Sobotní události v Praze spíše než bitvu připomínaly safari. Neonacisté byli nedostatkovým zbožím a anarchisté se prali častěji o ně než s nimi. Policie zvládala situaci v relativním klidu a až na několik menších bojůvek se toho příliš nestalo. Vysoký počet zatčených či předvedených – ke 400 – byl následkem především preventivních opatření. Přesto se v jednu chvíli střílelo.

A jak to vypadalo v terénu?

 

 

 

 

Připadám si jako v Terezíně...
Naše židovská bojůvka, složená především z intelektuálů částečně židovského původu, se sešla na Kafkově náměstí, a zamířila do Židovského města. Prostor už od dopoledních hodin uzavíraly kordony policistů, kteří kontrolovali, jestli s sebou někdo nemá zbraně. Hned za zátarasy rozdávali členové Židovské obce nálepky s šesticípými hvězdami a nápisy jude.

 

„Připadám si jako v Terezíně,“ zahájila svůj projev dojatě pamětnice koncentračních táborů. A pak povyprávěla pohádku o tom, jak vlk snědl babičku, převlékl se za ni a policisté teď vlka nedokážou poznat.
Hned následující projev přednesl kardinál Vlk, ale žádné babičky nejedl. Rabbi Sidon mluvil skrz měděnou hlásnou troubu, protože byl šábes, a tak nemohl používat techniku, a Cyril Svoboda rozesmál posluchače úvodním prohlášením, že se nacisté dostali k vládě. Až posléze uvedl věci na pravou míru upřesněním data – myslel rok 1938. Také další politici nevynechali příležitost se předvést. Když se „nevešli“ do pietního aktu, přesunuli se na Staroměstské náměstí, kde program pokračoval.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antifa, antifa!
Mezitím jsme se z vysílaček policie dozvěděli, že rozehnala cca 100 skinheads na Vysočanské. K honičce neonacistů s policií došlo i na Palmovce a na Českomoravské. My jsme se přesunuli na náměstí Republiky a připojili se, stejně jako řada dalších, k přibližně tisíci členné demonstraci anarchistů. „Nácci neprojdou!“ skandovali takzvaní antifáci. Pravdivě, protože těch několik „plešek“, které se objevily na náměstí Republiky, nemělo nejmenší šanci.

Spolu s antifáky jsme se odebrali na náměstí Curieových. Tam byl pochod zastaven. A pak od právnické fakulty nedorazila dvacítka neonacistů. Antifáci se k nim pokusili probojovat přes policejní kordon a neonacisté provolávali slávu policii, která demonstranty zaháněla zpět. Pak však část anarchistů kordon oběhla a došlo k bitce. Nebýt zásahu těžkooděnců, bylo by s „nácky“ zle. Takhle skončili v antonech a antifa se zase nudila. A tak si hráli na honičku s policejní jízdou.

Vtom někdo zavolal: „Fašo, fašo!“ a několik desítek anarchistů vyrazilo k provokujícímu skinheadovi. Dotyčný „hrdina“ nejdříve vytáhl plynovou pistoli a několikrát vystřelil. Když pochopil, že dav nezastaví, jal se prchat. Zřejmě se domníval, že směrem k policejnímu kordonu. Ale před ten se v té době už dostalo nejtvrdší jádro antify. A tak byl dotyčný málem lynčován. Nakonec ho zachránili policejní těžkooděnci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak kde sou ty plešky?
Po nějaké době se situace uklidnila a shromáždění anarchistů se rozdělilo do malých bojůvek, které korzovaly Prahou a hledaly neonacisty. Těch už ovšem policie velkou část pozatýkala – obvykle za to, že se do Starého města pokoušeli proniknout ozbrojeni, a tak se neonacisté stali nedostatkovým zbožím. Natolik nedostatkovým, že se anarchisté byli ochotni poprat i s policií, aby se alespoň k nějaké „plešce“ dostali. Dokonce i pár dlažebních kostek letělo...

Kolem deváté hodiny se situace už uklidnila. A bilance? Několik zraněných, několik set zatčených, ale na dramatická očekávání proběhla celá sobota vlastně v klidu. Nutno přiznat, že především zásluhou policie, která se až na malé výjimky chovala profesionálně, v klidu a s nadhledem.

Takže díky, kluci. A díky všem, kteří přišli a alespoň jeden den nosili šesticípou hvězdu.

Jste z Prahy? Byla jste v ulicích? Jak proběhla sobota z Vašeho hlediska? Nebo jste vývoj situace sledovala z domova? Jak to vypadalo „z dálky“?

Reklama