Zabýváme se aktuálně tématem dětské vši. Nástup do školy nemusí probíhat vždy hladce a bez problémů. Kromě zvykání si na nové prostředí, spolužáky, školní režim a učení, nás může překvapit poslední dobou hodně rozšířený nepříjemný parazit. Děti bývají neklidné, ospalé, nepozorné a často se drbou na hlavě. Na pokožce hlavy se mohou objevit boláky a rozedřená místa. Čtenářka Martina se nám svěřila se svými zkušenostmi.

Martina F.:

Vstup dětí do školy je ve většině rodin významným mezníkem. My matky školáků vystoupíme z internetových diskusí a facebookových skupin řešících problematiku nočníku, nočního počůrávání a usínání ve školce, a vydáme se náležitě pyšně vstříc novým tématům. 

vlasy

Jedním z těch z prvních, které na své nové cestě potkáme, jsou vši. Ne, že by se vši nevyskytovaly i ve školce, ale na prvním stupni školní docházky jejich množství a útoky většinou zesílí a brzy zastíní diskuse o Hejného metodě i indickém násobení. Encyklopedie, wikipidie i naučné slovníky svorně tvrdí, že se veš dětská vyskytuje v dětských kolektivech. A kvůli takovým moudrům se sepisují slovníky!  Kde se veš v tak hojné populaci v dětských kolektivech bere a proč se má tak čile k světu, to už encyklopedie neříkají.  Nakonec by nám to asi stejně nepomohlo, v tomhle má veš prostě před člověkem navrch.

Zkušenosti z vlastního dětství rovněž nepomohou. Jsem z generace „starých matek“. V 70tých letech se v každé vesnické drogerii prodával pěnový šampon Orthosan. Stačilo jedno umytí vlasů a byl klid. Šampon byl navíc pěnový a měl zvláštní chemickou vůni, která se nám jako dětem líbila – mít vši byla vlastně zábava. Šampon zničil živé vši i hnidy a za dlouhých zimních večerů mi pak maminka s babičkou stahovaly z vlasů mrtvé hnidy. Orthosan v jeho „lidské“ podobě už neseženete. Obsahoval příliš chemických látek, z nichž většina je dnes už v kosmetických výrobcích zakázaná.

Pochopitelně, jste moderní matka, a víte si vždy rady. Poradíte se přece s ostatními matkami ve vaší facebookové skupině. Jdeme na to.

Něco jako Orthosan přece jen existuje. Je to určené pro psy a psí cizopasníky a mezi matkami má tento přípravek významnou skupinu propagátorek. Co je dost dobré pro psa, musí být přece dost dobré i pro vaše dítě. Nebo ne? Neříkal už děda Komárek, že blechy psí na člověka nejdou? A bude na dětské vši opravdu fungovat psí šampon? A neosype se vaše zlato, kterému naskočí pupínky i z drahého šamponu, který je podle etikety hypoalergenní?

Dobře, jdeme dál. Další skupinu „vších“ diskusí tvoří fanynky prevence. Nakapejte pár kapek tea tree oleje za ucho a vši k vám domů nikdy nepřijdou! Jenže za prvé: o hubení vší se začnete zajímat, když je vaše dítko domů přinese. Na prevenci je tedy pozdě a zároveň brzy. Za druhé po pár letech vších válek zjistíte, že obhájkyněmi prevence jsou hlavně maminky chlapečků, jejichž vlasový povrch se měří v milimetrech. Takový porost je pro každou veš atraktivní jako holobyt pro řádného občana. Chytrá veš si určitě raději vybere husté a po pás dlouhé vlasy vaší princezny, kde se bude nepozorovaně a nerušeně množit.

Moment. Po pás dlouhé vlasy… kde jsem to už slyšela? No jasně, babička. Tak přece jen zkušenost, i když musíme dál než do „sedmdesátek“. Babička vyprávěla, že na zavšivené vlasy se dělal petrolejový zábal a holky s dlouhými vlasy se musely nechat ostříhat. Jenže kde se dnes prodává petrolej a dali byste to dítěti na hlavu?

Přesto už přihořívá, tahle stará metoda je dnes zase nejúčinnější, i když už ne v té brutální petrolejové podobě.  Přípravky na bázi oleje totiž vši ve vlasech spolehlivě udusí a vy je pak mrtvé z vlasů vypláchnete. Můžete sice použít ten slunečnicový, na kterém smažíte řízky, ale lepší bude přece jen speciální přípravek, např. sprej nebo šampon Paranit, který funguje na bázi olejových složek. U nás doma frčí ve velkém a je jediný, který hubí spolehlivě. Vlasy po něm sice zůstanou chvíli mastné, ale tuším, že vymýt olej na smažení by bylo ještě náročnější. V balení Paranitu najdete také šampon na umytí mastných vlasů, a hlavně tu úplně nejdůležitější pomůcku: vyčesávací hřebínek. Ten se stane vaším věrným průvodcem do dalších dnů. Vyčesávat, vyčesávat a zase vyčesávat. Hnidy totiž ani olej spolehlivě nezahubí a je proto nutné je z vlasů vyčesat dříve, než se vylíhnou a dozrají do reprodukčního věku. To by totiž celé trápení začalo nanovo. Živé hnidy poznáte podle toho, že prasknou, když je přimáčknete nehtem na papír. Ty mrtvé nepraskají. A speciální hřebínek vám s jejich vyčesáním perfektně pomůže.

Přeskočila jsem několik oblíbených témat, třeba to, že vši vyhubíte, když dítěti nabarvíte vlasy nebo mu je budete žehlit. Dítě bude vypadat podivně a minimálně část vší tenhle termochemický útok stejně přežije.

A na závěr ještě jeden tip na ulehčení práce: oblíbený mýtus říká, že musíte všechno prádlo, povlečení, čepice, ručníky a cokoliv dalšího, co přišlo se zavšivenou hlavou do styku, vyvařit nebo alespoň vyprat na hodně vysokou teplotu. Některé matky pak ještě v jakémsi rituálu ukládají čepice a polštáře do mrazáků. Je to opravdu mýtus. Vše stačí vyprat a pár dní nepoužívat. Veš je sice odolný parazit, ale není to Superman. Na polštáři ani v čepici se jí moc nelíbí, nemám tam z čeho žít. A když už tam omylem vypadne, určitě tam nepřežije roky, ba ani měsíce nebo týdny, nanejvýš dva dny, a to ještě čistě teoreticky. Alespoň tohle jsem se dozvěděla od odborníků, takže beru encyklopedie na milost.

Na co jsem nepřišla nikdy a co pro mě asi zůstane věčnou záhadou, je načasování vších ataků v naší škole. Děti je zásadně nosí krátce před Vánocemi, kdy je samozřejmě nejvíce času a nálady na odvšivování. Pomalu se z toho stal náš rodinný adventní zvyk. Dalším oblíbeným časem je pak konec školního roku a odjezd na prázdniny. To je zřejmě vší specialita, protože v dětských prázdninových kolektivech se to množí jedna báseň. A odvšivování na konci srpna přijde přeci taky jako na zavolanou.

No, Vánoce se blíží, letos nakoupím Paranit do zásoby. Vloni na Boží hod jsme nemohli sehnat otevřenou lékárnu.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama