Když už tu dneska máme tu politiku, našla jsem vám na stránkách lidovek, jak politici bydlí. Vytáhla jsem Topolánka, ale najít si můžete i jiné kandidáty... (odkaz je dole)

"I šéf ODS bydlí na prestižní adrese, ale na rozdíl od restituenta Bursíka si musel byt koupit - a silně se zadlužit na patnáct let. Za byt v ulici Na Valech na Hradčanech zaplatil loni téměř 8,5 milionu korun. Bydlení o rozloze 120 metrů čtverečních se nachází ve třetím patře domu z první republiky. Na 5,25 milionu si vzal hypotéku.

Zbytek ceny zaplatil z úspor a peněz, jež získal prodejem akcií společnosti VAE, a také z částky, kterou obdržel jako odstupné po ukončení činnosti v Senátu. Za svůj čtvrtinový podíl ve firmě VAE získal 2,5 milionu korun. Dnes coby předseda ODS pobírá Mirek Topolánek 90 000 korun hrubého, tedy necelých 60 000 čistého. Měsíční splátky ho vyjdou asi na 35-40 000 korun. Topolánkův rozpočet je tedy nyní celkem napjatý.

Nákup bytu provází zároveň jedna nejasnost: zmiňovaná firma VAE měla velké finanční potíže, dlužila totiž pražské První městské bance 15,9 milionu korun. Jako nedobytnou pohledávku ji převzalo město a prodalo se ztrátou deset milionů firmě Eltodo EG. Této firmě VAE stále dluží miliony.

Topolánek se hájí, že za hospodaření firmy, kvůli které Praha přišla o deset milionů, nenese zodpovědnost, protože už řadu let není v jejím vedení. To je sice pravda, ale poněkud zvláštní je, že se mu podařilo najít kupce na akcie tak problematické firmy.

„Jak se dá na mém příkladu dokumentovat, ani absolutní otevřenost, kdy jsem médiím s předstihem vysvětlil vše ohledně nákupu bytu, nevedla k tomu, aby se nákup nestal předmětem nejrůznějších spekulací...

Otázku koupě bytu jsme s manželkou řešili dlouho, a nakonec jsme se rozhodli investovat a splácet. Nevidím nic špatného na tom, koupit si v padesáti letech svůj první byt,“ napsal LN Topolánek.

Jak nedávno sdělil Právu, mohl bydlet mnohem výhodněji, neboť dostal nespočet nabídek získat levně obecní byt. Všechny ale odmítl. Dodal, že byt na Hradčanech byl „neúměrně drahý“.

Proč si ho tedy kupoval? „Měl jsem tím na mysli fakt, že tržní cena a tržní nájemné jsou v Praze příliš vysoké, a to mimo jiné i proto, že byty s minimálním regulovaným nájmem využívají lidé s nadstandardními příjmy, jako jsou například někteří poslanci za ČSSD.

Nově příchozí lidé nemají v Praze jinou možnost než si pronajmout byt za několikanásobně vyšší cenu, než je cena regulovaného nájmu. Toto samozřejmě nejvíce ohrožuje mladé rodiny s dětmi.

Já jsem volil naprosto transparentní metodu koupě bytu,“ odpovídá předseda ODS, jemuž prý největší radost v novém bytě dělá „jídelní stůl po mamince a také nadstandardně velká knihovna“.

Dva byty s neregulovaným nájmem, které jeho rodina dosud užívala v Ostravě a v Praze, Topolánkovi již opustili.

zdroj: http://lidovky.zpravy.cz

 

Reklama