Říkala jsem si, že by možná bylo zajímavé podívat se, jak zvládáme my, ženy, pocity únavy a stresu.

Udělala jsem si takovou anketu mezi svými známými, kamarádkami. Zastavila jsem i ženy nakupující v supermarketu a ptala se vás, žen-in.

 

Isa, 26,  OSVČ – chodím po obchodech, kde prodávají etno výrobky. Cítím, že je to ruční práce, představuju si ty lidi a cizí kraje… Potom  ještě posedím v čajovně nad mátovým čajem.

 

Katka, 29, ing. – zajedu si na pěší zónu, sednu si do kavárny a sleduji ruch kolem sebe, útržky hovorů a na nic konkrétního nemyslím.

 

Lucie, 44, prodavačka – já miluji déšť, jak bubnuje do parapetů – otevřu okno, zhluboka dýchám a nabírám energii do dalších dní.

 

Eva, 30, kontrolorka – pokud to jde, vsednu na motorku a jen tak se projíždím.

 

Jarka, 50, OSVČ – máme krytý bazén – pokud je hezky, pozvu kamarádky se vykoupat, v zimě se tam dá posedět jako v zimní zahradě – takový babinec mě znovu nabije energií!

 

Bronislava, 27, překladatelka – tak stres uvolňuju kopáním do čehokoliv, boucháním dveřmi a vůbec destruktivním jednáním – prostě nedržím to v sobě. Je ale pravda, že za chvíli jsem zase jako sluníčko. J

 

Charmed – vyběhnu na chvíli, na 20 minut ven, sednu si do parčíku a jen odpočívám. Potom se vrátím, vyndám čistý A4 a na něj napíšu priority včetně termínů. Obvykle mi přitom napadne mnohem lepší řešení problémů

 

Viki – to ví každá kočičanda, když jde do tuhého, pochová svého kočičáka, pomazlí se s ním. Pokud mám špatnou náladu, sednu si do křesla a šup, už je chlupáč na klíně a říká mi – bude líp…. A s ní souhlasí velký počet milovníků koček a psů

 

Talenka – pokud není poblíž manželova náruč, zasednu k el. varhanám a hraji – smutné, potom veselejší a veselejší, až je únava a smutek pryč.

 

K té hudbě se hlásí ještě
*Kotě * - dvě hodinky cvičit zpěv, soustředit se na dýchání, pohyby bránice, modulaci hlasu… Je to jako meditace. Nakonec si zazpívám nějakou hezkou píseň, prostě jen tak ji nechám znít….

 

Mam-ča si zase vezme do rukou kytaru a jen tak si brnká. K uklidnění přispěje i Mozart… Ale pokud je jí do zuření – zazní Bachova fuga – a rodina již ví…

 

Další metodou je pohyb na zdravém vzduchu, ať už sport nebo jen procházka s rodinou nebo se psem. Tak řeší únavu a stres borovsky, thaja, Petulinda, Petra. V., Marta-b

 

Velice pozitivní metoda je – práce. Je to velice intenzivní pohyb, a navíc potom ještě máme radost z výsledku – a můžeme se odměnit kávou, čajem a čokoládkou… K tomuto způsobu se hlásí hodně žen-in, i moje maličkost.

 

Měla jsem i zajímavou odpověď – raději bez autora – ubalím si pěknýho jointíka, pustím hezkou muziku, dám nohy nahoru a potom se všem problémům jen blbě usmívám….

 

Další řešení je spojeno s koupelí ve vaně, popřípadě se svíčkami, voňavými tyčinkami, hudbou …nebo saunou a sprchou … pěknou knížkou.

 

Překvapivě se nikdo nehlásil k divadlu nebo videu, jen Danuna ráda zajde do kina na nějaký dobrý film.

 

Na závěr ještě dvě odpovědi, které se mi moc líbily

 

Moula – nejvíc mi pomáhá hladit kocoury, povídat si s pejskama, holuby i slepicemi – vypovídat se, aniž by tě poslouchající odsoudil za myšlenky, nebo ti do toho kecal. Vzhledem k tomu, že žiju dlouho v USA, ráda bych upřesnila pojem stres. To je něco životně strašného, než se sesypeme – ale vlastně se nesesypeme, páč jsme tuhý český holky, a pokud nejde o život, tak víme, o co jde… Pro zdejší obyvatelky je stres – když si zatrhnou nehet, nebo když jí v salonu špatně ostříhají psa…

 

Aninas – únava? Stres? Co je to? Nejlepší je navštívit ženu-in. Buďto se dorazíš úplně, a nebo na vše zapomeneš

 

Úplný závěr tvoří motto Johna Lennona:

„Až ti bude nejhůř, otoč se čelem ke slunci a všechny stíny padnou za tebe“

 

Přeji krásný den

Reklama