mourkovaAni po dovolené není nebezpečí vaginálních potíží zažehnáno. Rizikové faktory jako horko a koupání v bazénech nahrazuje jiný spouštěč vaginálních zánětů - stres spojený s návratem do práce a ke shonu každodenních dní. Jak minimalizovat riziko zánětů v tomto období poradí paní doktorka MUDr. Miluše Mouková z nemocnice Atlas ve Zlíně.

Pokud jste si nepřivezla vaginální zánět z dovolené, z koupání v bazénu nebo v přírodním koupališti, obstála jste v letním boji se záněty znamenitě. S příchodem podzimu však na vás číhají další úskalí v podobě oslabené imunity a stresu. Rizika kvasinkových a bakteriálních zánětů s létem totiž nekončí.

Jaká rizika podzim přináší?

Návrat do práce, psychická zátěž, nedostatek spánku, stres - tyto faktory snižují imunitu a oslabují organismus, který pod náporem snadněji podlehne infekci. S příchodem sychravého počasí se mění také náš šatník, volné a vzdušné oblečení vyměníme za těsné a neprodyšné kalhoty a prádlo ze syntetických materiálů, což je ideálním prostředím pro vznik zánětu. Proto dejte přednost bavlněnému prádlu a sukním nebo volnějším kalhotám. Zánět v pochvě může vzniknout i po prochladnutí nebo při přehnané nebo nedostatečné intimní hygieně.

O co se jedná?

K projevům vaginálního zánětu patří výtok doprovázený pálením, svěděním či bolestí. Vaginální záněty můžeme rozdělit podle jejich původce. Kvasinková infekce (mykóza) je nejčastějším typem zánětu, vzniká, pokud se v pochvě přemnoží kvasinky. Těm se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí bez přístupu vzduchu.

Dalším možným původcem je cizí „hnisavá“ bakterie z okolí pochvy. Při nachlazení, stresu či užívání antibiotik může dojít v pochvě k přemnožení bakterií, které jsou za normálních podmínek součástí zdravé poševní mikroflóry. Nejde tedy o infekci v pravém slova smyslu, nicméně je tento stav provázen podobnými příznaky jako zánět.

Všechny výše uvedené potíže mohou dále postupovat k močovému měchýři a dále do pánevní oblasti (vaječníky, vejcovody apod.), proto je potřeba při opakovaných potížích navštívit lékaře. Pokud máte pocit, že se u vás objevil zánět, udělejte si test vaginálních potíží na www.zenskezanety.cz/test-vaginalnich-potizi/ a zjistěte, jaký problém vás trápí.

vaginální

Prevence a léčba

Základem prevence je udržet poševní prostředí zdravé, jedině tak může být chráněno proti vstupu vaginální infekce. V lékárně seženete pro tento účel řadu volně dostupných přípravků, například vaginální tablety Feminella Vagi C podporující růst laktobacilů, které právě zdravé poševní prostředí zajišťují.

Jako prevenci i léčbu vaginálních potíží je vhodné využít oplachů a výplachů například pomocí roztoku přípravků Rosalgin nebo Evellgyn, které rychle odstraní nepříjemnou bolest, svědění, pálení a zmírní množství výtoku. Dále pak mohou pomoci volně prodejné přípravky s dezinfekčním účinkem určené k intimní hygieně.

Pro správnou léčbu je důležité správně stanovit původce zánětu, proto není domácí samoléčba bez lékařské diagnózy většinou ideálním řešením. K rozpoznání původce zánětu slouží jak tradiční vyšetřovací metody (mikrobní obraz poševní, stanovený pozorováním barveného preparátu získaného poševním stěrem), tak nové metody - stanovení poševního pH pomocí speciálního testu, aminový test (přidáním hydroxidu draselného) a další. Při podezření na vážnější onemocnění je doporučeno vyšetření cytologické nebo bioptické (odebráním části tkáně z místa zánětu).

Reklama