Nejnovější studie naznačuje, že ženy jsou nejšťastnější se svou první láskou a muži se seriálovou monogamií na pokračování – čímž nazývají řadu věrných vztahů, které ale nikdy neskončí svatbou. Zatímco svatba s jejich první láskou je nejzdravější možnost pro ženský duševní blahobyt, muži jsou nejšťastnější, když mají řadu velmi vážných vztahů, které ale vždy skončí před svatbou.

Výzkum více než 4 000 Britů zjistil, že zatímco svatba je logickým vyústěním vážného vztahu pro ženu, je to citově zničující představa pro muže. Termín „seriálová monogamie“ vešel do populární terminologie jako popis muže, kterého ztvárnil Hugh Grant ve filmu „Čtyři svatby a pohřeb“ – muže, který miluje, je romantický, je věrný - ale ze svatby má nepřekonatelnou fobii.

Badatelé studovali, jak se muži a ženy vyrovnají s rozchodem a ukončením vztahu. Přišli na to, že ženy, které si vzaly své první velké lásky, jsou nejšťastnější. Ženy, které naopak prošly několika vztahy, a tím pádem i jejich rozpadem a koncem, jsou v horším citovém rozpoložení. Dokonce i svobodné ženy, které se nikdy nevdaly a žily jen tak s partnerem, byly šťastnější než ty, které si prožily citové zklamání a musely hledat jiného partnera.

Nejšťastnější muži na druhé straně jsou ti, kteří žili alespoň se dvěma různými ženami, než uvázli v nějakém „vážném“ vztahu. Muži, kteří žili se svou první partnerkou, ale neoženili se, byli taky spokojenější než ti, co si vzali svou první lásku. I přesto, že i muži prochází depresemi z ukončeného vztahu, jejich emocionální rovnováha se okamžitě vrátí po nalezení nové partnerky.

Ženy naopak trpí dlouhotrvajícím následkem rozchodu a jejich stav se progresivně zhoršuje dalším ztroskotaným vztahem. Dr. Michal Benzeval, autor výzkumu, řekl: „Kupodivu nejlepší emocionální zdraví jsme zjistili u mužů, kteří prošli třemi vztahy, zatímco stav žen se zhoršuje s přibývajícím počtem partnerů, a tím pádem i počtem zlomů a zklamání. Nejhůř na tom jsou ženy, které zažily hodně rozchodů.“

Badatelé chtějí pokračovat další studií, aby určili, jak načasování vztahů ovlivňuje muže i ženy. Potřebu ženy po svatbě s její první láskou dnes ale podkopává všeobecný trend odkládat svatbu na později, nebo ji přehodnotit pouze v seriózní monogamní vztah „na hromádce“.

Data ze Statistického úřadu ukazují, že svatby v Anglii klesly na nejnižší hladinu od roku 1897. Počet svateb klesal v minulém století až na polovinu, nevěsty a ženichové jsou starší a starší. Na začátku 20. století se muži ženili v průměrném věku 25 let, a ženy ve svých 23. Dnešní průměrný typický ženich je 30letý a nevěstě je 28 let.

Reklama