů také vyrazila celá 4 % na Kanárské ostrovy, 3 % shodně do Itálie i Španělska, TOP 10 uzavírají Spojené arabské emiráty se 2 %.

„Ovšem co se týče konkrétních lokalit, pak je suverénně největší zájem o egyptskou Hurghadu. 9 % z nich vyrazilo do sousední Marsa Alam. Následuje Kréta s 8 % a Rhodos s 6 %. Do první pětky se dostalo ještě bulharské Slunečné pobřeží s 5 %,“ popisuje Řezníčková.

Dovolená bez starostí

Už tradičně byl i loni největší zájem o pobyty v hotelech s all inclusive službami. Vybralo si jej 64 % klientů. Následují zájezdy s polopenzí, které si koupilo 18 %, jen se snídaní si vystačilo 7 % turistů.

Nejčastější dopravou na dovolenou byla loni samozřejmě letecká (79 %), následuje vlastní (19 %) a autobus (2 %).

Dovolenou častěji kupují ženy, a to v 58 % zájezdů. Nejčastěji zájezdy nakupovali čtyřicátníci (30 %). Nejčastější den odjezdu nebo odletu bylo úterý 22. června.

Zdroj: Tiskové materiály, Andrea Řezníčková