Jedna z nejčastějších otázek, které sexuologové a psychologové dostávají, se týká sexuální frekvence. „S manželem máme sex jen dvakrát za měsíc, je to normální?“ ptá se v diskuzi na webu Mimibazar jedna z uživatelek. A není jediná. Párový terapeut Honza Vojtko popisuje ve své knize Párová terapie do kapsy zkušenost se starším párem, který spolu spal jen jednou za půl roku. Byli šťastní, ale přesto se jim jejich frekvence zdála příliš nízká. Pojďme se na problematiku podívat z hlediska nejnovějších poznatků, ze zdravotního i vztahového pohledu.

Foto: Shutterstock

Studie z roku 2017 publikovaná v Archives of Sexual Behavior rozebírala sexuální chování jen něco málo přes 26 000 lidí v letech 1989 až 2014. Zjistilo se, že průměrný dospělý člověk má sex 54krát ročně, což je v průměru přibližně jednou týdně. Rovněž se přišlo na to, že u manželských párů zůstal počet téměř stejný: 51krát ročně.

Záleží na tom?

Odpověď zní: ano i ne. Frekvence není pro všechny stejná a nemůžete porovnávat sexuální život bez ohledu na kontext. Můžete si ale položit několik otázek, které vám pomůžou získat přehled o tom, jestli vám vaše sexuální kvantita může říct něco o kvalitě vztahu.

Je mnohem snazší spočítat, kolikrát v roce jsme měli sex, než kolikrát v roce jsme měli chuť na sex. S tou to totiž není jednoduché, nejde jen o nás, ale i o apetit našeho protějšku.

Zdravotní hledisko

Nedávný průzkum vědců z Institutu sexuálního chování, reprodukce a genderu z Kinsley, publikovaný v magazínu The Sun, odhalil, kolikrát byste měly mít sex v závislosti na věku. Ukázalo se, že lidé od 18 do 29 let by měli mít sex v průměru 2x týdně. Při bližším zkoumaní bylo zjištěno, že tito respondenti mají vyšší imunitu ve srovnání s těmi, kteří tolik sexu neměli. Pokud jde o vyšší věkovou skupinu tedy 30 – 39, tito lidé by měli mít podle studie sex zhruba 86krát ročně, což je 1,6krát týdně. Dále pak od 40 do 49 let, 69krát ročně a tuto frekvenci si udržet dokud to půjde. Z toho vychází, že ať jste v jakékoliv věkové skupině, měli byste mít sex minimálně jednou týdně. Pohlavní styk totiž vyplavuje hormony štěstí, které příznivě působí nejen na psychický stav, ale také na imunitu.

Vztahové hledisko

Z hlediska kvality vztahů už to terapeuti vidí trochu jinak. Skvělý je třeba příklad s dvojicí, který byl uveden výše. Vztahový terapeut zjistil, že dvojice se i po několika letech miluje, respektuje a oba jsou velmi šťastní. To, že spolu měli sex jen jednou za půl roku, vůbec nehrálo v kvalitě jejich vztahu roli.

Jak to tak vypadá, frekvence sexu je zřejmě důležitá z hlediska zdraví, zároveň však neexistuje studie, která by potvrzovala, že většina lidí, kteří spolu mají sex minimálně 1x týdně, mají vysokou imunitu a jsou odolnější vůči nemocem. Vysokou imunitu si navíc můžete zařídit i jinak, třeba otužováním.

Na tom, že je četnost sexu individuální, se shoduje většina terapeutů. Vždy záleží na kontextu, období, věku, ale především na domluvě. Komunikace je v tomto případě nejdůležitějším bodem spokojeného vztahu a hraje klíčovou roli ve všech vztahových peripetiích.

Reklama