Vždy, když má plenky špinavé nebo mokré. Děťátko se v mokrých nebo špinavých plenkách cítí nepohodlně, proto začne plakat. Tehdy je zpravidla čas na přebalení. Zpočátku, když je děťátko ještě malinké, byste mu měli měnit plenky alespoň desetkrát za den - pravidelně po jídle, poté, co se probudí a před spaním. Máte-li pocit, že výměna plenek vám zabírá spoustu času, nezoufejte. Během několika měsíců zjistíte, že frekvence bude stále klesat a vaše zručnost se bude více zdokonalovat.
Na co při přebalování nezapomenout? Malý sebou při výměně plenky hází, šermuje okolo sebe rukama i nohama a vy nevíte, co chytat dřív? Samozřejmě v první řadě jeho. Ale co pak – pudr, plenku, olejíček nebo snad čisté oblečky? Musíte být prostě ve střehu. Plenkové kalhotky vám život v mnohém usnadní. Při výběru musíte brát v úvahu hmotnost a stáří dítěte. Kvalitní jednorázová plena by měla vašemu děťátku zaručit téměř úplné sucho, měkkost a pohodlí tak, aby se cítilo jako v bavlnce. Pro suchost plenky je důležité absorpční jádro, které by mělo být schopno pojmout co největší množství tekutiny. Například plenky Huggies dokáží přeměnit tekutinu v gelové kuličky, které se rovnoměrně rozkutálí uvnitř celé plenky. Přebalování se jistě brzy naučíte hravě zvládat.
Na co byste však neměla zapomenout:
· plenky nesmí omezovat dítě v pohybu (volná kolena a stehna, umožňující pokrčení nohy, jsou důležitá pro správné postavení v kyčelním kloubu)
· u holčičky otírat kůži kolem přirození vždy zepředu dozadu, nesnažte se ji čistit mezi stydkými pysky
· u chlapečka nezapomeňte na kůži pod penisem, kde mohou zůstat zbytky moče a stolice; předkožku nepřetahujte
· nechte zadeček chvíli volně na vzduchu, než jej ošetříte mastí a zabalíte do čistých plenek
· nenechávejte dítě ani na vteřinku na přebalovacím stole samotné